Reklama

Rocznica Bitwy Warszawskiej w Ossowie i Radzyminie

Dłużnicy spłacają dług

Niedziela warszawska 35/2006

- Bitwa Warszawska 1920 r. to było wydarzenie niezwykłe i nadzwyczajne. Wymodlone i wywalczone przez naszych rodaków. Jesteśmy ich dłużnikami - mówił 15 sierpnia w Ossowie abp Sławoj Leszek Głódź. Ordynariusz warszawsko-praski odprawił Mszę św. w intencji żołnierzy poległych 86 lat temu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystą Mszę św. w Radzyminie odprawił 15 sierpnia abp Sławoj Leszek Głódź. Pieniądze z zebranych na tacę ofiar przeznaczone zostały dla radzymińskich szkół na zakup książek dla najbiedniejszych dzieci

Uroczystości w Ossowie już tradycyjnie rozpoczęły się przy krzyżu stojącym w miejscu śmierci ks. Skorupki. Następnie pod pomnikiem bohaterskiego kapłana złożono wieńce.
Głównym punktem obchodów rocznicy wojny była Msza św. sprawowana jak zwykle przed kaplicą w Ossowie. Przewodniczył jej abp Głódź. Uroczystość zgromadziła znamienitych gości: duchowieństwo diecezjalne, parlamentarzystów, władze samorządowe, wojsko. Kilka tysięcy wiernych, głównie osób starszych, wypełniło plac przed kaplicą. Wszystkich powitał proboszcz miejsca, ks. prał. Jan Andrzejewski. - Gromadzimy się po to, aby wciąż przypominać sobie słowa „Bóg - Honor - Ojczyzna” i pamiętać o tym, jak wiele znaczyły one dla żołnierzy, którzy tu polegli i jak wiele powinny znaczyć dla nas - mówił.

Wydarzenie niezwykłe i nadzwyczajne

W homilii abp Głódź wskazał, że zwycięstwo 1920 r. ma wiele imion. Jednym z nich jest Cud nad Wisłą. - Oczywiście nie był to cud w pojęciu teologicznym. Bez sensu jest polemizowanie i szukanie różnych powodów, by udowodnić, że to nie cud. Na pewno było to wydarzenie niezwykłe i nadzwyczajne, wymodlone i wywalczone przez naszych rodaków - mówił abp Głódź.
Przypomniał, że przez lata komunizmu do miejsc pamięci w Ossowie nie można było wchodzić. Tłumaczono bowiem, że jest to poligon wojskowy. Władze chciały, aby miejsce to zostało zapomniane. Jednak m.in. dzięki konsekwentnym wysiłkom ks. prał. Jana Sikory, ks. prał. Kazimierza Konowrockiego i ks. prał. Wacława Karłowicza, miejsce to nie uległo zapomnieniu. - To jest bohater narodowy. Bóg dał mu długie życie. Dobiega stu lat. A za rok będziemy śpiewać mu 200 lat - mówił abp Głódź patrząc na obecnego na tegorocznych uroczystościach sędziwego ks. prał. Karłowicza, najstarszego kapłana diecezji warszawsko-praskiej.
- W tym dniu Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny prosimy o łaski dla społeczeństwa, o oczyszczenie dla Kościoła, o władzę uczciwą i prawą. Szczególnie w kontekście zbliżających się wyborów samorządowych - mówił na zakończenie homilii Ordynariusz Warszawsko-Praski.
Po Mszy św. odbył się apel poległych. Wręczono też tradycyjne medale im. ks. Ignacego Skorupki zasłużonym dla Ossowa i Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Uroczystość w Radzyminie

Druga część uroczystości odbyła się tego dnia na cmentarzu w Radzyminie. Tam obecny był prezydent Lech Kaczyński, który odsłonił obelisk poświęcony ks. Skorupce. Rząd reprezentowali wicepremier Andrzej Lepper oraz minister obrony Radosław Sikorski. W swoim przemówieniu Sikorski podkreślił, że gdybyśmy w 1920 r. przegrali bitwę, to Polaków czekałoby to samo, co mieszkańców innych republik sowieckich, czyli represje, gułagi i głód.
Uroczystą Mszę św. odprawił abp Głódź. Pieniądze z zebranych na tacę ofiar przeznaczone zostały dla radzymińskich szkół na zakup książek dla najbiedniejszych dzieci.

Janusz Sokolik, pełnomocnik burmistrza Sulejówka do spraw sportu, organizator rajdu rowerowego z Sulejówka do Ossowa

Rajdy rowerowe z Sulejówka do Ossowa stały się tradycją. Zaczynaliśmy kilka lat temu wraz z niewielką grupą cyklistów a w tym roku pojechało nas już ponad 30 osób. Rajd jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców, którzy chcą uczestniczyć w uroczystościach w Ossowie a jednocześnie chętnie uczestniczą w wycieczkach rowerowych. W rajdzie biorą udział całe rodziny, czasami nawet trzypokoleniowe. Niektórzy z naszych cyklistów w sezonie przejeżdżają nawet 6 tys. kilometrów i żeby było ciekawiej są to emeryci. Rajd do Ossowa wpisał się na stałe do kalendarza miejskich imprez. Wyjeżdżamy tak, żeby dojechać na Mszę św. Potem uczestniczymy w uroczystościach na cmentarzu poległych. 15-kilometrową drogę pokonujemy pięknymi drogami równiny mazowieckiej albo leśnymi duktami. Mam nadzieję, że w przyszłym roku pojedzie nas jeszcze więcej.

Wysłuchał Remigiusz Malinowski

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Ks. dr Strzelczyk: ksiądz bez stałej formacji popada w rutynę

2024-06-24 15:25

Karol Porwich/Niedziela

- Jeśli ksiądz zaniedbuje stałą formację duchową, intelektualną i wspólnotową, popada w rutynę. Możemy wtedy mieć do czynienia z gburem i samotnikiem, który się nie modli i nie rozumie współczesnej kultury - mówi w rozmowie z KAI ks. dr Grzegorz Strzelczyk z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, odpowiedzialny za formację stałą księży w archidiecezji katowickiej. Był on gościem ubiegłotygodniowej konferencji zorganizowanej w Warszawie przez Zespół ds. przygotowania wskazań dla formacji stałej i posługi prezbiterów w Polsce, który działa przy Komisji Duchowieństwa KEP.

Więcej ...

UE/ Unia Europejska rozpoczęła negocjacje akcesyjne z Ukrainą

2024-06-25 18:41

Adobe Stock

Unia Europejska we wtorek w Luksemburgu zainaugurowała negocjacje akcesyjne z Ukrainą. "To kamień milowy w naszych stosunkach" - zadeklarowała w imieniu UE szefowa MSZ Belgii Hadja Lahbib. "Potwierdzamy przystąpienie do rozmów akcesyjnych" - powiedziała wicepremierka Olha Stefaniszyna reprezentująca Ukrainę.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Pustelnik z Góry Maryi

Święci i błogosławieni

Pustelnik z Góry Maryi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024