Reklama

Katolicka Młodzież

29 czerwca br. w naszej diecezji powstało Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W liturgiczne święto Apostołów Piotra i Pawła Ksiądz Biskup Ordynariusz formalnym dekretem powołał tę młodzieżową katolicką organizację. Pierwszym prezesem Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Diecezji Bielsko-Żywieckiej mianowany został Marcin Juraszek z parafii Cięcina. Opiekę duchową nad młodzieżą sprawować będzie dwóch kapłanów - asystentów KSM-u: ks. Piotr Bączek i ks. Sebastian Rucki.
Przed formalnym powołaniem diecezjalnej struktury stowarzyszenia organizowano kurs dla młodzieżowych liderów. Przez pół roku, dwa razy w miesiącu spotykali się oni w Bielsku-Białej, by przygotować się do pracy w parafiach. Obecnie w naszej diecezji istnieje ok. 11 grup parafialnych, które od września br. formalnie staną się parafialnymi oddziałami KSM.
Swoją historią KSM sięga lat międzywojennych i jest bezpośrednio związany z historią Akcji Katolickiej. W latach 1930-32 biskupi powoływali Akcję Katolicką w diecezjach. Na krajowym zjeździe Akcji Katolickiej w Krakowie (5-6 II 1934 r.) postanowiono ujednolicić stowarzyszenia wchodzące w jej skład. Na wzór włoski utworzono 4 organizacje zwane kolumnami: Katolicki Związek Mężów (KZM) z siedzibą w Warszawie, Katolicki Związek Kobiet (KZK) z siedzibą w Krakowie (tymczasowo w Poznaniu), Katolicki Związek Młodzieży Męskiej (KZMM) i Katolicki Związek Młodzieży Żeńskiej (KZMŻ), oba z siedzibą w Poznaniu. W skład związków ogólnopolskich wchodziły odpowiadające im stowarzyszenia diecezjalne: Katolickie Stowarzyszenie Mężów (KSM), Katolickie Stowarzyszenie Kobiet (KSK), Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Męskiej (KSMM) i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Żeńskiej (KSMŻ). Główny trzon w obu stowarzyszeniach młodzieżowych stanowili członkowie dotychczasowego Stowarzyszenia Młodzieży Polskiej (SMP), utworzonego już w 1919 r. i liczącego w 1934 r. ponad 100 tys. członków. Dzisiejsze Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży nawiązuje więc do KSMM, KSMŻ i wcześniejszego SMP.
Po wojnie władze komunistyczne zakazały wszelkiego zrzeszania się niezależnych organizacji. Dopiero w roku 1989 z inicjatywy ks. prał. Antoniego Sołtysika z Krakowa na nowo reaktywowano w Polsce Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży. Dziś stowarzyszenie to posiada osobowość prawną kościelną i cywilną. Prezydium Krajowej Rady KSM mieści się w Krakowie.

PB

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kościół nie słabnie przez uporządkowanie posług - wręcz przeciwnie!

2026-03-22 10:06

Agata Kowalska

Więcej ...

W dobie sztucznej inteligencji papież przypomina: Człowiek i prawda są najważniejsze

2026-04-17 19:28

Vatican Media

Uniwersytety katolickie są wezwane do oświecania ludzkich sumień, poszerzanie horyzontów nauki, a także utrzymywania relacji człowieka do prawdy w dobie sztucznej inteligencji – wskazał Leon XIV w przemówieniu na Katolickim Uniwersytecie Afryki Środkowej w Jaunde. Papież wezwał studentów, by nie ulegali pokusie migracji, ale swoje talenty wykorzystali do zmiany własnego otoczenia.

Więcej ...

Leon XIV zachęca Kameruńczyków do stawiania w centrum godności osoby

2026-04-18 12:41
Papież Leon XIV

Vatican Media

Papież Leon XIV

Do stawiania zawsze w centrum godności osoby i przezwyciężania nierówności i marginalizacji zachęcił papież wiernych podczas Mszy św. na lotnisku w Jaunde, kończącej jego podróż apostolską w Kamerunie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

„Wiara i wierność” – Narodowy Marsz Życia w...

Polska

„Wiara i wierność” – Narodowy Marsz Życia w...

Hiszpania przygotowuje się na wizytę papieża. Znane są...

Kościół

Hiszpania przygotowuje się na wizytę papieża. Znane są...

Nowenna do św. Wojciecha

Wiara

Nowenna do św. Wojciecha

Leon XIV odwiedził chorych w szpitalu św. Pawła

Kościół

Leon XIV odwiedził chorych w szpitalu św. Pawła

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Wiara

Śp. Jacek Magiera: Najważniejsze decyzje podejmowałem na...

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...

Wiara

Święto Miłosierdzia Bożego - jak uzyskać odpust...

Osiem słów Zmartwychwstałego:

Wiara

Osiem słów Zmartwychwstałego: "Weźmijcie Ducha...

Węgry/ Wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu 15...

Wiadomości

Węgry/ Wyniki wyborów parlamentarnych po podliczeniu 15...

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju

Wiara

Modlitwa do Maryi, Królowej Pokoju