Reklama

Sanktuaria archidiecezji częstochowskiej

Leśniowska niedziela

Program Jubileuszowego Roku Rodziny zainaugurowanego w lipcu w sanktuarium Matki Bożej Patronki Rodzin w Leśniowie łączy modlitwę w intencji rodzin ze spotkaniami o charakterze kulturalnym, które są okazją do duchowego ubogacenia oraz wspólnego spędzenia czasu. Kolejne „Leśniowskie niedziele” są coraz bogatsze i ciekawsze. 20 sierpnia oklaskiwaliśmy krakowskich aktorów i muzyków, którzy przedstawili program „Zabierz mnie na Wyspy Szczęśliwe”, włoski zespół folklorystyczny „A Spiga Rossa” oraz Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, który od dziesięcioleci utrzymuje światowy poziom i cieszy się niezmiennie międzynarodową renomą.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jak zawsze w trzecią niedzielę miesiąca o godz. 11.00 odprawiona została Suma połączona z błogosławieństwem rodzin, natomiast program kulturalny rozpoczął się o godz. 15.00. Pierwszymi na scenie byli krakowscy aktorzy i muzycy: Agata Bernadt, Andrzej Róg oraz Konrad Mastyło, Adam Prucnal i Grzegorz Piątak. Ich program Zabierz mnie na Wyspy Szczęśliwe składał się z tekstów m.in.: ks. Jana Twardowskiego, ks. Józefa Tischnera, młodzieńczego wiersza ks. Karola Wojtyły i fragmentu Tryptyku rzymskiego, wierszy Konstantego I. Gałczyńskiego oraz Leszka A. Moczulskiego. Występ w Leśniowie był dla wykonawców głębokim przeżyciem. „Jadąc tutaj wiedzieliśmy, że przyjeżdżamy do Patronki rodzin - powiedziała Agata Bernadt - współtwórczyni programu. - Każdy z nas przywiózł tutaj swoją intencję, jakąś osobistą sprawę, aby Ona nadała naszym, czasem niezmiernie trudnym sprawom, jakiś sens i przemieniła w dobro, aby je błogosławiła”.
Występ przed leśniowską publicznością był szczególnym przeżyciem również dla Andrzeja Roga, krakowskiego aktora wywodzącego się z Teatru STU. „Program nosi tytuł Zabierz mnie na Wyspy szczęśliwe, a więc wybraliśmy do niego przede wszystkim teksty mówiące o miłości. To miłość jest jedyną obroną dla rodziny, miłość płynąca z sakramentu, czerpiąca z miłości Bożej. Rodzina to trudne powołanie, a jednocześnie głęboki sens życia. Dla mnie jedyny, bo taką drogę obrałem. Mam szczęśliwą rodzinę, czwórkę wspaniałych dzieci i z pewnością przyjedziemy wszyscy do Leśniowa, by podziękować Matce Bożej za ten dar”.
W zupełnie inny klimat wprowadził publiczność zespół folklorystyczny z Włoch „A Spiga Rossa”, którego występ zakończył się wspólną zabawą. Zespół działający w mieście Petina kontynuuje tradycje folklorystyczne regionu neapolitańskiego. Członkami zespołu są studenci oraz osoby pracujące. Wszyscy podkreślają, że tańczą i śpiewają wyłącznie dla swojej pasji. Zespół rozpoczął działalność w 1976 r. pod nazwą „Inesto”. Po różnych przekształceniach w 1988 r. przyjął nazwę „A Spiga Rossa”, która wywodzi się od jednej z pieśni regionalnych. Jest to taniec bardzo trudny, wymagający dużych umiejętności. Tematem pozostałych tańców jest praca i miłość. Niemal we wszystkich wykorzystywane są charakterystyczne elementy regionu. Do Leśniowa przywieziono m.in. 100-letni drewniany przyrząd używany przed laty przy obróbce wełny. Na scenie jest wykorzystywany jako instrument perkusyjny. Zespół gościł w wielu krajach europejskich: Hiszpanii, na Malcie, Węgrzech, Ukrainie, we Francji, Grecji, Chorwacji. W przyszłym roku zamierza pojechać do Kolumbii. „Nie ma wątpliwości, że taniec łączy rodziny - powiedział po występie Luciano Marino, kierownik zespołu. - Na nasze występy zarówno we Włoszech, jak i w innych krajach, przychodzą rodzice i dzieci i wszyscy świetnie się bawią przy śpiewie i tańcu”.
Występy zgromadziły liczną publiczność, jednak podczas występu Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zarówno plac, jak i wszystkie miejsca, z których można było widzieć scenę były szczelnie wypełnione. Sądząc po rejestracjach samochodów wiele osób przyjechało z bardzo daleka. „Śląsk”, który w lipcu tego roku obchodził 53. urodziny, nosi imię swojego twórcy, nieżyjącego już prof. Stanisława Hadyny. Obecnie ma w swoim repertuarze 14 programów o różnym charakterze, także religijnym. Niedawno zespół nagrał płytę Bogurodzica zawierającą najpiękniejsze polskie pieśni maryjne. Kilka z nich wykonano na rozpoczęcie koncertu. Drugą część stanowiły tańce z różnych regionów Polski. Występ „Śląska” to żywioł i artyzm, bogactwo strojów i precyzja techniczna, uroda i talent muzyczny wykonawców.
„Radujemy się, że Leśniowskie niedziele zarówno w wymiarze modlitewnym, jak i artystycznym cieszą się coraz większym zainteresowaniem rodzin - powiedział o. Zbigniew Ptak, kustosz sanktuarium. - Zawsze wtedy, gdy rodziny są razem ich więzy się scalają, a ludzie stają się mocniejsi. Tworząc program współpracujemy z wieloma instytucjami m.in. z Ośrodkiem Promocji Kultury «Gaude Mater» w Częstochowie. Dzięki tej współpracy w niedzielę 3 września w naszym sanktuarium wystąpią trzy grupy muzyczne. 17 września podczas Ogólnopolskiego Spotkania Rodzin Strażackich zaprezentuje się renomowany zespół folklorystyczny z Rumunii. Natomiast na 21 i 22 września chcielibyśmy zaprosić na Rajd Rodzinny Zedrzyj buty, który - przy naszej współpracy - organizuje Urząd Miasta i Gminy w Żarkach.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sejm skierował projekt ustawy ws. wolnej Wigilii do dalszych prac w komisjach

