Reklama

Pamięć serca

Ten, kto przyszedł 3 września do kościoła św. Antoniego w Pieszycach, może pochwalić się tym, że ma zdjęcie z księciem Kościoła. Msza św. zainaugurowała obchody 60-lecia kościoła św. Antoniego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po uroczystości, w których wziął udział kard. Henryk Gulbinowicz, zebrani wyszli na progi świątyni św. Antoniego - i tam wykonano zdjęcie. Na pamiątkowej fotografii, która znajdzie się na pewno w publikacjach poświęconych historii Pieszyc, widać m.in. księży, poczty sztandarowe, ministrantów, władze miejskie Pieszyc, samorządowe województwa dolnośląskiego, powiatu dzierżoniowskiego, siostry salezjanki z miejscowego klasztoru i rzeszę mieszkańców. W środku w kardynalskiej purpurze - wrocławski metropolita senior, od 2 września honorowy obywatel miasta Pieszyce.
Tytuł honorowego obywatela, nadany przez Radę Miejską Pieszyc, wręczył wrocławskiemu metropolicie seniorowi 2 września przed ołtarzem pod koniec Mszy św. Tadeusz Urban, przewodniczący Rady Miejskiej Pieszyc. Mszy św. w intencji pomyślności miasta i wszystkich jego mieszkańców przewodniczył kard. Gulbinowicz.
Lista zasług kard. Gulbinowicza dla gminy Pieszyce jest długa, pamięta się tutaj m.in. jego zaangażowanie w pomoc powodzianom.
„Ksiądz Kardynał chętnie odwiedzał Pieszyce, wykazywał głębokie zainteresowanie jego problemami. W sytuacjach trudnych, ekstremalnych, osobiście interweniował, niosąc pomoc, czego dowodem działania m.in. na rzecz powodzian. Jego związki i kontakty z naszą gminą są znane mieszkańcom Pieszyc, którzy odwdzięczają się pamięcią o Jego Eminencji, a szczególnie ci, z którymi stykał się bezpośrednio” - mówił burmistrz Pieszyc Mirosław Obal do miejscowych radnych, prosząc o podjęcie uchwały o przyznanie wrocławskiemu metropolicie seniorowi tytułu zasłużonego obywatela Pieszyc.
Ks. Edward Dzik, proboszcz parafii św. Antoniego w Pieszycach: - Pamięć jest wdzięczności serca, i nasi mieszkańcy, za pośrednictwem uchwały Rady Miejskiej i osobistego zaangażowania burmistrza Pieszyc tę wdzięczność wyrazili, jak tylko mogli najbardziej.
Jak się okazuje, każda wizyta kard. Gulbinowicza została tutaj skrupulatnie odnotowana. Pamięta się choćby, że dzięki jego decyzji mogły powstać boiska miejscowego zespołu szkół (kuria arcybiskupia przekazała na ten cel grunt), poświęcił po remoncie kościół Aniołów Stróżów w Kamionkach i przekazał do niego obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, poświęcił po modernizacji Szkołę Podstawową nr 1, za jego pośrednictwem parafia św. Antoniego w Pieszycach otrzymała relikwie swego patrona.
Także 3 września wrocławski metropolita senior wziął udział w uroczystości gminnej. Poświęcił kamień węgielny pod budowę nowego ośrodka zdrowia. Kamień wbudowano w ścianę budynku, który znajduje się w pobliżu kościoła i zabudowań klasztornych sióstr salezjanek, które prowadzą w nich ośrodek rekolekcyjny i przedszkole.
Kard. Gulbinowicz po poświęceniu kamienia węgielnego spotkał się i z siostrami salezjankami (na prośbę nowicjuszek udzielił im specjalnego błogosławieństwa), i z personelem przychodni zdrowia, i z dyrektorkami miejscowych szkół.
Kardynał, znający osiągnięcia miejscowego samorządu, uhonorował burmistrza Mirosława Obala srebrnym pierścieniem milenijnym. Następnie, już na plebanii, chwalił, że leżące u stóp Gór Sowich Pieszyce zwróciły oczy ku turystyce, wykorzystując naturalne walory okolicy. Odnowiono w tym roku wieżę widokową na Wielkiej Sowie (prace poświęcone zostały w czerwcu przez biskupa świdnickiego Ignacego Deca), zaś w samych Pieszycach pięknieje pałac zwany Wersalem ziemi dzierżoniowskiej - i to będzie kolejna lokomotywa turystyczna okolicy. - A ta okolica jest atrakcyjna o każdej porze roku. Żyją tutaj liczne gatunki fauny, flory, występują rozmaite minerały, zwłaszcza kamienie półszlachetne, a symbolem Pieszyc jest muflon, którego najliczniejsza populacja w Polsce występuje właśnie w Górach Sowich - wymienia burmistrz Obala. I dodaje, że przez cały rok usługi świadczy tutaj sześć hoteli, pięć gospodarstw agroturystycznych i schronisko górskie. Gminę Pieszyce przecina szereg szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych, jest baza do uprawiania sportów zimowych, bogactwem są też zabytki, w tym kościoły, m.in. św. Aniołów Stróżów w Kamionkach, św. Bartłomieja w Rościszowie i św. Jana Nepomucena w Piskorzowie. A to wszystko - raptem około godziny jazdy z Wrocławia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Stanisz: Propozycja minister Nowackiej to wstęp do usunięcia religii ze szkół

