Reklama

Niedziela Częstochowska

Tractu Temporis. Ludzie – Regiony – Fakty

Pod takim tytułem na wieluńskim rynku wydawniczym ukazała się XXVII publikacja Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego dedykowana profesorowi Tadeuszowi Nowakowi, kierownikowi Katedry Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Łódzkiego, z okazji jubileuszu 65-lecia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Profesor Tadeusz Nowak urodził się 20 stycznia 1951 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie studiował w latach 1970 -1975, a od VII 1975 roku jego pracownikiem. Na tej uczelni przeszedł wszystkie stopnie wtajemniczenia zawodowego począwszy od stanowiska asystenta w Katedrze Historii Średniowiecznej, przez zdobycie tytułu dra, poprzez bycie adiunktem (1985), starszym wykładowcą (1997), habilitację w roku 2003 i profesurę (2006) aż do funkcji kierownika Katedry Historii Średniowiecznej (2015 -). Profesor Tadeusz Nowak w roku 2003 został uhonorowany Złotą Odznaką Uniwersytetu Łódzkiego. Od roku 1976 jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, a od roku 2013 Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Profesor jest wybitnym badaczem dziejów Polski Centralnej, zwłaszcza ziemi sieradzkiej, łęczyckiej i wieluńskiej, promotorem wielu prac magisterskich, licencjackich i dwóch dysertacji doktorskich.

Reklama

W Słowie Wstępnym do publikacji, pióra członków Komitetu Redakcyjnego (Tadeusz Grabarczyk, Anna Kowalska – Pietrzak UŁ Wydział Filozoficzno – Historyczny Katedra Historii Średniowiecznej), czytamy: Niniejsza praca dedykowana jest Profesorowi Tadeuszowi Nowakowi, wieloletniemu pracownikowi oraz kierownikowi Katedry Historii Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Pomysł jej wydania zrodził się w związku z 65-leciem Profesora, którą to rocznicę współpracownicy z Katedry postanowili uczcić, dedykując Jubilatowi okolicznościową księgę. Grono jej autorów tworzą przede wszystkim osoby w różny sposób związane z Katedrą Historii Średniowiecznej (…). Nie zabrakło też zaprzyjaźnionych naukowców z innych ośrodków akademickich czy badaczy współpracujących z nasza Katedrą (…) wśród osób, które ofiarowały swe teksty do tego tomu nie mogło zabraknąć tych [ badaczy] reprezentujących Towarzystwo Naukowe w Płocku Oddział w Łęczycy oraz Wieluńskie Towarzystwo Naukowe [Zdzisław Włodarczyk, Tadeusz Olejnik]. Wszyscy oni dzielą się w tym tomie wynikami swoich badań bądź zechcieli złożyć Jubilatowi gratulacje (…).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wszystkie zamieszczone w książce teksty to znakomite przyczynki do historii regionu. Trzy z nich – „Dwór królowej Katarzyny Habsburżanki w Wieluniu”(Tadeusz Grabarczyk), „Szkoła elementarna w Kurowie w wieku XIX” (Zdzisław Włodarczyk), „Między zasługą a zapomnieniem. Fryderyk August Goleński – w służbie Moskali, czy w służbie kraju (Tadeusz Olejnik) dopełniają historię regionu wieluńskiego i miasta Wielunia.

Zawarta w publikacji bibliografia drukowanych prac Jubilata za lata 1979 – 2018, opracowana przez Łukasza Ćwikłę, przywołuje także wiele tytułów prac poświęconych Wieluniowi i regionowi wieluńskiemu, co stanowi doskonałą bazę dla badaczy wieluńskiego średniowiecza.

Wartość naukową publikacji potwierdza bogata bibliografia: źródła archiwalne, źródła i wydawnictwa źródłowe drukowane, literatura .

Zainteresowanych historią średniowieczną naszego regionu zachęcamy do lektury!

Podziel się:

Oceń:

2019-11-11 16:44

Wybrane dla Ciebie

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?

2025-07-11 20:56

Grupa Proelio

Premierowy odcinek nowej kampanii Grupy Proelio "Małżeństwo jest cudem" - "52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to osiągnąć?". Bohaterami filmu są Irena i Jerzy Grzybowscy, założyciele inicjatywy Spotkań Małżeńskich, którzy od blisko 50 lat posługują małżonkom ucząc ich dialogu.

Więcej ...

Spotkanie Papieża w Castel Gandolfo z przedstawicielami kapituł generalnych

2025-07-12 11:42

Vatican Media

W przesłaniu do przełożonych generalnych i członków rad niektórych kapituł i zgromadzeń zakonnych Papież Leon XIV mówił o potrzebie odnowienia ducha misyjnego, przyswojenia sobie uczuć „jakie miał Chrystus Jezus” oraz szerzenia na całej ziemi światła Chrystusa.

Więcej ...

Bp Długosz: miłosierdzie nie oznacza, że mamy otwierać drzwi przed wszystkimi nielegalnymi emigrantami

2025-07-12 14:50
Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

yt.com/zrzut ekranu

Bp Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025 r.

„Matko Boża, Ty wiesz, że Polacy zdali egzamin, kiedy trzeba było otworzyć drzwi dla milionów uciekających Ukraińców. A w imię miłości bliźniego potrafili zapłacić najwyższą cenę za pomoc Żydom” – powiedział biskup Antoni Długosz podczas Apelu Jasnogórskiego 11 lipca 2025.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Kościół

Francja: profanacja w bazylice Sacré-Coeur; mężczyzna...

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Europa

Trwa walka ze zdejmowaniem krzyży w... Niemczech. Jest...

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Kościół

Watykan: zmiany w nuncjaturach, w tym w Warszawie

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół

Zmarł bp Władysław Bobowski

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...