Reklama

Marek Kamiński

Rok Moniuszkowski u Jezuitów

2019-11-07 09:48

Jadwiga Kamińska

Muzyka Stanisława Moniuszki, piękna, dotykająca ludzkich serc i czyniąca je bardziej wrażliwymi, królowała na X Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym „Słowo i Muzyka u Jezuitów”. Patronat honorowy nad festiwalem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda.

Koncerty odbywały się w kościele pw. Najświętszego Serca Jezusa. Festiwal zainaugurowała Orkiestra Kameralna Arte Positiva pod dyrekcją Kamila Chałupnika. Przed łódzką publicznością zaprezentowali się też Opera String Quartet, artyści Teatru Wielkiego a także Decarismoduo z Włoch.

W koncercie Łódzka Jesień Chóralna wystąpiło siedem chórów prezentując znane i mniej znane utwory Stanisława Moniuszki. Sekcje męskie Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia z Łodzi i Towarzystwa Śpiewaczego Lutnia ze Zgierza zaśpiewały utwór „Ten zegar stary” z opery „Straszny Dwór”. „Modlitwę” z opery „Halka” wykonało Towarzystwo Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Aleksandrowa Łódzkiego. Rzgowski Chór Camerata zaprezentował „Pieśń poranną”, „Pieśń wieczorną” i „Przylecieli sokołowie”. W języku cerkiewnosłowiańskim Chór Katedry Prawosławnej pw. św. Aleksandra Newskiego z Łodzi wykonał „Otcze nasz”. Akademicki Chór Politechniki Łódzkiej zaśpiewał „Prząśniczkę”. Zgromadzona w świątyni publiczność włączyła się w wspólny śpiew, ponieważ utwór ten jest hymnem Łodzi wykonywanym codziennie o godz. 12.00 z okna Urzędu Miasta Łodzi.

Stowarzyszenie Śpiewacze im. Stanisława Moniuszki z Łodzi zaśpiewało m.in.

Reklama

Marek Kamiński

„U naszego pana piękny biały dwór” oraz „Postój piękna gołąbeczko”. Gromkimi brawami nagrodzono „Mazura” w wykonaniu Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia pod dyrekcją Mariusza Lewego.

Jubileuszowy Festiwal zakończył koncert w Teatrze Muzycznym w Łodzi przy ul. Północnej 47/51. Koncert był finałem Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego Śpiewniki Domowe. W konkursie wzięli udział wokaliści z całej Polski. Ze względu na bardzo wysoki poziom, jaki zaprezentowali młodzi artyści, jury po długich debatach przyznało: I miejsce w grupie I Janowi Baranowskiemu z Gliwic, natomiast dwie równorzędne nagrody za III miejsce otrzymała Monika Piecka z Płocka oraz Amadeusz Majchrowski z Katowic.

Agnieszka Kruszyna z Warszawy i Aleksandra Blanik z Katowic to laureatki I miejsca ex aequo w grupie II. Drugie miejsce i nagrodę publiczności wyśpiewał Konrad Derlatka z Łodzi, a trzecie miejsce zajęła Noemi Sowała ze Zduńskiej Woli.

Dyrektorem X Festiwalu był o. Józef Łągwa SJ, kierownikiem artystycznym Agnieszka Makówka-Saciuk a koncerty prowadził Witold Paprocki. Organizację nad całością przedsięwzięcia sprawowało Stowarzyszenie „Słowo i Muzyka u Jezuitów” przy współudziale Parafii Najświętszego Imienia Jezus, Stowarzyszenia Śpiewaczego Harmonia oraz Zespołu Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki w Łodzi.

Foto: Marek Kamiński

Tagi:
muzyka

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Promocja Biblii Aramejskiej na KUL

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Niedziela - telewizyjny przegląd tygodnika

Zaczyn miłości

Zaczyn miłości

Słuchanie do głębi...

Słuchanie do głębi...

"Dobry jest Pan dla ufnych..."

Przegląd prasy

Przegląd prasy

„Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

„Europa Christi” z udziałem kard. Gerharda Ludwiga Müllera

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi

III Międzynarodowy Kongres „Europa Christi"

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Wrocławskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem