Reklama

Nowy numer: Niedziela 40/2024
Mobilizacja dobra

Szok i poruszone ludzkie sumienia

Temat numeru

Szok i poruszone ludzkie sumienia

Od poniedziałku robię takie rzeczy, których nigdy nie musiałem podejmować przez ponad 50 lat mojego życia – opowiada ks. Grzegorz Góra, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim.

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Fala przeciw fali

Margita Kotas

Powódź jest jak wojna – niszczy budynki, uprawy, zabija ludzi, a tych, którzy nie stali się jej bezpośrednimi ofiarami, pozbawia środków do życia i jakże często nadziei.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: O. Michał Bortnik/ Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

W niewiadome, ale z nadzieją – tak mówili ci, którzy uciekłszy przed wojną i niepewnym jutrem, w Polsce znaleźli przystań.

wydarzenia
6-7

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Przedstawiciele kontrolowanego przez władze komunistyczne Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich (PSKCh) organizują tzw. seminaria na temat „sinizacji Kościołów”. Ich celem jest uczenie poszczególnych parafii „ścisłego zarządzania zgodnie z prawem”, aby „poprawić kierowanie” Kościołem, „prowadzić działalność charytatywno-społeczną”, ale przede wszystkim, aby wprowadzać „sinizację katolicyzmu”.

Pokój jest możliwy

A.K.

Marzenie o pokoju jest przekazywane z pokolenia na pokolenie. Ważne by przekuć je w rzeczywistość.

Obserwator
8-9

Obserwator

Czternastu mieszkańców Ghany dało się zwieść obietnicy dobrze płatnej pracy w Rosji – zamiast tego wysłano ich na wojnę na Ukrainę.

gorący temat
10-13

Szok i poruszone ludzkie sumienia

Karol Porwich

Od poniedziałku robię takie rzeczy, których nigdy nie musiałem podejmować przez ponad 50 lat mojego życia – opowiada ks. Grzegorz Góra, proboszcz parafii Matki Bożej Królowej Polski i św. Maternusa w Stroniu Śląskim.

treści wiary
18-20

Moje nazwisko? Różańcowy

Wincenty Łaszewski

Żadna kobieta na świecie nie ma tak wielu tytułów, jak Maryja. Jest Najświętsza i Najczystsza, Niepokalana i Wniebowzięta, jest Królową świata, Stolicą mądrości, Ucieczką grzeszników…

Czytamy Franciszka

Nie ma lepszego sposobu, by się modlić, niż stanąć tak jak Maryja w postawie otwartości (...): „Panie, niech się stanie to, czego chcesz, kiedy chcesz i jak chcesz”. To znaczy z sercem otartym na wolę Boga. A Bóg zawsze odpowiada. (...)

Ikona Chrystusa Ukrzyżowanego

Ks. Mariusz Frukacz

Święty Franciszek z Asyżu od momentu swojego nawrócenia żywił wielkie nabożeństwo i cześć do Chrystusa Ukrzyżowanego.

liturgia tygodnia
21-24

Co Bóg złączył, tego człowiek niech nie rozdziela

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 10, 2-16 (wersja krótsza: Mk 10, 2-12

Co to znaczy, że liturgia jest źródłem życia?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Wielu zastanawia się nad tym, po co nam w ogóle liturgia. Przecież fascynujące jest to, jak w życiu wspólnoty Kościoła można w pewien sposób już doświadczać tego, czego człowiek ze swej natury poszukuje, pragnie, za czym tęskni.

Oboje będą jednym ciałem

Ks. Krzysztof Kowalik

Powyższe słowa pojawiają się w drugim opisie stworzenia zawartym w Księdze Rodzaju, który ukazuje małżeństwo jako szczególne dzieło Boga.

Wierność aż do śmierci

Ks. Józef Kula

Czy można dzisiaj mówić o nierozerwalności i jedności małżeńskiej? Przecież żyjemy w czasach mentalności rozwodowej, braku odpowiedzialności za dane słowo, niewierności, preferowania tzw. wolnych związków. W czasach, w których słowa „mąż”, „żona” zastępuje się niezobowiązującymi słowami „partner”, „partnerka”.

Patronka Padwy

Ks. Mariusz Frukacz

Również jej wstawiennictwu przypisano zwycięstwo pod Lepanto.

moim zdaniem
25

Prawo wiary

Bp Andrzej Przybylski

Wiara nie jest dla nas tylko kwestią tradycji i zwyczajów, nie jest wyłącznie poglądem na świat czy zespołem doktrynalnych wierzeń – ona jest relacją każdego z nas z osobowym, żyjącym Bogiem.

życie Kościoła
26-27

Wymaluj moje Miłosierdzie

Magda Nowak

Siostra Faustyna Kowalska podczas jednej ze swoich wizji usłyszała: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie”. I choć po ludzku stanęła przed niewykonalnym zadaniem, czy mogła odmówić Temu, który o taki obraz prosił?

Sandomierz
28-29

Wspólna troska o kobiety

Ks. Wojciech Kania

Największym wyzwaniem w duszpasterstwie kobiet jest ukazanie ich roli i miejsca w Kościele.

zza oceanu
30-31

Kule latają wokół Trumpa

Marek Bober

Przenieśli politykę w naszym kraju na zupełnie nowy poziom nienawiści, nadużyć i nieufności – Donald Trump bez ogródek ocenia retorykę Kamali Harris i Joe Bidena. Będzie jeszcze gorzej?

w centrum uwagi
32-33

Nowy program naszego bezpieczeństwa

Arkadiusz Siwko

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział rozpoczęcie prac nad nową Strategią Bezpieczeństwa Narodowego.

okiem reportera
34-35

Upojeni wojennym narkotykiem

Jacek Pałkiewicz

Żyjemy w drastycznie niespokojnych, pełnych konfliktów czasach. Od ponad 2 lat tkwimy w mackach narkotyku wojennego. Mówi się nieustannie o broni, wojownikach, bitwach oraz o bohaterstwie i największych ofiarach.

moim zdaniem
36-37

Medialna pokazówka

Monika Przybysz

Medialny show jest niebezpieczny, gdyż ukazuje wywiadom obcych państw i pseudoekologom krytyczną infrastrukturę w Polsce i przekazuje informacje, które nie powinny być nigdy upubliczniane.

Dyzma, Żorżyk i… Dawidek Modny

Witold Gadowski

Dawidek Modny zagraża nam dziś wszędzie i może doprowadzić nasze życie publiczne do prawdziwej depresji.

punkt widzenia
38-39

Ofiara politycznej gry

Artur Stelmasiak

Prokuratura ma bardzo słaby materiał dowodowy, a przedłużający się areszt podyktowany jest jedynie względami politycznymi – mówi Niedzieli mec. Krzysztof Wąsowski, obrońca ks. Michała Olszewskiego

polecamy
41

Prawdziwe do bólu

Ireneusz Korpyś

listy
42

Zakątek Czytelnika

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

niedziela z kulturą
44

Bug w roli głównej

J.K.

Witajcie w klubie

W.D.

Jak nas trują

W.D.

Sztuka międzywojnia

RED.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

niedziela z kulturą
52-61

Symbolista najświetniejszy

Agnieszka Dziarmaga

Wyróżniały go unikatowy kunszt i sposób interpretacji symboli, natury, modeli, wrażliwość w przekazach o tematyce sakralnej.

Program telewizyjny

Show-biznes – temat wrażliwy

Piotr Iwicki

Koncerty, płyty, cyfrowe pliki to codzienność rynku muzycznego. Ale w ten fach wpisane są również frustracja, zawód i wypalenie. A to temat tyle samo drażliwy, ile wrażliwy.

warte uwagi
56-57

Ojczyzna potrzebuje modlitwy

Dziękujmy Opatrzności Bożej za wolność Polski i zawierzmy przy Świecy Niepodległości naszą przyszłość.

świat pod lupą
58-59

Tajemnicza rewolucja kopernikańska

Janusz Czyż

Ponad 480 lat minęło od odkrycia układu heliocentrycznego, a my nadal nie wiemy, jak polski astronom wpadł na ten pomysł. Wiemy za to, że Kopernik nie tylko „wstrzymał Słońce i ruszył Ziemię”, ale też „zbudził ze snu” przedstawicieli nauk ścisłych.

sprawy rodzinne
60-61

Nie zgub serca w pędzącym świecie

Marian Piotrowski

Spieszymy się, często nie mamy chwili, żeby się zastanowić. Dokąd tak pędzimy? Po co? Czy w naszym zabieganiu dostrzegamy drugiego człowieka?

dobre rady
62-63

Nauka odpuszczania

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

Dzięki tym wskazówkom i ćwiczeniom twoje życie stanie się łatwiejsze.

Od tabletki do nałogu

Anna Wyszyńska

Lekomania na początku nie rzuca się w oczy, bo jeżeli osoba z rodziny zażywa stale jakieś leki, to myślimy, że pewnie na podstawie wskazań lekarskich.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

do powiedzenia
64

Po nas choćby potop?

Emil Tańczak

Przed współczesnymi, jakże wyrafinowanymi zagrożeniami jesteśmy uzbrojeni... w naszą naiwność – a przecież chcemy żyć spokojnie w rozwijającym się kraju. Straszliwe skutki naszej nieodpowiedzialności odczują najboleśniej następne pokolenia (nasze dzieci i wnuki), a my – w znacznej części – przyjmujemy postawę, jakby było nam to zupełnie obojętne.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Red.

Na pierwszą niedzielę października jako święto harcerek wskazały instruktorki i harcerki, które przeżyły II wojnę światową i okupację.

Różaniec – moja broń

Rozmawia: Angelika Kawecka

Choć na co dzień żyje w świecie, w którym wiara w Pana Boga nie jest popularna, otwarcie przyznaje się do swojej relacji z Jezusem. W rozmowie z Angeliką Kawecką o wierze i Różańcu opowiada Piotr Mróz.

Szczerze

Elżbieta Nowak

Z dużą przykrością słucham lub czytam wypowiedzi znanych ludzi, którzy brzydko wypowiadają się o swoich niedawnych chlebodawcach. Czyli o instytucji, w której pracowali, lub o ludziach, z którymi zetknął ich los. Nie precyzuję tu miejsc i osób, bo raczej chodzi mi o zasadę niż o konkretny przykład. Ale Państwo rozumieją, co mam na myśli.

Cud na wielką skalę

Ireneusz Korpyś

Nie zawsze anielskie interwencje są dyskretne. Nie zawsze dotyczą pojedynczych ludzi. Niekiedy wkraczają z pełnym impetem w dzieje ludzkości.

Wzmocnij odporność!

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Jesień to czas, kiedy łatwo złapać infekcje. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Jak się nie dać wirusom?

Okiem naturoterapeuty

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Uniwersalnym naturalnym rozwiązaniem jest ssanie zwykłego goździka. Czynność powtarzamy 3 razy dziennie. Najlepiej także wziąć łyżkę miodu i ssać z imbirem, lepiej surowym, może być ewentualnie szczypta sproszkowanego, oraz dwa razy dziennie pędzlować gardło płynem lugola (ok. 12 zł), można też zastosować spray z propolisem (ok. 15 zł).

Jak się pozbyć góry drobiazgów?

KJK

Pojawiają się w naszych domach z różnego powodu. Dostajemy je w prezencie, kupujemy na wyprzedaży. Jak ogarnąć ten bibelotowy chaos?

Ziemniaki w roli głównej

Jesienią, po wykopkach, na naszych stołach królują ziemniaki. Każdy region Polski ma swoje ulubione dania.

Niebiańskie podróże

Przed nami czas, kiedy noc jest coraz dłuższa. To dobry moment dla miłośników gwiazd i planet. Zapraszamy na jesienny astronomiczny szlak.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że…

EDC

w Radomiu, stolicy diecezji radomskiej, powstała pierwsza wspólnota Wojowników Maryi? Wrześniowe spotkanie organizacyjne, na które przybyło ponad trzydziestu mężczyzn, odbyło się w kościele św.

Siostra od ludzkich spraw

Beata Pieczykura

Jak przywrócić nadzieję osobom zagubionym? Od kilku lat czyni to s. Paula, katarzynka. W jaki sposób?

Czuć moc rodziny

Oprac. za: archwarmia.pl

Metropolita warmiński poświęcił figury Świętej Rodziny. Dzieła, wykonane z brązu, powstały dzięki datkom parafian.

To miejsce wybrała

Nadal zapisujemy świadectwa wyproszonych tu łask i cudów – zapewnia o. Grzegorz Gut, redemptorysta.

Świetne zakończenie odpustu

Mateusz Góra

Koncert był nie tylko zwieńczeniem odpustu w Limanowej, ale też okazją do zaprezentowania pełni możliwości nowych organów w limanowskiej bazylice.

Biblia – księga nadziei

Oprac. za: diecezja.bydgoszcz.pl

Znawcy oraz badacze Pisma Świętego spotkali się na 61. Sympozjum Stowarzyszenia Biblistów Polskich.

Nazaretańska duchowość

Oprac. za: diecezja.gdansk.pl

12 października archidiecezja gdańska będzie gospodarzem ogólnopolskiej inauguracji roku formacyjnego Ruchu Rodzin Nazaretańskich.

Spotkanie ze świętymi

Oprac. za: diecezjaplocka.pl

Mamy nadzieję, że modlitwa przy relikwiach pomoże w rozwoju duszpasterstwa młodzieży w naszej diecezji – powiedział ks. Tomasz Dec, diecezjalny duszpasterz młodzieży.

Bezpieczni i aktywni

Oprac. za: Caritas Diecezji Radomskiej

Do końca grudnia Caritas Diecezji Radomskiej realizuje projekt Aktywni+.

Niedziela częstochowska

Klucz do wiary

Karol Porwich

Formy różnych aktywności w Kościele są ważne, ale przede wszystkim zbawia, prowadzi, umacnia nas osoba Jezusa Chrystusa. To jest podstawa, a kluczowa jest Msza św. Jest to głębia, szczyt życia każdego ochrzczonego człowieka – tłumaczy ks. Tomasz Gil, proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Olsztynie.

Przybyła w blasku słońca

Mateusz Kijas

Wiara Maryi jest prosta, ale niezwykła i głęboka. Ona była cała dla Boga, Bóg był cały Jej, i my mamy do tego dorastać: zarówno ja jako ksiądz, jak i wierni – podkreśla ks. Jarosław Sowa, wikariusz parafii w Dąbrowie Zielonej.

Lepszy plan

Paulina Opala

Co roku w Polsce kilkadziesiąt tysięcy rodziców dowiaduje się o ciężkiej, nieuleczalnej chorobie swojego dziecka, takiej, która grozi przedwczesnym porodem, niepełnosprawnością, a nawet śmiercią dziecka.

Niedziela warszawska

W szkole św. Hieronima

Łukasz Krzysztofka

Patron uczący miłości do Słowa Bożego, wzorcowa Służba Liturgiczna i tętniące życiem wspólnoty, inspirujące się nauczeniem św. Jana Pawła II, to tylko trzy z wielu powodów, dla których warto odwiedzić tę parafię.

Parafia dobrych relacji

Łukasz Krzysztofka

Tę mieszczącą się w centrum Śródmieścia parafię można bez wątpienia nazwać metropolitalną. Gromadzą się w niej ludzie z całej Warszawy, pielgrzymi, turyści i osoby świadomie wybierające to miejsce.

Namalowali powstanie

Jakub Małek

Na większości wystaw upamiętniających 80. rocznicę Powstania’44 dominowały artefakty militarne, fotografie zrujnowanej Warszawy i pamiątki po powstańcach. Próżno tam było szukać dzieł sztuki. To skłania do pytania: czy artyści przez te 80 lat unikali tematu powstania?

Niedziela zamojsko-lubaczowska

W Górecku będzie cieplej

Joanna Ferens

Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika jest usytuowana w wyjątkowo urokliwym miejscu, wśród lasów, rzek i łąk, wśród wielowiekowych dębów, a przede wszystkim jest miejscem wybranym przez samego Boga, który za wstawiennictwem św. Stanisława objawił tu swoją wolę.

Miłość Boga daje życie wieczne

Adam Łazar

Przy drodze między Oleszycami a Starym Dzikowem, w lesie Horaj, Nadleśnictwo Oleszyce w 1983 r. urządziło zajazd turystyczny. Jest też on miejscem pamięci narodowej. Postawiono na nim dębowy pomnik ku czci gen. bryg. Józefa Kustronia. Znalazły się tam tablice informacyjne z życiorysem bohatera września 1939 r. i opisem szlaku bojowego 21. Dywizji Piechoty Górskiej od Górnego Śląska po Ziemię Lubaczowską. W latach późniejszych postawiono też krzyż.

Po ratunek do Maryi

Joanna Ferens

Często słyszymy, że Kościół upada, postępująca sekularyzacja sprawia, że wiele osób twierdzi, że coraz mniej potrzebny jest Bóg i wiara. A mimo tego, wbrew powszechnej opinii, każdego roku na Jasną Górę docierają dziesiątki tysięcy pielgrzymów. W parafiach organizowane są przeróżne pielgrzymki do sanktuariów maryjnych, których w Polsce mamy blisko 800 i zawsze znajdą się chętni, którzy chcą ofiarować Bogu swój trud, zawierzać Mu przez ręce Maryi swoje rodziny, miasta, wsie i cały kraj.

Reklama

Najpopularniejsze

Rzecz o aniołach

Wiara

Rzecz o aniołach

Nowy projekt rozporządzenia MEN w sprawie lekcji religii w...

Felietony

Nowy projekt rozporządzenia MEN w sprawie lekcji religii w...

Matka Boża Pocieszenia z Leżajska – co wszystkich...

Wiara

Matka Boża Pocieszenia z Leżajska – co wszystkich...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Wiadomości

Rodzice odkryli w szkole tajny klub LGBT dla dzieci

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kościół

Zmarł najstarszy kardynał Kościoła katolickiego

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci i błogosławieni

Kim są najbardziej znani archaniołowie?

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Święta i uroczystości

Święci Archaniołowie – Michał, Rafał i Gabriel

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...

Wiara

Czy tak wyglądał Jezus? Sztuczna inteligencja odtworzyła...