Reklama

25 lat pielgrzymki kieleckieja

Niedziela kielecka 36/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Pielgrzymka jest przeżyciem religijnym. To rekolekcje w drodze, to w pewnym sensie tajemnica każdego pielgrzyma, gdyż przeżyć religijnych nie da się w pełni wyrazić słowami. (…) Wewnętrznie przeżyta pielgrzymka owocuje. Owocuje w każdym z nas, w środowisku, w którym żyjemy, w parafii, diecezji, w całym Kościele”.
śp. bp Mieczysław Jaworski

W tym roku mija ćwierć wieku istnienia Pieszej Pielgrzymki Kieleckiej na Jasną Górę. Jej historia sięga 1982 r., kiedy nowo mianowany biskup kielecki Stanisław Szymecki podjął myśl o zorganizowaniu diecezjalnej pielgrzymki na Jasną Górę. Pomysł ten poparł i mocno się w niego zaangażował ówczesny biskup pomocniczy Mieczysław Jaworski, który z pielgrzymowaniem do Czarnej Madonny złączył swoją pasterską posługę.
Wkrótce po pierwszym organizacyjnym spotkaniu, które odbyło się 6 maja 1982 r., grupa kieleckich kapłanów, pod przewodnictwem ks. Mariana Janusa, wyruszyła na szlaki diecezji kieleckiej, aby ustalić trasę pielgrzymki.
Miejscem, z którego miała rozpoczynać się pielgrzymka wybrano Wiślicę, małą miejscowość leżącą 65 km na południe od Kielc. Wybór ten nie był przypadkowy, bowiem Wiślica wskazywana jest przez historyków jako ten teren na ziemiach polskich, na który wiara w Chrystusa dotarła najwcześniej.
Początkowo zamierzano, aby pątnicy z diecezji kieleckiej wchodzili na Jasną Górę w uroczystość Wniebowzięcia, jednak ze względu na bardzo dużą liczbę pielgrzymek postanowiono, iż kielecka pielgrzymka będzie wchodzić 13 sierpnia.
Pierwsza Piesza Pielgrzymka Kielecka rozpoczęła się 6 sierpnia 1982 r. zawiązaniem wspólnoty w Wiślicy oraz Mszą św. odprawioną pod przewodnictwem bp. Stanisława Szymeckiego.
7 sierpnia po Mszy św. o godz. 6.00 pielgrzymi wyruszyli.
Trasa pierwszych trzech pielgrzymek prowadziła z Wiślicy przez Pińczów, Jędrzejów Oksę, Dzierzgów, Secemin, Koniecpol i Mstów na Jasną Górę i mierzyła 163 km.
W pierwszej pielgrzymce uczestniczyło 1700 pątników, którzy szli w 5 grupach: biało-czerwonej, złotej, zielonej, amarantowej i pomarańczowej. W kolejnych dwóch latach liczba pątników wzrosła i wynosiła odpowiednio 3 tys. i 4 tys. (11 i 14 grup).
Od 1985 r. szlak pielgrzymki wydłużył się do 200 km i do dnia dzisiejszego jej trasa wiedzie przez Kielce. Dwa lata później, w ramach pielgrzymki kieleckiej, z Olkusza wyszły dwie grupy pątników liczące około 550 osób. Grupy te od 1988 r. nie szły przez Kielce, lecz podążały na Jasną Górę bezpośrednio przez Pilicę i Mstów, gdzie łączyły się z pielgrzymką kielecką.
W 1989 r. doszło do podzielenia pielgrzymki na dwie grupy na odcinku z Kielc do Wiernej. Od tego czasu pierwsza grupa pątników szła przez Piekoszów do Wiernej, druga zaś przez Chęciny do Zajączkowa.
W tym też roku pielgrzymi uczestniczyli na placu przy klasztorze franciszkańskim w Chęcinach we Mszy św. odprawionej w intencji odzyskania przez zakon kościoła klasztornego, w którym mieściła się restauracja. Uczestnicy pielgrzymki nie mogli wejść na plac kościelny, ponieważ ówczesna dyrekcja „Łysogór” nakazała zamknięcie wszystkich bram wejściowych. Rok później decyzją sądu franciszkanie odzyskali swoją własność...
Od 1990 r. II kolumna olkuska liczyła już sześć grup, a rok później obie kolumny połączyły się nie w Mstowie, lecz w Rudnikach - miejscowości położonej 7 km za Mstowem.
Rok 1991 był rokiem szczególnym dla uczestników pielgrzymki kieleckiej, w tym bowiem czasie w Częstochowie odbywał się VI Światowy Dzień Młodzieży z udziałem Ojca Świętego Jana Pawła II.
W 1992 r., po utworzeniu nowych diecezji w Polsce, pielgrzymkowe grupy z Olkusza weszły w skład Diecezjalnej Pielgrzymki Sosnowieckiej.
W pierwszej pielgrzymce na Jasną Górę w 1982 r. na pielgrzymi szlak wyruszyło 1700 osób, w kolejnych latach liczba pątników rosła, by w 1991 r. liczyć ponad 6,5 tysiąca osób. Pielgrzymka liczyła wówczas 23 grupy, a oprócz mieszkańców diecezji kieleckiej pielgrzymowało także 580 pątników z Rosji, Ukrainy, Białorusi, Francji oraz Włoch.
Trud pielgrzymowania w pielgrzymce kieleckiej z pątnikami od chwili jej powstania dzielą siostry zakonne, kapłani, ale także biskupi, co wyróżnia naszą pielgrzymkę w skali kraju. Od początku jej istnienia na pielgrzymkowy szlak wychodził bp Mieczysław Jaworski, a po jego śmierci pielgrzymuje bp Kazimierz Gurda.

W opracowaniu wykorzystano materiały z książki Piesze pielgrzymowanie ks. Mariana Janusa i Pauliny Nowak.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

"Będzie tylko gorzej. Rządzi smartfon i internet"

2024-09-16 08:56
Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telefonem

Adobe Stock

Dzieci coraz więcej czasu spędzają przed telefonem

Artur Siódmiak nie jest optymistą, jeśli chodzi o sprawność fizyczną dzieci. "Boisk i hal nie brakuje, ale zmierzamy w tym kierunku, że będzie tylko gorzej. Staliśmy się wygodni, mamy złe nawyki, rządzi smartfon i internet" – uważa były piłkarz ręczny, który od lat prowadził zajęcia dla najmłodszych.

Więcej ...

Apel biskupa legnickiego o pomoc dla powodzian

2024-09-16 10:36

ks. Waldemar Wesołowski

- Spieszmy z pomocą naszym braciom i siostrom dotkniętym przez powódź – apeluje biskup legnicki Andrzej Siemieniewski.

Więcej ...

W najbliższą niedzielę w Polskich kościołach zbiórka na pomoc powodzianom

2024-09-16 14:48
Powódź nie ominęła także kościołów

PAP

Powódź nie ominęła także kościołów

Niedziela, 22 września będzie w Kościele katolickim w Polsce dniem zbiórki na pomoc powodzianom Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda SAC zaapelował o hojność i wsparcie. Zebrane środki zostaną przekazane za pośrednictwem Caritas Polska.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Kościół

Abp Wacław Depo: odnówmy śpiewanie suplikacji w naszych...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Niedziela Świdnicka

Powódź uderza w diecezję świdnicką. Dramat...

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Wiara

Jaka jest moja ufność w Bogu?

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Kościół

Nie żyje ks. Piotr Sofij. Miał zaledwie 38 lat

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Wiara

Nowenna do św. Stanisława Kostki

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Kościół

Mama ks. Olszewskiego: To moje biedne umęczone dziecko......

Zniszczono figurę Matki Bożej

Kościół

Zniszczono figurę Matki Bożej

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...

Wiadomości

Modlitwa w czasie powodzi. Do kogo zwrócić się w czasie...