Od 16 października w emisji znajdzie się 2 mln banknotów o nominale 50 zł. - Szukaliśmy sposobu, aby z perspektywy Banku Centralnego podkreślić ten wieki pontyfikat - mówi Jerzy Pruski, zastępca prezesa NBP.
Na głównej stronie banknotu znajduje się portret Jana Pawła II z krzyżem pasterskim na tle stylizowanego globu ziemskiego, co symbolizuje uniwersalność pontyfikatu. Papież, ubrany w szaty pontyfikalne, wykonuje gest pozdrowienia. W ręku trzyma pastorał, w prawym dolnym rogu banknotu jest napis Jan Paweł II oraz czas trwania pontyfikatu 16 X 1978 - 2 IV 2005. Strona odwrotna banknotu przedstawia akt homagium kard. Stefana Wyszyńskiego dla Papieża Jana Pawła II. Grafika powstała na podstawie fotografii naszego współpracownika, znanego artysty fotografika Ryszarda Rzepeckiego. - To zdjęcie mojego życia - mówi.
Papieskość tych banknotów będzie podkreślał nawet znak wodny, na którym znajdzie się herb papieski, a mikrodruki wypełniające kontury kontynentów na globie zawierają nazwy państw, które odwiedził Jan Paweł II. Również numery seryjne tych banknotów będą rozpoczynały się od liter JP.
Część wpływów uzyskanych ze sprzedaży na poczcie i w bankach pocztowych kolekcjonerskich banknotów zostanie przekazana Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”.
- Gratuluje pięknego pomysłu - powiedział abp Józef Michalik podczas konferencji prasowej w Sekretariacie Episkopatu Polski. Przewodniczący Konferencji Episkopatu wyraził nadzieję, że banknot przyczyni się do popularyzacji pontyfikatu Jana Pawła II. Przypomniał także, że na polskich banknotach znaleźli się już kiedyś duchowni. Byli nimi ksiądz kanonik Mikołaj Kopernik, a także bohater narodowy Romuald Traugutt.
(as)
Pomóż w rozwoju naszego portalu