Reklama

Niedziela Częstochowska

Dni, które zmieniły Polskę. Konferencja w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Maciej Orman

„«Iść przed siebie to znaczy mieć świadomość celu» – rola pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski w budowaniu tożsamości narodowej” – pod takim hasłem 27 listopada w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Częstochowie odbyła się konferencja upamiętniająca 40. rocznicę tego wydarzenia. Konferencję zorganizowały Samorządowy Ośrodek Doskonalenia w Częstochowie i Instytut Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– W 1979 r. Polska, Europa i świat odrodziły się, i to jest najważniejsza rola pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny – powiedział, otwierając konferencję, dr Ryszard Stefaniak, zastępca prezydenta Częstochowy.

Zobacz zdjęcia: Dni, które zmieniły Polskę. Konferencja w Domu Pamięci Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Reklama

Część wykładową prelekcją pt.: „Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II filarem polskiej wolności” rozpoczął dr Andrzej Sznajder, dyrektor katowickiego oddziału IPN. W swoim wystąpieniu omówił znaczenie pielgrzymki dla Europy Wschodniej i przytaczał najważniejsze fragmenty przemówień Jana Pawła II z tego historycznego wydarzenia. – Najbardziej poruszył mnie zupełnie nowy sposób opowiedzenia historii Polski, począwszy od zdania z homilii na placu Zwycięstwa: „Nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego, tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty (...) bez Chrystusa”. A w szkole uczono nas przecież, że tysiącletnie dzieje Polski to nieustanny marsz z feudalizmu do socjalizmu i komunizmu – powiedział dr Sznajder. – Kluczem do zrozumienia przesłania papieskiego jest słowo „dziedzictwo” rozumiane jako 1000-letnia historia i duchowe treści nagromadzone przez pokolenia, które nie są obciążeniem, ale czymś, co trzeba zachować, pomnożyć i przekazać dalej – dodał prelegent. Dr Sznajder przedstawił również, jak pierwszą pielgrzymkę Papieża do ojczyzny relacjonowała zagraniczna prasa i jak podsumowali ją historycy. – Ta wizyta legła u podstaw przemian, które zaczęły się w 1980 r. – podkreślił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Dr hab. Beata Obsulewicz-Niewińska, prof. KUL, zaprezentowała temat: „Przemówienia Jana Pawła II wkładem w kształt współczesnego języka polskiego”. Ks. dr hab. Marian Duda wygłosił wykład pt.: „Pielgrzymka niosąca nadzieję”, a ks. dr hab. Zdzisław Struzik, dyrektor Instytutu Jana Pawła II w Warszawie, mówił o programie wychowawczym Papieża Polaka.

Konferencję prowadziła Dorota Kawka, metodyk historii w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Częstochowie. Jako uczennica VII klasy szkoły podstawowej była świadkiem wizyty Papieża na Jasnej Górze. – Uczestniczyłam we Mszy św. na placu przed Szczytem. Stałam po lewej stronie. Doskonale pamiętam to miejsce i przejazd Papieża przez Aleje Najświętszej Maryi Panny. Nie było wtedy żadnych barierek, tylko liny porozciągane między drzewami. Można było podejść blisko samochodu, w którym jechał Papież – wspominała w rozmowie z „Niedzielą”.

Reklama

W drugiej części odbywały się warsztaty dla nauczycieli historii, języka polskiego, wychowawców i katechetów. Te ostatnie poprowadził ks. dr Mariusz Sztaba. – W 1979 r. miałem 9 lat, więc pamiętam tylko euforię. Kiedy jednak wracam do słów Papieża, widzę, że była to bardzo przemyślana pielgrzymka. Jan Paweł II wygłosił niezwykłe przemówienia, które po 40 latach wcale się nie zestarzały. Na tym polega wyjątkowość Wojtyły i Ewangelii, która jest wyzwaniem dla kolejnych pokoleń – powiedział „Niedzieli” ks. dr Sztaba. Jak dodał, odczytywanie znaczenia pierwszej papieskiej pielgrzymki do Polski to powrót do źródeł. – Jan Paweł II zaprezentował teologię narodu polskiego. Pokazał, że ten naród ma korzenie i jest chrześcijański. Mówił również o chrzcie i bierzmowaniu Polski. To niesamowite słowa i wydarzenia, do których trzeba wracać, żeby dzisiaj odnaleźć się na nowo jako Polak i chrześcijanin – zaznaczył ks. dr Sztaba.

Warsztaty prowadzili również: Krzysztof Kasprzyk – filmowiec i dokumentalista historii Częstochowy, prof. Adam Regiewicz z Uniwersytetu Humanistyczno-Przyrodniczego im. Jana Długosza w Częstochowie oraz Michalina Jankowska – dyrektor Instytutu Prymasowskiego w Warszawie.

Honorowy patronat nad konferencją objęli metropolita częstochowski abp Wacław Depo i prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.

Podziel się:

Oceń:

2019-11-27 15:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zapomniany założyciel paulinów. Za tydzień rozpocznie się Rok bł. Euzebiusza

Maciej Orman

– Rok jubileuszowy, który rozpoczniemy 20 stycznia, będzie nas ukierunkowywał na to, byśmy z wdzięcznością przyjęli naszą bogatą historię – powiedział 13 stycznia o. Arnold Chrapkowski, generału zakonu paulinów, podczas konferencji prasowej zorganizowanej w siedzibie Kurii Generalnej zakonu na Jasnej Górze, zapowiadającej obchody 750. rocznicy śmierci bł. Euzebiusza, założyciela zakonu paulinów

Więcej ...

Kard. Ryś: potrzeba nowych podręczników do historii Kościoła

2025-01-15 19:52
Kard. Grzegorz Ryś

Archidiecezja Łódzka

Kard. Grzegorz Ryś

Na potrzebę powstania nowych podręczników do historii Kościoła, uwzględniających aktualne Magisterium w temacie relacji z Żydami i judaizmem wskazał kard. Grzegorz Ryś, natomiast o mocny głos polskiego episkopatu w sprawie win Kościoła i antysemityzmu zaapelowała prof. Joanna Tokarska-Bakir podczas konferencji naukowej „Żydzi i judaizm w historii Kościoła, teologii i praktyce eklezjalnej” na Papieskim Wydziale Teologicznym we Wrocławiu. Konferencja odbywa się w ramach XXVIII Dnia Judaizmu w Kościele katolickim w Polsce.

Więcej ...

Sandomierz: s. Kazimiera Gerlach ponownie ksienią klasztoru klarysek

2025-01-16 16:12

wikimapia.org

W klasztorze sióstr Klarysek pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sandomierzu, odbyła się piąta kapituła wyborcza. Siostry wybrały nową ksieni, którą została na trzecią kadencję s. Kazimiera Gerlach.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Wiara

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Wiadomości

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Watykan: Papież kontuzjowany po upadku w Domu Świętej...

Kościół

Watykan: Papież kontuzjowany po upadku w Domu Świętej...

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Wiadomości

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!

Wiara

Nowenna do Matki Bożej Rozwiązującej Węzły!