Reklama

Pabianice

Inauguracja jubileuszu 25-lecia parafii św. Maksymiliana Kolbego

Niedziela łódzka 25/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Inauguracja odbyła się 22 maja br. w sanktuarium św. Maksymiliana Kolbego w Pabianicach. Uroczystościom przewodniczył biskup pomocniczy archidiecezji łódzkiej bp Adam Lepa. Przybyło kilkudziesięciu kapłanów oraz przedstawiciele władz samorządowych i miejskich z prezydentem Pabianic prof. dr. hab. Janem Bernerem na czele. Uroczystość była transmitowana przez TV Trwam i Radio Maryja. Licznie przybyli wierni uczestniczyli w nabożeństwie majowym oraz koncercie w wykonaniu zespołu dziecięco-młodzieżowego „Jezusowe Promyki” z Ksawerowa.
Na wstępie ks. prał. Ryszard Olszewski, proboszcz i kustosz sanktuarium, przedstawił historię budowy kościoła i organizowania parafii. W okolicznościowym kazaniu bp Adam Lepa ukazał postać św. Maksymiliana Kolbego, patrona parafii i sanktuarium, który w Pabianicach, w swojej rodzinie, miał przykład miłości do Boga i Matki Najświętszej, miłości do Ojczyzny i bliźnich.
„Przyjęcie od Maryi dwóch koron - białej i czerwonej, zapowiadającej męczeństwo, było wyrazem jego głębokiej miłości do Niepokalanej - mówił Ksiądz Biskup. - Wyrazem jego miłości do Kościoła była pogłębiana stale wiara, pójście za głosem powołania do służby w kapłaństwie oraz tworzenie instytucji jak np. Rycerstwo Niepokalanej, które miały chronić Kościół przed niebezpieczeństwami. Gdy wydawał w Niepokalanowie połowę ówczesnej prasy katolickiej w Polsce i gdy zakładał radio, również i w taki sposób wyrażał miłość do swojej Ojczyzny i do rodaków. Św. Maksymilian wykazał miłość miary najwyższej, poświadczoną dobrowolnym oddaniem życia za drugiego człowieka, którego nie znał i który nawet nie zdążył mu za to podziękować” - mówił Ksiądz Biskup.
Tę piękną postać wspominamy głównie dlatego, że 25 lat temu tutejsza parafia przyjmowała jego patronat. W tym mieście Maksymilian Kolbe mieszkał, a kościół pod jego wezwaniem jest wotum dziękczynnym za ocalenie życia Jana Pawła II.
Tuż przed zamachem Papież Polak zdążył jeszcze pobłogosławić kamień węgielny dla tego kościoła. Dlatego 25. rocznica zamachu i 25. rocznica parafii św. Maksymiliana w Pabianicach zbiegają się czasowo. Przesłanie św. Maksymiliana, jest aktualne, gdyż „toczy się w naszym kraju niespotykana dotąd batalia o wartości, postawy i wizję Polski”. Dlatego potrzebni są w Polsce świadkowie - odważni i zdecydowani. To od nich w dużej mierze będzie zależało, na jakim fundamencie będziemy budować nasza polską teraźniejszość i przyszłość. Odnosząc się do uroczystości, Ksiądz Biskup podkreślił:
„W dniu dzisiejszym wspólnota parafialna św. Maksymiliana w Pabianicach dziękuje dobremu Bogu, za 25 lat swojego istnienia oraz za 25 lat posługi duszpasterskiej jej proboszcza ks. prał. Ryszarda Olszewskiego. Dziękuje za pomoc z wysoka w zbudowaniu świątyni i za inne dokonania, przeprowadzone w ciągu minionego ćwierćwiecza. Z wdzięcznością myśli o ludziach wielkiego serca, którzy spieszyli z pomocą materialną i modlitewną. Zarazem prosi o Boże błogosławieństwo na dalsze lata posługi swojego Proboszcza i kustosza i aby sama mogła się stawać coraz bardziej dojrzałą wspólnotą Chrystusa.
Ofiarne zaangażowanie Księdza Proboszcza w budowę kościoła, kosztem własnego zdrowia, oraz stała troska o dobro parafii przyczyniły się do zbudowania świątyni o niezwykłych kształtach, wspaniałym wnętrzu, świątyni funkcjonalnej i sprzyjającej modlitwie. Dziś służy ona jako sanktuarium św. Maksymiliana - patrona parafii i miasta Pabianic.
Jubileusz parafii jest jubileuszem mieszkańców miasta i świętem wszystkich czcicieli św. Maksymiliana. Jest uroczystym dziękczynieniem za wszystkie łaski otrzymane w ciągu minionych 25 lat.
Należy wyrazić satysfakcję, że w obchodach jubileuszowych parafii pabianickiej uczestniczą wierni w Polsce i w świecie, dzięki nieocenionemu pośrednictwu Radia Maryja i TV Trwam”.
Po Mszy św. Księdzu Biskupowi, Proboszczowi parafii oraz o. Grzegorzowi Mojowi z Radia Maryja przedstawiciele władz i parafii wręczyli wiązanki kwiatów. Następnie wierni uczestniczyli w nabożeństwie różańcowym i Apelu Jasnogórskim. O godz. 21.40 rozpoczęły się Rozmowy Niedokończone z udziałem słuchaczy z całej Polski o roli ojca w rodzinie w związku z przykładem św. Maksymiliana, który oddał swoje życie za ojca rodziny. Rozmowy prowadzili: ks. prał. Ryszard Olszewski - proboszcz parafii, prof. Jan Berner, prezydent Pabianic, dr Krystyna Rendecka - wiceprezydent Pabianic, Maria Mazurek - pedagog szkolny z Gimnazjum nr 1 im. Jana Pawła II w Pabianicach, pastor ks. dr Jan Cieślar - proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Pabianicach, ks. prał. Waldemar Kulbat - redaktor Niedzieli Łódzkiej, ks. Mariusz Wojturski - dyrektor Oratorium.
18 czerwca o godz. 10.00 centralnemu nabożeństwu jubileuszowemu będzie przewodniczył abp Władysław Ziółek, metropolita łódzki, oraz biskupi pomocniczy Adam Lepa i Ireneusz Pękalski. Przybędą kapłani pochodzący z parafii oraz wszyscy, którzy na przestrzeni 25 lat pracowali w parafii św. Maksymiliana. Podczas Mszy św. wystąpi Państwowy Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który po Mszy św. przedstawi też koncert pieśni maryjno-patriotycznych. Uroczyste Te Deum będzie wyrazem dziękczynienia za Bożą opiekę i pomoc w powstaniu sanktuarium. Wystąpią także „Jezusowe promyki” z Ksawerowa oraz chóry pabianickich parafii. Zostanie wydana księga jubileuszowa, ukazująca historię parafii oraz pracę i poświęcenie Księdza Proboszcza, kapłanów i wiernych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno z Puszczy, módl się za nami...

2024-05-01 20:29

Karol Porwich/Niedziela

Początki kultu Madonny z Puszczy sięgają przełomu XVII i XVIII w. Wiadomo, że w pierwszej połowie XVII stulecia w świątyni znajdowało się 18 wotów oraz 6 nici korali.

Więcej ...

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst