Reklama

Apostolat Maryjny w archidiecezji łódzkiej

Niedziela łódzka 30/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Apostolat Maryjny to jedna z grupowych form pracy parafialnej w Kościele katolickim, zapoczątkowanych w okresie posoborowym. Jego korzeni należy szukać w działalności Stowarzyszenia Cudownego Medalika, które powstało z inicjatywy ks. Franciszka Domaradzkiego - misjonarza z byłej Galicji, i do pracy na tym terenie. Apostolat uzyskał akceptację papieża Piusa X - 8 czerwca 1905 r. Podstawę jego działalności stanowi Statut, zatwierdzony przez tegoż Papieża 8 lipca 1909 r. W Statucie czytamy: „Apostolat Maryjny jest ruchem religijnym, ma charakter publiczny i skupia osoby, które chcą przez apostolstwo oddawać należną cześć Niepokalanej”. Ruch ten ma konkretne cele:
- pogłębienie kultu Niepokalanej przez życie autentycznie chrześcijańskie;
- oddziaływanie na ludzi zaniedbanych, obojętnych i zagrożonych religijnie, zwłaszcza znajdujących się u kresu życia;
- szerzenie braterskiej miłości i likwidowanie obojętności, niechęci, niezgody i napięć oraz dłuższych sąsiedzkich, względnie rodzinnych, niesnasek i nieporozumień.
Statut określa także bardzo precyzyjnie duchowość i obowiązki członków oraz strukturę organizacyjną: zarząd, dyrektor krajowy i jego rada, dyrektorzy (moderatorzy) diecezjalni oraz przewodniczący w parafiach. Apostolat ma swój hymn: Pod Twoim idziemy znakiem, autorstwa ks. Jana Twardowskiego (słowa) i Andrzeja Cwojdzińskiego (muzyka) oraz znak, którym jest Cudowny Medalik. Członkowie Apostolatu noszą go i przekazują najbardziej potrzebującym Bożej pomocy.
Apostolat Maryjny w Polsce istnieje od 1980 r. Wtedy właśnie obchodzono 150. rocznicę objawień Najświętszej Maryi Panny św. Katarzynie Laboure. Matka Boża uczyniła Apostołką Cudownego Medalika. Pierwsza grupa Apostolatu Maryjnego w archidiecezji łódzkiej powstała w Pabianicach w 1983 r. Powstanie kolejnych grup ks. Teofil Herrmann, autor Przewodnika Apostolatu Maryjnego, zlecił paniom: Klarze Pawlak i Wiesławie Arciszewskiej w 1987 r. podczas spotkania w parafii Matki Bożej Różańcowej w Pabianicach. Z ich inicjatywy powstało dotąd 5 grup w parafiach łódzkich: Podwyższenia Świętego Krzyża (1987), św. Mateusza Ewangelisty (1994), Zesłania Ducha Św. (1996), Matki Bożej Fatimskiej (1996) i Matki Bożej Królowej Pokoju (2001). Ogółem grupy te liczą ok. 160 osób. W 1995 r. Klara Pawlak została mianowana oficjalnie archidiecezjalną moderatorką Apostolatu Maryjnego. Brała udział w spotkaniach wszystkich grup, a osobiście do końca 2005 r. prowadziła grupy: II, III i IV. Ze względu na wiek i stan zdrowia p. Klara zdecydowała się zrezygnować z funkcji moderatorki. Obejmie ją prawdopodobnie Barbara Groblewska - przewodnicząca grupy w parafii św. Mateusza Ewangelisty.
Spotkania poszczególnych grup odbywają się systematycznie, wg wytycznych śp. ks. F. Herrmanna. W sprawozdaniu, opracowanym przez: Klarę Pawlak, Zofię Jabłońską i Barbarę Groblewską, czytamy o zadaniach i formach pracy AM: „Pogłębiamy miłość do Maryi w oparciu o lekturę książek i czasopism religijnych. Organizujemy pielgrzymki do sanktuariów maryjnych dla apostołek i apostołów Apostolatu Maryjnego z terenu archidiecezji łódzkiej. Rozprowadzamy Cudowny Medalik (1954 sztuki w l. 2003-04). Zamawiamy Msze św. za zmarłych członków Apostolatu Maryjnego i ich rodzin. Troszczymy się o to, aby w pierwsze piątki miesiąca do naszych podopiecznych przychodził kapłan z Panem Jezusem. Z okazji 25. rocznicy pontyfikatu Jana Pawła II 25 października 2003 r. Apostolat Maryjny Archidiecezji Łódzkiej, jako dar dla Ojca Świętego, podjął codzienne odmawianie dowolnej cząstki Różańca w jego intencjach. (...) Te intencje zostały wpisane do specjalnej Księgi i za pośrednictwem Rady Miasta przesłane do Watykanu. Szczególną troską otaczamy osoby samotne, obłożnie chore, zagrożone religijnie w obliczu śmierci”.
Z satysfakcją napisano w sprawozdaniu o niektórych owocach prowadzonej działalności: „Kobieta z Zakładu Opieki Społecznej przy ul. Krzemienieckiej po 50 latach przystąpiła do spowiedzi i Komunii św. 92-letni mężczyzna pojednał się z Bogiem przed śmiercią; w ciągu życia tylko 3 razy się spowiadał. Nasza wspólna modlitwa przy łóżku chorej spowodowała odzyskanie przez nią świadomości i przyjęcie sakramentów świętych. W latach 1994-2004 na rzecz Ośrodka Apostolatu Maryjnego w Warszawie (ul. Radna 14) złożono ofiary w kwocie ok. 10 tys. zł”.
3 czerwca 2006 r. w parafii św. Mateusza Ewangelisty przy ul. Strzelców Kaniowskich w Łodzi zorganizowano kolejny Dzień Skupienia Apostolatu Maryjnego Archidiecezji Łódzkiej. Wzięło w nim udział ponad 60 osób. Pierwszą, modlitewną część spotkania prowadził ks. Maciej Rojkowicz. W części konferencyjnej, pod hasłem: Trwajcie mocni w wierze i miłości, uczestnicy spotkania usłyszeli homilię ks. Jana Dobosiewicza, opiekuna Apostolatu Maryjnego w Pabianicach, i prelekcję Barbary Groblewskiej: Bóg jest miłością wg encykliki Benedykta XVI. Po Mszy św. odbyła się agapa, a spotkanie zakończyło się Koronką do Miłosierdzia Bożego.
Uczestnicy skupienia wracali do domów ze wskazaniem ks. J. Dobosiewicza, że działanie zgodnie z hasłem: Wszystko z Niepokalaną ułatwi osiągnięcie celu, aby każda apostołka i każdy apostoł Apostolatu Maryjnego stali się ludźmi modlitwy przez modlitwę, która jest solą działania. Apostolat powinien dotrzeć wszędzie tam, dokąd nie dociera kapłan. Aby te zadania wypełnić, musimy być mocni w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bp Czaja o ograniczeniu liczby godzin lekcji religii: trzeba uwzględnić zdanie rodziców

