Reklama

Słowo Biskupa Kieleckiego

XXV Piesza Pielgrzymka Kielecka na Jasną Górę

Niedziela kielecka 32/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Drodzy Diecezjanie

25 lat temu wierni diecezji kieleckiej wyruszyli na ścieżki wiodące do Jasnej Góry. Dołączyli w sposób zorganizowany do dziesiątków tysięcy Polaków uczestniczących niegdyś w Pielgrzymce Warszawskiej. Wyruszyli śladami praojców, którzy swoje powodzenia i niepowodzenia, swoje sprawy indywidualne i narodowe, składali przed tronem Jasnogórskiej Królowej.
Zmieniają się czasy, zmieniają się systemy ustrojowe. Nie zmienia się Pan Bóg. Nie zmienia się Jego miłosierdzie. Nie zmienia się dzieło odkupienia. Nie zmienia się też serce człowieka. Zarówno dwa tysiące lat temu kochało i dziś kocha. Dawniej nienawidziło i dziś potrafi nienawidzić. Dawniej tęskniło za Bogiem i dziś nie opuszcza go ta tęsknota. Dawniej ludzie ofiarowali Bogu majątek, czas i życie całe, dziś także ofiarują. Dawniej wyruszali na szlaki pielgrzymie, dziś także wyruszają. Nie przeszkadzają im wyższe wykształcenie, pozycja społeczna, znajomość komputera ani obojętność innych użytkowników drogi. Pielgrzymka bowiem jest szczególnym wyrazem aktu wiary. Jest wyjątkowym językiem wiary, który angażuje całego człowieka. W języku tym przemawia ciało, podejmując wyrzeczenie i umartwienie związane ze zmęczeniem. W języku tym przemawia rozum zapatrzony w Boga i pieszy szlak zamienia w modlitewną symfonię pieśni, medytacji i milczenia. W języku tym przemawia serce, które potrafi unieść ciężary nieprzewidziane, obejmujące różne zakresy miłości i nienawiści, przyjaciół i wrogów, cierpienie i radość, wdzięczność i prośbę, jedną osobę i cały naród. Pielgrzymka jest świadectwem wiary czytelnym dla rodziny, dla duchownych i świeckich, dla przyjaciół i dla nieprzyjaciół.
Bardzo gorąco zapraszam wszystkich na jubileuszową pielgrzymkę Kielecką. Zapraszam dzieci, młodzież i starszych, kapłanów, diakonów, alumnów seminarium duchownego i siostry zakonne. Zwracam się do byłych uczestników pielgrzymek, którym przewodził nieodżałowanej pamięci bp Mieczysław Jaworski, nazywany ojcem pielgrzymkowym. Jeśli okoliczności nie pozwalają komuś włączyć się chociaż na mały odcinek drogi, ścigajcie pielgrzymów swoją pamięcią i modlitwą. Niech w parafialnych kościołach naszej diecezji nie braknie wspomnienia pielgrzymki w modlitwie wiernych.
Zjednoczmy się wokół przewodniej myśli pielgrzymkowej, która brzmi: Niesiemy ewangelię nadziei. Tylko nadzieja może uskrzydlić człowieka. Gwarancją tej nadziei jest Wszechmocny i miłosierny Bóg. Tylko Bóg może tchnąć ufność w duszę oczekujących na łaski materialne i duchowe. Tylko Bóg nie robi różnic między partiami, bo zna serce człowieka. Tylko Jego przykazania nie dyskryminują nikogo i są czytelne dla ludzi żyjących na różnych kontynentach.
Drodzy Diecezjanie. Jubileuszowa pielgrzymka rozpocznie się w Wiślicy 5 sierpnia mszą św. i prowadzona będzie przez pielgrzyma bp. Kazimierza Gurdę, a do Kielc dotrze 8 sierpnia. Zapraszam bardzo serdecznie kielczan na powitanie pielgrzymów o godz. 14.00 na Kawecczyznie i na wspólną Eucharystię na Placu Jana Pawła II przy bazylice katedralnej. Przyjmijmy gościnnie pielgrzymów pod swój dach. Tym sposobem włączymy się w modlitwę zawartą w haśle pielgrzymkowym: Niesiemy ewangelię nadziei.
Drodzy Bracia i Siostry! Módlmy się nawzajem za siebie. Na czas pielgrzymowania upraszam dla wszystkich błogosławieństwo miłosiernej Trójcy Świętej: w Imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Św. Teresa z Lisieux

pl.wikipedia.org

Teresa urodziła się 2 stycznia 1873 w Alençon - mieście we francuskiej Normandii. Była najmłodszą córką Ludwika i Zelii Martinów, przykładnych małżonków i rodziców, ogłoszonych wspólnie błogosławionymi 19 października 2008 r.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Zielonoświątkowy apel kardynała Schönborna o pokój i zrozumienie

2024-05-17 20:01
Kard. Schönborn

Mazur/episkopat.pl

Kard. Schönborn

Kardynał Christoph Schönborn wezwał do wykorzystania zbliżającej się uroczystości Zesłania Ducha Świętego do promowania pokoju i wzajemnego zrozumienia. Pięćdziesiątnica to święto Ducha Świętego. „Jak możemy Go sobie wyobrazić? Jak On działa? Wszyscy wiemy, czym On nie jest. Z pewnością nie jest tam, gdzie panuje zły duch: nienawiść i wzburzenie, niezgoda i zazdrość, kłamstwa i oszczerstwa, spory i wojny” - napisał arcybiskup Wiednia 17 maja w swoim cotygodniowym komentarzu na łamach stołecznej bezpłatnej gazety „Heute”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

Kościół

Bp Ważny do księży z diecezji sosnowieckiej: Musimy się...

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli