Reklama

Diamentowy jubileusz krośnieńskich Klawerianek

Dzień 10 września br. zapisał się mocno w sercach i pamięci wielu krośnian, którzy wzięli udział w uroczystości 75-lecia poświęcenia domu Sióstr Misjonarek Świętego Piotra Klawera. Właśnie tego wielkiego misjonarza, zwanego apostołem niewolników, obrała za patrona bł. Maria Teresa Ledóchowska dla swojego Zgromadzenia.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Początki pobytu klawerianek w Krośnie sięgają 1919 r., kiedy to w ochronce sióstr józefitek powstało biuro Sodalicji klaweriańskiej prowadzone przez świeckich członków zelatorów. W 1921 r. został zakupiony teren pod własny klasztor, ale z powodu różnych trudności budowę rozpoczęto dopiero jesienią 1929 r. Poświęcenie tego pierwszego w Polsce domu sióstr klawerianek pw. Matki Bożej Niepokalanie Poczętej odbyło się 18 lipca 1931 r., a dokonał go ordynariusz przemyski bp Anatol Nowak. Już w następnym roku została otwarta w klasztorze drukarnia, z której wychodziły czasopisma: Echo z Afryki oraz dla młodzieży Murzynek. Drukowano też kalendarze misyjne dla dorosłych i dzieci, utwory sceniczne, broszury i różne druki o tematyce misyjnej. Siostry w krośnieńskich kościołach organizowały miesięczne i okolicznościowe nabożeństwa misyjne, zebrania zelatorskie, a także wyjazdy z czasopismami i prelekcjami do podkarpackich parafii. Tu, w krośnieńskim domu zakonnym, odbywały swoją formację kandydatki do Zgromadzenia. Wybuch II wojny światowej przerwał działalność misyjną sióstr. Musiały one opuścić dom i szukać schronienia u sióstr józefitek w Krośnie, a potem u sióstr michalitek w Miejscu Piastowym. Ten czas wykorzystywały na modlitwę w intencji misji oraz wysyłanie paczek więźniom w Dachau. W lipcu 1944 r. siostry wróciły do swojego domu. Jednak część budynku zajmowała Ubezpieczalnia, a po niej szkoła krawiecka. Skonfiskowano maszyny drukarskie. Zakonnice utrzymywały się z gospodarstwa, prania bielizny kościelnej, wypieku komunikantów, produkcji świec kościelnych. Pracowały również jako katechetki w szkołach. W klasztorze odbywały się skupienia dla sióstr zakonnych, rekolekcje dla maturzystek i innych grup. Taki stan utrzymywał się przez długie lata. Siostry odzyskały w całości swoje zabudowania dopiero w 1981 r. przed stanem wojennym. Po kolejnych pięciu latach starań uzyskały pozwolenie na ponowne wydawanie miesięcznika Echo z Afryki. Zorganizowały i otworzyły Muzeum Misyjne, wznowiły miesięczne nabożeństwa misyjne.
Przez mury krośnieńskiego domu zakonnego przewinęło się wiele sióstr, które wniosły swój wielki wkład w jego rozwój i działalność. Należy tu wspomnieć siostry: Kazimierę Stałównę i Krystynę Owerdyk, które pracowały w domu od początku jego istnienia. S. Krystyna przeżyła tu niemal 63 lata swego życia, pełniąc przez dłuższy czas obowiązki przełożonej i mistrzyni.
Przez cały okres swojej działalności siostry klawerianki starały się być wierne duchowi Matki i Założycielki - bł. Marii Teresy Ledóchowskiej, realizując jej testament zawarty w słowach: „Z rzeczy Boskich najbardziej Boską jest współpraca nad zbawieniem dusz”. To przesłanie towarzyszyło im przez 75 lat pracy misyjnej i pozwalało przetrwać trudne chwile.
Dzień 10 września br. stał się wielkim dziękczynieniem Panu Bogu za dar posługi na rzecz misji. Na ten piękny diamentowy jubileusz został zaproszony bp Adam Szal - sufragan przemyski, siostry klawerianki z różnych polskich placówek wraz z matką Elżbietą Adamiak - przełożoną generalną Zgromadzenia, władze miasta z prezydentem Piotrem Przytockim. Uroczystość zgromadziła też licznych mieszkańców Krosna i okolic, zelatorów i przyjaciół misji i zgromadzenia. Program świątecznego dnia rozpoczął montaż słowno-muzyczny pt. Święty Piotr Klawer i bł. Maria Teresa Ledóchowska w służbie misjom w wykonaniu Konrada Borka, studenta wydziału teatrologii UJ w Krakowie, i zespołu młodzieżowego. Występ ukazujący życie i działalność tych wielkich Polaków przyjęto z wielkim zainteresowaniem. Po krótkiej przerwie rozpoczął się koncert chóru i zespołu baletowego Prywatnej Szkoły Muzycznej I Stopnia PRO MUSICA w Krośnie - Anny i Adama Munzbergerów. Występ, który miał charakter misyjny, nagrodzony został gromkimi brawami. Po tych muzycznych emocjach wszyscy udali się do przyklasztornego ogrodu na Mszę św., którą celebrował bp Adam Szal w asyście kilkunastu księży z krośnieńskich i okolicznych parafii. Liturgię Eucharystii uświetnił swoim śpiewem Chór Mieszany „Echo” - działający przy ZNP w Krośnie pod kierownictwem Marioli Waliszko. W głoszonej homilii Ksiądz Biskup przypomniał postacie wielkich misjonarzy: o. Bejzyma, św. Piotra Klawera i Alberta Schweitzera. Zachęcał do włączania się w dzieło pomocy misjom. Życzył, by zakonowi nie brakło nowych powołań, by ożywił się duch misyjny w naszym mieście. Pod koniec nabożeństwa Jego Ekscelencja poświęcił usytuowaną w ogrodzie grotę Matki Bożej Niepokalanie Poczętej. Statua Matki Bożej została przywieziona z Lourdes i towarzyszyła siostrom przez długie lata w klasztornej kaplicy. Teraz będzie dostępna dla wszystkich.
Po uczcie duchowej nastąpił czas na poczęstunek przy szwedzkich stołach w ogrodzie.
W tym czasie zwiedzano wystawę pięknych akwareli bł. Marii Teresy Ledóchowskiej. Miłośnicy egzotyki mogli nacieszyć swoje oczy ciekawymi eksponatami w Muzeum Misyjnym. Dużym zainteresowaniem cieszyła się misyjna loteria fantowa, z której dochód przeznaczono na edukację ubogiej młodzieży w Ocana w Kolumbii. Była też okazja do spotkania z misjonarzami, którzy przez wiele lat pracowali na kontynencie afrykańskim: ks. Krzysztofem Minerem SAC, s. Maksymillą Igras michalitką, s. Teresą Szmit służebniczką starowiejską i s. Euzebią Japoł michalitką. Oprócz nich był znany krośnianom ks. Karol Bryś, który pracował w Kamerunie. Spotkaniu przewodniczył ks. Jan Piotrowski - dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych z Warszawy. Misjonarze podkreślali wielkie zaangażowanie oraz wsparcie modlitewne i materialne sióstr klawerianek w sprawy misji.
Ruch i gwar panował na dziedzińcu do późnych godzin popołudniowych. Dzieci bawiły się pod przewodnictwem wprawnego animatora zabaw, a dorośli korzystali z możliwości swobodnego dzielenia się swoimi myślami z towarzyszącymi im do końca dnia siostrami.
Przygotowanie i zorganizowanie uroczystości wymagało wiele pracy, dlatego do pomocy siostrom włączyło się wielu przyjaciół misji i zakonu, zelatorów i dobroczyńców. Świadczy to o sympatii i szacunku, jakimi cieszą się klawerianki wśród mieszkańców Krosna i okolic, a także o rozumieniu roli, jaką zakon odgrywa w dziele ewangelizacyjnej misji Kościoła. Jest to również przykład świadomej odpowiedzialności świeckich za działalność misyjną Kościoła. Oby wciąż poszerzał się krąg ogarniętych duchem misyjnego działania.
„Kochajmy misje i rozbudzajmy tę miłość w sercach innych” - jak mówiła założycielka klawerianek bł. Maria Teresa Ledóchowska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mt 7, 6.12-14.

Więcej ...

Komisja nadzwyczajna debatowała nad projektem ustawy o dekryminalizacji aborcji

2024-06-26 07:29
Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

PAP/Tomasz Gzell

Warszawa, 25.06.2024. Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży

Debata nad projektem nowelizacji Kodeksu karnego dotyczącej dekryminalizacji aborcji odbyła się we wtorek na posiedzeniu Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dotyczących prawa do przerywania ciąży.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?