2024-11-13 14:57
Bp Andrzej Czaja

Episkopat Flickr

Bp Andrzej Czaja

Frekwencja na lekcjach religii różni się w zależności od miejsca; nie należy narzucać wszystkim szkołom jednego rozwiązania - powiedział PAP przewodniczący komisji duszpasterstwa KEP bp Andrzej Czaja. Według niego, na decyzję ile jest w szkole godzin religii wpływ powinni mieć także rodzice.

Więcej ...

W Sekretariacie KEP zaprezentowano program duszpasterski Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025

2024-11-13 16:47

BP KEP

Program duszpasterski skierowany jest do całego Kościoła w Polsce i w tym roku będziemy go przeżywać w jedności z Kościołem powszechnym obchodzącym Jubileusz Zwyczajny Roku 2025 – wybrzmiało podczas konferencji prasowej z prezentacją programu duszpasterskiego Kościoła katolickiego w Polsce na rok 2024/2025, która odbyła się w Sekretariacie KEP 13 listopada br

Więcej ...

Profesja wieczysta brata Arno

2024-11-13 21:00
Profesja wieczysta brata Arno

Marzena Cyfert

Profesja wieczysta brata Arno

Wyjątkowy moment przeżywa wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich, która działa przy parafii pw. św. Karola Boromeusza przy ul. Kruczej we Wrocławiu. Podczas Eucharystii brat Arno złożył profesję wieczystą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Wiara

Całe życie chrześcijańskie powinno być przepojone...

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Kościół

Bp Muskus zaprzecza informacjom o kompromisie z Rządem ws....

Śląska Samarytanka

Święci i błogosławieni

Śląska Samarytanka

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Święci i błogosławieni

Wspomnienie męczeństwa Pierwszych Męczenników Polskich

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Kościół

Nie żyje ciężko pobity ks. Prałat Lech Lachowicz

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Kościół

Archidiecezja przemyska: Oświadczenie w sprawie ostatnich...

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Wiadomości

Pilne: 47-latek podpalił się przed krakowską kurią

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...

W wolnej chwili

Nie będzie dużej choinki w Watykanie na święta?...