Reklama

Domowy Kościół archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej (2)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 29/2006

Powracamy do rozpoczętej przed tygodniem rozmowy z diecezjalnym moderatorem Kościoła Domowego - ks. Jackiem Szunejko. Przypomnijmy, że przybliżyliśmy sobie historię powstania, główne motywy pracy tego ruchu, jego charyzmat i przesłanie. Jest to jeden z największych ruchów katolickich w naszej archidiecezji, dlatego z tym większym zainteresowaniem zwróćmy uwagę na merytoryczną stronę pracy ewangelizacyjnej prowadzonej w jego ramach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Robert Gołębiowski: - Spróbujmy uświadomić Czytelnikom podstawowy wymiar Kościoła Domowego, jakim są tzw. kręgi rodzin.

Ks. Jacek Szunejko: - Rzeczywiście, kręgi rodzinne to fundamentalne pojecie, które identyfikuje naszą pracę. Krąg tworzy 4-7 rodzin, najlepiej z jednej parafii, które w ten sposób chcą wspomagać się wzajemnie w dążeniu do budowania w swoich rodzinach zrębów Kościoła. Każdy krąg ze swej natury powinien być urzeczywistnieniem ideału życia wspólnoty chrześcijańskiej oraz stałym źródłem jego odnowy w poszczególnych małżeństwach. Aby mogło tak się stać, konieczne jest uczestnictwo każdego małżeństwa w comiesięcznych spotkaniach kręgu. Można nawet powiedzieć tak, że w DK rodzina jest podstawowym miejscem formacji, a krąg jest podstawowym elementem w jego strukturze organizacyjnej jako środowisko formacyjne i ewangelizacyjne służące rodzinom. Za poszczególny krąg odpowiada jedno z należących do niego małżeństw, które nazywane jest parą animatorską. Jest ona odpowiedzialna za pracę formacyjną kręgu, za życie duchowe, a także za przebieg spotkań formacyjno-modlitewnych. Niezwykle ważna jest obecność na każdym spotkaniu kapłana moderatora, do którego należy czuwanie nad prawidłową pracą kręgu, pomaganie w sprawach doktrynalnych i duchowych, sprawowanie roli doradcy i opiekuna duchowego.

- Jak wygląda w takim razie mapa Domowego Kościoła w naszej archidiecezji? Gdzie działają poszczególne kręgi?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Z prawdziwym zadowoleniem chcę powiedzieć, że w naszej archidiecezji działa ponad 100 kręgów rodzin. Najwięcej jest ich oczywiście w Szczecinie. Kręgi gromadzą się w tzw. rejonach i są to: Słoneczne, Pogodno, Bukowe-Majowe, Rumieńce, Niebuszewo, Pomorzany, Żelechowo. Poza stolicą metropolii rejony istnieją w Stargardzie Szcz., Świnoujściu, Pyrzycach, Policach, Gryfinie Baniach, Myśliborzu, Goleniowie, Międzyzdrojach, a nawet w Czelinie k. Mieszkowic. Za każdy z tych rejonów odpowiada również para rejonowa.

- Powiedzieliśmy o comiesięcznych spotkaniach. Jak wygląda struktura takiego spotkania?

- Każde spotkanie miesięczne kręgu rodzin składa się z pewnych części stałych. Najpierw dokonuje się dzielenie życiem. To po prostu miłe zawiązanie atmosfery spotkania przy kawie, podczas którego dzielimy się wszystkimi wydarzeniami ostatnich dni, wypowiadając swoje radości i troski, jakie niesie ze sobą codzienność. Następnie rozpoczyna się modlitwa, która składa się z czytania fragmentu Ewangelii, dzielenia się refleksjami na jej temat i z odmówienia tajemnicy Różańca.
Końcowym fragmentem spotkań jest formacja. Zazwyczaj przez jedną z rodzin przygotowywany jest określony temat teologiczny, który ma odniesienie do rzeczywistości życia w rodzinie (uczestnicy spotkania próbują następnie wcielać omówione problemy w życie). W tym miejscu następuje także weryfikacja zobowiązań, które zostały podjęte przed miesiącem. Każda rodzina stara się rzetelnie podsumować swoje osiągnięcia, dostrzegając zarówno plusy, jak i minusy pracy nad doskonaleniem oblicza swego małżeństwa. Spotkanie odbywa się raz w miesiącu w mieszkaniach poszczególnych małżeństw i nie powinno trwać dłużej niż 3 godziny. Powinno być ono przeplatane śpiewem o treści dobranej do rozważanego tematu lub okresu liturgicznego.

Reklama

- Jednak te spotkania to nie wszystko, co możemy powiedzieć o procesie formacyjnym rodzin?

- Oczywiście, to tylko jeden z akcentów, których jest zdecydowanie więcej. Podstawowa praca formacyjna realizowana jest według podręczników Domowy Kościół I i II rok pracy, z których pierwszy wprowadza stopniowo w poszczególne zobowiązania, drugi ukazuje dalszą formację pogłębiającą duchowość małżeńską. Okres ten trwa od dwóch do czterech lat, w zależności od rozwoju duchowego małżeństw należących do kręgu. Do istoty formacji należy także uczestnictwo w różnego rodzaju rekolekcjach. Najdłuższe są rekolekcje I, II i III stopnia, gdyż trwają 15 dni. Kilka dni natomiast trwają oazy rekolekcyjne animatorów rodzin, rekolekcje ewangelizacyjne i tematyczne. Koniecznie trzeba tu dodać, że rekolekcje te przeznaczone są dla małżonków wraz z dziećmi. Osobno realizowany jest natomiast program formacyjny dla najmłodszych uczestników.

- Dziękuję za rozmowę.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nie żyje górnik poszukiwany po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła

2024-05-15 08:52

PAP/Kasia Zaremba

Nie żyje trzeci górnik, ostatni z poszukiwanych po wtorkowym wstrząsie w kopalni Mysłowice-Wesoła - przekazała PAP w środę rano rzeczniczka Polskiej Grupy Górniczej, do której należy kopalnia, Aleksandra Wysocka-Siembiga.

Więcej ...

Święty oracz

Niedziela przemyska 20/2012

Więcej ...

Bratysława: Kościół modli się za rannego premiera i apeluje o pokój społeczny

2024-05-15 19:56

PAP/EPA/JAKUB GAVLAK

Życzę Panu Premierowi szybkiego powrotu do zdrowia, a wiernych wzywam do modlitwy o pokój dla naszej Ojczyzny i wszystkich obywateli Republiki Słowackiej - napisał w związku z atakiem na premiera Roberta Fico przewodniczący Konferencji Episkopatu Słowacji abp. Bernard Bober.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

Wiara

Jezus modli się o jedność swoich uczniów na wzór...

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 15.): Skończ z Nią!

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...