2024-05-17 12:47

Karol Porwich/Niedziela

- Projekt nowego rozporządzenia Ministra Edukacji jest to inicjatywa mająca się przyczynić do wypchnięcia nauki religii z polskich szkół i przedszkoli - mówi w rozmowie z KAI ks. prof. Piotr Stanisz z Katedry Prawa Wyznaniowego Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Ekspert zwraca uwagę, że w świetle obowiązującego prawa, decyzje związane ze zmianą warunków nauczania religii w publicznym systemie oświaty powinny być dokonane „w porozumieniu” z Kościołem katolickim i innymi związkami wyznaniowymi, a nie jedynie po przeprowadzeniu konsultacji publicznych.

Więcej ...

Eksperci: Zarządzenie prezydenta stolicy ws. symboli religijnych narusza Konstytucję RP

2024-05-17 19:16

flickr.com

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski nie chce symboli religijnych w publicznych przestrzeniach stołecznych urzędów. "Urząd jest świecki i jest neutralny światopoglądowo i religijnie, takich symboli, w przestrzeniach wspólnych, tam, gdzie przyjmowani są klienci urzędu, nie powinno być" - przekonuje rzeczniczka urzędu. Zdaniem Łukasza Bernacińskiego z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, zarządzenie prezydenta stolicy narusza gwarantowaną konstytucyjnie wolność sumienia i religii. Profesor UKSW, politolog ks. Piotr Mazurkiewicz ocenia z kolei, że takie inicjatywy nie mają nic wspólnego z neutralnością lecz są próbą ateizowania przestrzeni publicznej.

Więcej ...

Jak będzie przebiegał Synod Archidiecezji Wrocławskiej?

2024-05-18 14:02
Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Magdalena Lewandowska/Niedziela

Do włączenia się w synod diecezjalny jest zaproszony każdy i każda z nas, świeccy i duchowni

Dla wiernych Archidiecezji Wrocławskiej nadchodzi okazja, aby mieć wpływ na kształt lokalnego Kościoła. 19 maja rozpocznie się II Synod Archidiecezji Wrocławskiej i jest do niego zaproszony każdy, komu leży na sercu dobro Kościoła. Spotkania presynodalne pokazały, że potencjał zarówno wśród świeckich jak i duchownych do wzajemnej współpracy jest, a rozpoczynający się synod ma stać się wzmocnieniem tej więzi i nadaniem kierunku, którym chce prowadzić Kościół wrocławski Duch Święty.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów