Reklama

Jesteście powołani, konsekrowani i posłani

Niedziela przemyska 39/2006

Życie konsekrowane jest jednym z charyzmatów w Kościele. Ten dar przede wszystkim ma prowadzić osobę zakonną ku życiu apostolskiemu, ku służbie innym ludziom - tak brzmiała główna myśl rekolekcji, które w Kalwarii Pacławskiej zgromadziły franciszkanów z Polski, Rosji i Niemiec.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rekolekcje odbyły się w dniach 4-8 września w domu pielgrzyma przy sanktuarium Męki Pańskiej i Matki Bożej Kalwaryjskiej w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla. Zgromadziło się na nich prawie pięćdziesięciu franciszkanów z prowincji krakowskiej i warszawskiej oraz z kustodii rosyjskiej. Prowadził je o. Kazimierz Fryzeł CSsR, redemptorysta, znany rekolekcjonista oraz wykładowca kilku seminariów duchownych.
Życie zakonne jest darem, jest charyzmatem - i jak każdy charyzmat ma służyć nie tyle dla osoby, która go otrzymuje, ale dla wspólnoty całego Kościoła. Życie konsekrowane opiera się na trzech fundamentach: ślubach zakonnych, czyli radach ewangelicznego ubóstwa, posłuszeństwa i czystości; na życiu wspólnotowym oraz na apostolstwie. Bez rozwijania i pielęgnowania tych trzech zasad, dojrzałe życie konsekrowane nie istnieje - podkreślał o. Fryzeł.
Do pełnego, satysfakcjonującego życia zakonnego będą zdolne te osoby, które ślubują życie radami ewangelicznymi; które będą miały oparcie we wspólnocie i same będą dla tej wspólnoty służyć. Trzecim zadaniem, dopełniającym dwa poprzednie, jest realizacja misji swojego zakonu według charyzmatu założyciela. Zdaniem rekolekcjonisty należy dzisiaj położyć większy nacisk na sposób realizacji drugiej zasady życia konsekrowanego, na życiu wspólnotowym.
Jak podkreślił o. Fryzeł, charyzmat zakonu franciszkańskiego niesie niezwykle aktualne przesłanie dla współczesnego Kościoła i świata: głoszenie dobrej nowiny o Chrystusie Zbawicielu i Odkupicielu, świadectwo życia wspólnotowego oraz służba ubogim i potrzebującym. Do tego sposobu życia franciszkanie są powołani przez Chrystusa, konsekrowani poprzez śluby zakonne i święcenia kapłańskie oraz posłani z apostolską misją ewangelizacji i służby.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Żywy Różaniec to największy ruch modlitewny w Polsce i na świecie

2025-10-01 07:20

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

Różaniec jest moją codzienną modlitwą. To była nasza codzienna modlitwa wieczorna. W domu rodzinnym wspólnie klękaliśmy do modlitwy różańcowej - o roli Żywego Różańca, dziedzictwie bł. Pauliny Jaricot oraz osobistym doświadczeniu wyniesionym z domu rodzinnego opowiedział w rozmowie z Polskifr.fr ks. Jacek Gancarek, krajowy moderator Stowarzyszenia Żywego Różańca.

Więcej ...

Nie ma takiego problemu, którego nie rozwiązałby Różaniec

Karol Porwich/Niedziela

W objawieniach fatimskich Maryja nieustannie przypominała o sile modlitwy różańcowej. Podczas każdego z sześciu spotkań z trojgiem pastuszków przekazywała jedno, niezmienne przesłanie: „Odmawiajcie Różaniec”.

Więcej ...

Wiara, rap i prawdziwe życie!

2025-10-01 19:42
Parafia św. Andrzeja na Wrocławskich Stabłowicach zaprasza na spotkanie z RapPedagogiem

Archiwum organizatorów

Parafia św. Andrzeja na Wrocławskich Stabłowicach zaprasza na spotkanie z RapPedagogiem

Zapraszamy młodzież i rodziców na spotkanie z RapPedagogiem

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

„Pójdź za mną”!

Wiara

„Pójdź za mną”!

Św. Teresa z Lisieux

Święci i błogosławieni

Św. Teresa z Lisieux

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Wiara

Modlitwa św. Jana Pawła II o pokój

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Wiara

Każdy, kto sobie tego życzy, może przyjąć Komunię...

Nowenna do św. Michała Archanioła

Wiara

Nowenna do św. Michała Archanioła

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Kościół

Ksiądz zmarł na zawał serca podczas Mszy św.

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Święta i uroczystości

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

NASZA INFORMACJA: Leon XIV został zaproszony na Jasną...

Kościół

NASZA INFORMACJA: Leon XIV został zaproszony na Jasną...