2024-11-08 22:08

PAP/Leszek Szymański

Sejm zdecydował, że poselski projekt ustawy o ustanowieniu Wigilii dniem wolnym od pracy został skierowany do dalszych prac w dwóch sejmowych komisjach. Wcześniej posłowie odrzucili wniosek o niezwłoczne przystąpienie do drugiego czytania projektu.

Więcej ...

Panie, ucz mnie pięknej wrażliwości na potrzeby bliźnich i wielkiej ofiarności!

2024-11-08 07:52

João Zeferino da Costa/ en.wikipedia.org

Ważne jest, by chcieć i umieć dzielić się z innymi. Trzeba to robić mądrze, w taki, sposób, jak jest to możliwe, na ile mnie stać. Jezus nie żąda, bym oddał wszystko, co posiadam. On chce natomiast, bym dał drugiemu to, czego w danej chwili potrzebuje najbardziej, co jest mu niezbędne do życia. Muszę zatem prosić Pana o dobre oczy i wrażliwe serce, by patrzeć na innych, widzieć ich potrzeby i wychodzić naprzeciw.

Więcej ...

Po 44. latach odchodzi papieski kaznodzieja. Zastąpi go włoski biblista

2024-11-09 12:24
Kard. Ranier Cantalamessa

youtube.com/@VaticanNewsPL

Kard. Ranier Cantalamessa

Franciszek mianował nowego kaznodzieję domu papieskiego. Został nim włoski kapucyn i biblista o. Roberto Pasolini. Zastąpi on 90-letniego kard. Raniera Cantalamessę, który pełnił tę funkcję od 1980 r.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matka Kościołów

Święta i uroczystości

Matka Kościołów

Kard. Ryś: za wielu z nas demonstruje dystans do Piotra,...

Kościół

Kard. Ryś: za wielu z nas demonstruje dystans do Piotra,...

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii.

W wolnej chwili

Siostra zakonna z szalikiem poszła na mecz Legii. "Bałam...

Podziękujmy dzisiaj Bogu za możliwość spotkania się z...

Wiara

Podziękujmy dzisiaj Bogu za możliwość spotkania się z...

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

Kościół

Ważne! Papież mianował nowego kardynała

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Kościół

PILNE: Ważna zmiana w polskim Kościele. Warszawa ma...

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Kościół

Komunikat ws. ciężko pobitego ks. Lachowicza

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Kościół

Brutalny napad na plebanię. Pobito proboszcza

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte

Wiara

Prośmy Pana o serce czyste i otwarte