Reklama

Tractu Temporis. Ludzie – Regiony – Fakty

2019-11-11 16:44

Zofia Białas

Pod takim tytułem na wieluńskim rynku wydawniczym ukazała się XXVII publikacja Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego dedykowana profesorowi Tadeuszowi Nowakowi, kierownikowi Katedry Historii Średniowiecznej Uniwersytetu Łódzkiego, z okazji jubileuszu 65-lecia.

Profesor Tadeusz Nowak urodził się 20 stycznia 1951 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Jest absolwentem Uniwersytetu Łódzkiego, gdzie studiował w latach 1970 -1975, a od VII 1975 roku jego pracownikiem. Na tej uczelni przeszedł wszystkie stopnie wtajemniczenia zawodowego począwszy od stanowiska asystenta w Katedrze Historii Średniowiecznej, przez zdobycie tytułu dra, poprzez bycie adiunktem (1985), starszym wykładowcą (1997), habilitację w roku 2003 i profesurę (2006) aż do funkcji kierownika Katedry Historii Średniowiecznej (2015 -). Profesor Tadeusz Nowak w roku 2003 został uhonorowany Złotą Odznaką Uniwersytetu Łódzkiego. Od roku 1976 jest członkiem Polskiego Towarzystwa Historycznego, a od roku 2013 Wieluńskiego Towarzystwa Naukowego. Profesor jest wybitnym badaczem dziejów Polski Centralnej, zwłaszcza ziemi sieradzkiej, łęczyckiej i wieluńskiej, promotorem wielu prac magisterskich, licencjackich i dwóch dysertacji doktorskich.

W Słowie Wstępnym do publikacji, pióra członków Komitetu Redakcyjnego (Tadeusz Grabarczyk, Anna Kowalska – Pietrzak UŁ Wydział Filozoficzno – Historyczny Katedra Historii Średniowiecznej), czytamy: Niniejsza praca dedykowana jest Profesorowi Tadeuszowi Nowakowi, wieloletniemu pracownikowi oraz kierownikowi Katedry Historii Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego. Pomysł jej wydania zrodził się w związku z 65-leciem Profesora, którą to rocznicę współpracownicy z Katedry postanowili uczcić, dedykując Jubilatowi okolicznościową księgę. Grono jej autorów tworzą przede wszystkim osoby w różny sposób związane z Katedrą Historii Średniowiecznej (…). Nie zabrakło też zaprzyjaźnionych naukowców z innych ośrodków akademickich czy badaczy współpracujących z nasza Katedrą (…) wśród osób, które ofiarowały swe teksty do tego tomu nie mogło zabraknąć tych [ badaczy] reprezentujących Towarzystwo Naukowe w Płocku Oddział w Łęczycy oraz Wieluńskie Towarzystwo Naukowe [Zdzisław Włodarczyk, Tadeusz Olejnik]. Wszyscy oni dzielą się w tym tomie wynikami swoich badań bądź zechcieli złożyć Jubilatowi gratulacje (…).

Wszystkie zamieszczone w książce teksty to znakomite przyczynki do historii regionu. Trzy z nich – „Dwór królowej Katarzyny Habsburżanki w Wieluniu”(Tadeusz Grabarczyk), „Szkoła elementarna w Kurowie w wieku XIX” (Zdzisław Włodarczyk), „Między zasługą a zapomnieniem. Fryderyk August Goleński – w służbie Moskali, czy w służbie kraju (Tadeusz Olejnik) dopełniają historię regionu wieluńskiego i miasta Wielunia.

Reklama

Zawarta w publikacji bibliografia drukowanych prac Jubilata za lata 1979 – 2018, opracowana przez Łukasza Ćwikłę, przywołuje także wiele tytułów prac poświęconych Wieluniowi i regionowi wieluńskiemu, co stanowi doskonałą bazę dla badaczy wieluńskiego średniowiecza.

Wartość naukową publikacji potwierdza bogata bibliografia: źródła archiwalne, źródła i wydawnictwa źródłowe drukowane, literatura .

Zainteresowanych historią średniowieczną naszego regionu zachęcamy do lektury!

Wybrane dla Ciebie

Reklama

Najpopularniejsze

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Adwent 2019 – Wyznanie wiary

Cierpliwe adwentowe czekanie

Cierpliwe adwentowe czekanie

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Maryja i Jan Chrzciciel- bohaterowie Adwentu

Prezentacja nr 50/2019

Prezentacja nr 50/2019

Nauka i wiara

Nauka i wiara

Czas łaski

Czas łaski

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

III Diecezjalna Gala Wolontariatu

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Soyka Honorowym Mistrzem Muzyki i Słowa

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu

Czas łaski - ostatnie spotkanie z cyklu "Wieczorów Maryjnych"

Najnowsze

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem