Reklama

Wiadomości

Rok Moniuszkowski u Jezuitów

Marek Kamiński

Muzyka Stanisława Moniuszki, piękna, dotykająca ludzkich serc i czyniąca je bardziej wrażliwymi, królowała na X Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Koncerty odbywały się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa. Festiwal zainaugurowała Orkiestra Kameralna Arte Positiva pod dyrekcją Kamila Chałupnika. Przed łódzką publicznością zaprezentowali się też Opera String Quartet, artyści Teatru Wielkiego a także Decarismoduo z Włoch.

W koncercie Łódzka Jesień Chóralna wystąpiło siedem chórów prezentując znane i mniej znane utwory Stanisława Moniuszki. Sekcje męskie Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia z Łodzi i Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia ze Zgierza zaśpiewały utwór „Ten zegar stary” z opery „Straszny Dwór”. „Modlitwę” z opery „Halka” wykonało Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego. Rzgowski Chór Camerata zaprezentował „Pieśń poranną”, „Pieśń wieczorną” i „Przylecieli sokołowie”. W języku cerkiewnosłowiańskim Chór Katedry Prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego z Łodzi wykonał „Otcze nasz”. Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej zaśpiewał „Prząśniczkę”. Zgromadzona w świątyni publiczność włączyła się w wspólny śpiew, ponieważ utwór ten jest hymnem Łodzi wykonywanym codziennie o godz. 12.00 z okna Urzędu Miasta Łodzi.

Stowarzyszenie Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Łodzi zaśpiewało m.in.

Reklama

Marek Kamiński

„U naszego pana piękny biały dwór” oraz „Postój piękna gołąbeczko”. Gromkimi brawami nagrodzono „Mazura” w wykonaniu Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia pod dyrekcją Mariusza Lewego.

Jubileuszowy Festiwal zakończył koncert w Teatrze Muzycznym w Łodzi przy ul. Północnej 47/51. Koncert był finałem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Śpiewniki Domowe. W konkursie wzięli udział wokaliści z całej Polski. Ze względu na bardzo wysoki poziom, jaki zaprezentowali młodzi artyści, jury po długich debatach przyznało: I miejsce w grupie I Janowi Baranowskiemu z Gliwic, natomiast dwie równorzędne nagrody za III miejsce otrzymała Monika Piecka z Płocka oraz Amadeusz Majchrowski z Katowic.

Agnieszka Kruszyna z Warszawy i Aleksandra Blanik z Katowic to laureatki I miejsca ex aequo w grupie II. Drugie miejsce i nagrodę publiczności wyśpiewał Konrad Derlatka z Łodzi, a trzecie miejsce zajęła Noemi Sowała ze Zduńskiej Woli.

Reklama

Dyrektorem X Festiwalu był o. Józef Łągwa SJ, kierownikiem artystycznym Agnieszka Makówka-Saciuk a koncerty prowadził Witold Paprocki. Organizację nad całością przedsięwzięcia sprawowało Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” przy współudziale Parafii Najświętszego Imienia Jezus, Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.

Foto: Marek Kamiński

2019-11-07 09:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Specjalnie z okazji Dnia Matki, Arkadio przygotował klip do utworu “Siedzą w domu”

2020-05-26 12:07

RTCK

Zrobiliśmy ten klip jako podziękowanie dla wszystkich matek za heroiczny wysiłek, który ponoszą w codzienności, oraz apel o zaangażowanie skierowany do wszystkich ojców. Dzieci potrzebują dużo bardziej czasu i uwagi niż pieniędzy.

Więcej ...

Watykan: na całym świecie będzie obchodzone wspomnienie św. Faustyny Kowalskiej

2020-05-18 12:44

youtube.com/faustyna

Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów wydała z upoważnienia Ojca Świętego dekret o wpisaniu wspomnienia dowolnego św. Faustyny Kowalskiej do Ogólnego Kalendarza Rzymskiego.

Więcej ...

Bp Wiesław Śmigiel odwołuje dyspensę od uczestnictwa we Mszach św.

2020-05-29 14:50

Ewa Melerska

W związku ze zmianą obostrzeń dotyczących limitu wiernych w kościele biskup toruński odwołuje dyspensę od uczestnictwa w niedzielnej Mszy św.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Kościół

USA: urzędnicy zezwalają na otwarcie kościołów, ale...

Wieluń/ 60 osób mogło zarazić się koronawirusem w...

Zdrowie

Wieluń/ 60 osób mogło zarazić się koronawirusem w...

Mama, która przebaczyła

Kościół

Mama, która przebaczyła

Niestrudzony pasterz narodu

Niedziela w Warszawie

Niestrudzony pasterz narodu

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Wiadomości

Miliony od Trzaskowskiego dla byłej agentki

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy  św.  odebrał telefon od...

Kościół

Meksyk: ksiądz w czasie Mszy św. odebrał telefon od...

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Zdrowie

USA: szczepionka na koronawirusa ma być dobrowolna

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Wiadomości

Polka zażyła pigułki aborcyjne i urodziła ciężko...

Premier w dniu 90. urodzin swojej mamy: zawsze była dla...

Wiadomości

Premier w dniu 90. urodzin swojej mamy: zawsze była dla...