Reklama

Z Urzędu Biskupa Sandomierskiego

Wyrusz z nami na wspaniały pielgrzymkowy szlak…

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymowanie można oglądać z różnych punktów widzenia. Człowiek, dla którego obce są wartości religijne nie dostrzega jego istoty, lecz postrzega wędrujących tylko od strony zewnętrznych przejawów. Dla człowieka wierzącego ma ono jednak wymowę o wiele głębszą.
Praktyka pielgrzymowania sięga czasów najdawniejszych. Już w Starym Testamencie spotykamy się z nią, czytając historię Izraela po wejściu do ziemi Kanaan. Ewangelia ukazuje nam opis pielgrzymki dwunastoletniego Jezusa do świątyni jerozolimskiej. Już wtedy wędrówka do miejsca świętego miała charakter wspólnotowy i pokutny. Podobną rolę spełniają dzisiejsze piesze pielgrzymki, które mają na celu przede wszystkim zwrócenie się do Boga i odzwierciedlają nasze zdążanie ku Bogu, do którego najlepiej prowadzi nas Maryja. Dlatego pielgrzymkę nazywa się często „rekolekcjami w drodze”.
Nasi pobratymcy, Chorwaci, nazywają pieszego pielgrzyma hodoczesnik, który to termin wskazuje jednocześnie na zamiar uczestniczenia w pielgrzymce, jak też na jej formę: chodzeniem uwielbiać Pana Boga i czcić Maryję. Określenie to wskazuje na najstarszą formę pielgrzymowania, czyli piesze przemierzanie drogi, co trwa dłużej, daje jednak lepsze możliwości refleksji. Dlatego też piesze pielgrzymki cieszą się wielkim uznaniem a uczestniczący w pieszych pielgrzymkach pątnicy obdarzani są szczególnym szacunkiem. Można się o tym przekonać, biorąc udział w pieszych pielgrzymkach i doznając wielkiej życzliwości na pątniczych szlakach.
Włączenie się w program pielgrzymki ułatwia świadomość wspólnego celu. Udział we wspólnym wędrowaniu jest wyrazem jedności z innymi uczestnikami w zdążaniu do jednego celu, którego widzialnym znakiem jest sanktuarium. Wspólne modlitwy, śpiew oraz wzajemne świadczenie sobie życzliwości i dobroci uświadamiają pielgrzymom, że jest to forma świadomego szukania i spotkania z Chrystusem i drugim człowiekiem.
Istotną częścią pielgrzymowania jest świadectwo wiary pątników względem mieszkańców okolic, przez które wędrują pielgrzymki i wzajemne ubogacanie się własnymi doświadczeniami zdobytymi na drodze do Boga.
Diecezja sandomierska od początku swojego istnienia w nowym kształcie czynnie uczestniczy w ruchu pielgrzymkowym. Każdego roku w pierwszej połowie sierpnia wyrusza piesza pielgrzymka na Jasną Górę. Grupy pielgrzymów wyruszają czterech miejsc w diecezji: Janowa Lubelskiego, Ostrowca Świętokrzyskiego, Sandomierza i Stalowej Woli. Każda z tych grup szczyci się tradycją dłuższą niż historia diecezji sandomierskiej w obecnym kształcie.
Najdłuższe tradycje są udziałem grupy wyruszającej z Janowa Lubelskiego, która w 2006 r. będzie pielgrzymować już 24 raz. Pozostałe grupy w tymże roku pielgrzymują po raz 23. Wszystkie te kolumny, złączą się w dniu 12 sierpnia, w jedną pielgrzymkę diecezji sandomierskiej, która wkroczy na Jasna Górę pod przewodnictwem Pasterza diecezji - bp Andrzeja Dzięgi.
Hasłem tegorocznej pielgrzymki, są słowa: „Królowo Polski - przyrzekamy, ślubujemy”.
W tym roku kierownikami, poszczególnych kolumn są: Janów Lubelski - ks. Tomasz Kwaśnik, Ostrowiec Świętokrzyski - ks. Jan Zając, Sandomierz - ks. Sylwester Dul, Stalowa Wola - ks. Adam Węglarz. Diecezjalnym koordynatorem pielgrzymki jest ks. Henryk Hendzel.
Zapraszamy, wszystkich na wspaniały pielgrzymkowy szlak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Relikwie św. Jadwigi Królowej zostaną wprowadzone do Świątyni Opatrzności Bożej

2024-05-17 17:04

Archiwum

Wprowadzenie relikwii św. Jadwigi Królowej do Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie będzie głównym punktem obchodów XVII Święta Dziękczynienia. W tym roku przypada ono 2 czerwca i będzie obchodzone pod hasłem „Dziękujemy za służbę człowiekowi”. Przypomniane zostaną także postacie bł. Edmunda Bojanowskiego i bł. ks. Jerzego Popiełuszki. - To osoby, które pomagając bliźniemu, inspirację czerpały z głębokiej duchowości - powiedział dziś dziennikarzom kard. Kazimierz Nycz.

Więcej ...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha Świętego!

2024-05-16 21:20

Julia Saganiak

- Lubię przypominać, że Duch Święty jest jak woda - jest pokorny. Z wodą jest tak, że niczego bez niej nie ma, ale nikt jej nie zauważa – mówił kard. Grzegorz Ryś podczas spotkania autorskiego.

Więcej ...

Oświadczenie rzecznika prasowego

2024-05-17 19:43

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik prasowy kard. Kazimierza Nycza i archidiecezji warszawskiej, wydał dzisiaj oświadczenie w związku z decyzją Rafała Trzaskowskiego, prezydenta Warszawy, zakazującej umieszczania symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. Publikujemy treść oświadczenia.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli