Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm

Nauczyli się kochać

Tadeusz Boniecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Już po raz 6. ulicami Chełma przeszła procesja z relikwiami świętych. Celem modlitwy na ulicach miasta było ukazanie wzorów świętych i zachęta do ich naśladowania w codziennym życiu. We wszystkich kościołach w mieście nad Uherką znajduje się ponad 30 relikwii świętych (różnego stopnia). Najwięcej, bo aż 22, posiada parafia pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Do najstarszych należą relikwie Drzewa Krzyża i relikwie Apostołów Piotra i Pawła.

Codzienna świętość

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

O tym, że święci mieszkają za ścianami naszych mieszkań, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednym z nich z pewnością jest pan Andrzej z okolic Chełma. Ten młody, 30-letni mężczyzna, ojciec dwójki małych dzieci, opiekuje się w domu swoją chorą żoną. Kobieta niedawno została wybudzona ze śpiączki w specjalistycznym ośrodku, gdzie przebywała przez dłuższy czas. Po urodzeniu drugiego dziecka u pani Beaty doszło do poważnego niedotlenienia mózgu. Lekarze uratowali jej życie, lecz stało się to kosztem długotrwałej śpiączki. Wielkim wsparciem dla niej jest kochający, troskliwy i odpowiedzialny mąż, który zajmuje się zarówno nią, jak i dziećmi. Swój czas w całości poświęcił rodzinie. Na trudnej drodze życia spotkał wielu ludzi podziwiających jego miłość i wspierających go w różny sposób, ale też i osoby, które radziły mu, aby na nowo ułożył sobie życie. Nie poddał się i nie opuścił chorej żony.

Czas ze świętymi

Dla takich „codziennych świętych” wzorem do naśladowania oraz wsparciem duchowym są osoby wyniesione na ołtarze. Okazją do przypomnienia ich życia jest procesja z relikwiami po ulicach Chełma. Pomysłodawcą „korowodu świętych” był Andrzej Nowosad, kustosz muzeum parafialnego przy parafii pw. Rozesłania Świętych Apostołów. Dostrzegając bogactwo relikwii skrywanych w muzealnych salach, pan Andrzej zainspirował proboszcza ks. Józefa Piłata do ukazania ich mieszkańcom miasta. Na co dzień wierni modlą się za wstawiennictwem świętych: Jana Pawła II, ks. Jerzego Popiełuszki i s. Faustyny Kowalskiej, których relikwie wystawione są w kościele.

Reklama

Wieczorną modlitwę ze świętymi rozpoczęła Eucharystia sprawowana pod przewodnictwem ks. Mirosława Bończoszka, proboszcza parafii pw. Świętej Rodziny. We wstępnie gospodarz miejsca, ks. J. Piłat przypomniał, że „święci i błogosławieni to wyjątkowi ludzie, którzy przez swoje życie na ziemi zasłużyli na chwałę nieba”. - Chcemy ich prosić i modlić się z nimi o potrzebne łaski, byśmy żyjąc na ziemi i chodząc ulicami Chełma potrafili tak jak oni dochować wierności Chrystusowi i żyć Ewangelią na co dzień - mówił Ksiądz Proboszcz. W homilii ks. Piotr Kanak wskazał na potrzebę spędzania czasu ze świętymi, również tymi „dnia codziennego”, pochowanymi na naszych cmentarzach. - Papież ich nie kanonizował, Kościół ich nie beatyfikował, a oni są święci, bo nauczyli się w życiu kochać - mówił kaznodzieja.

Korowód świętych

Po Eucharystii z kościoła pw. Rozesłania Świętych Apostołów wyruszyła radosna procesja, której przewodniczyli ks. J. Piłat oraz ks. Andrzej Sternik. Za nimi kapłani, siostry zakonne i świeccy nieśli 17 relikwiarzy m.in. z relikwiami św. Stanisława biskupa i męczennika, św. Antoniego Padewskiego, św. o. Pio, św. Maksymiliana Kolbe, bł. Edmunda Bojanowskiego i św. Szarbela. Na poszczególne etapy procesję podzieliło 7 stacji, przy których wspominano świętych: Męczenników z Pratulina, bł. Matkę Celinę Borzęcką, bł. ks. Józefa Stanka, św. abp. Zygmunta Szczęsnego Felińskiego, bł. ks. Michała Sopoćko, św. s. Faustynę oraz św. Jana Pawła II. Na zakończenie w bazylice na Górce Chełmskiej odbyła się adoracja Najświętszego Sakramentu, która poprowadził ks. Szymon Majewski.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-15 05:15

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Więcej ...

10 lat temu zmarł Tadeusz Różewicz

2024-04-24 08:39

wikipedia.org

"Po wojnie nad Polską przeszła kometa poezji. Głową tej komety był Różewicz, reszta to ogon" - powiedział o nim Stanisław Grochowiak. 24 kwietnia mija 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza.

Więcej ...

Abp S. Budzik: dialog Kościołów Polski i Niemiec jest na najlepszej drodze

2024-04-25 16:33

Episkopat News

„Cieszymy się, że nasz dialog przebiegał w bardzo sympatycznej atmosferze, wzajemnym zrozumieniu i życzliwości. Mówiliśmy także o różnicach, które są między nami a także o niepokojach, które budzi droga synodalna” - podsumowuje abp Stanisław Budzik. W dniach 23-25 kwietnia br. odbyło się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania był metropolita lubelski, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim