Reklama

Województwo częstochowskie - lepsza przyszłość regionu (2)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 1992 r. podniesiono diecezję częstochowską do rangi archidiecezji w strukturach Kościoła katolickiego. Wydarzenie to ma źródło w bulli Jana Pawła II „Totus Tuus Poloniae populus”, w której jest m.in. mowa o wielkim znaczeniu Częstochowy z sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej w życiu religijnym Polski. Istotne znaczenie przy tej decyzji miała także ranga Częstochowy jako dużej aglomeracji miejskiej, a jednocześnie stolicy województwa. Dzisiaj dodatkowym argumentem za województwem częstochowskim prócz olbrzymiej roli sanktuarium na Jasnej Górze jest także istnienie archidiecezji częstochowskiej rozciągającej się od Zawiercia po Wieluń. Archidiecezja częstochowska obejmuje prawie wszystkie ziemie, które można brać pod uwagę przy ewentualnym tworzeniu nowego województwa.
Warto podkreślić, że rozbudowa infrastruktury towarzyszącej sanktuarium na Jasnej Górze wymaga ogromnych środków. Tymczasem Ojcowie Paulini składając bardzo dobry projekt związany z inwestycją Domu Pielgrzyma II nie mogą doprosić się dofinansowania z funduszy strukturalnych w ramach województwa śląskiego. W działaniu dotyczącym kultury i turystyki 80% środków zostało przeznaczonych na zadaszenie stadionu śląskiego, skutkiem czego kilkanaście bardzo dobrych projektów (w tym jasnogórski Dom Pielgrzyma II), pozytywnie ocenionych przez panele ekspertów, nie mogło być sfinansowanych w perspektywie finansowej 2004-2006. Także Częstochowa miała duże kłopoty z otrzymaniem jakiejkolwiek dotacji z funduszy strukturalnych dzielonych w województwie śląskim na renowację parków podjasnogórskich, z których korzystają przecież pielgrzymi z całej Polski. Po wielu zabiegach prezydenta Tadeusza Wrony, projekt miasta otrzymał kilka milionów złotych. Jest to jednak dużo mniej niż wnioskowane dofinansowanie. Obydwa projekty w województwie częstochowskim ze względu na większe dostępne środki miałyby bardzo duże szanse na pełne sfinansowanie już w latach 2004-2006.
Nowe województwo to jednak nie tylko większe środki z funduszy strukturalnych UE, lecz także dodatkowe miliony złotych w ramach budżetu samorządu wojewódzkiego (gdyby istniało województwo częstochowskie, od początku 1999 r. mielibyśmy zainwestowanych do dzisiaj z pieniędzy publicznych w regionie między ok. 150 mln zł a ok. 280 mln zł więcej). Dzisiejszy udział w inwestycjach budżetów województw samorządowych obydwu części regionu częstochowskiego, znajdujących się w województwach łódzkim i śląskim, jest żenująco niski i ciągle spada. Powiaty radomszczański, pajęczański, wieluński oraz wieruszowski nie otrzymują prawie nic, a np. drogi wojewódzkie wymagają dużych nakładów, które obecnie koncentrowane są w Łodzi i okolicach. Udział procentowy wskazanych powiatów w wydatkach inwestycyjnych województwa łódzkiego to w 2002 r. 1, 8%, w 2003 - 0, 6% a w 2004 - 0, 3%. Nie lepiej wygląda sytuacja powiatów północnej części obecnego województwa śląskiego - Częstochowy, ziemskiego częstochowskiego, kłobuckiego, myszkowskiego, lublinieckiego i zawierciańskiego). Także i tutaj procentowy udział w wydatkach inwestycyjnych budżetu województwa jest minimalny. Istotę rzeczy oddaje najlepiej porównanie sytuacji regionu częstochowskiego z regionem świętokrzyskim. W regionie częstochowskim (jako połączeniu wyżej wskazanych powiatów obecnych województw łódzkiego i śląskiego) zainwestowanych zostało z budżetów samorządowych województw np. w 2003 r. osiem razy mniej pieniędzy niż w regionie świętokrzyskim posiadającym województwo. Jasno z tego wynika, że wspólne dążenie wymienionych wyżej powiatów do utworzenia nowego województwa ma istotne znaczenie finansowe dla mieszkańców naszego regionu. Dzisiaj pieniądze z podatków zbieranych w naszych powiatach, które są relatywnie biedniejsze, zasilają inwestycje na Górnym Śląsku i w Łodzi, na obszarach relatywnie bogatszych. A zatem biedniejsi mieszkańcy regionu częstochowskiego, przy obecnym podziale terytorialnym dokładają się do bogatszych.

Powyższe dane zostały przytoczone za opracowaniami: Ks. Jan Związek „Kościół częstochowski od parafii do metropolii”, R. Biadacz K. Głębocki „Wykorzystanie funduszy strukturalnych w ramach ZPORR w regionie częstochowskim”, O. Ławińska „Wydatki inwestycyjne z budżetów województw samorządowych śląskiego i łódzkiego w regionie częstochowskim w latach 2002-2004”. Wszystkie opracowania znajdują się w tomie „Region Częstochowski”: www.czestochowa.pl/rada_miasta/rada/podkomisja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kalisz: kościół Miłosierdzia Bożego uznawany za ewenement na skalę światową

2025-04-27 09:31
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

Autorstwa Peżot - Praca własna/commons.wikimedia.org

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

To prawdziwy unikat. Nie ma żadnych filarów i podpór. Przykrywa go jednorodna powłoka, betonowa łupina, która w najcieńszym miejscu ma zaledwie 6 cm grubości. Budowlę zaprojektowali bardzo młodzi architekci: błyskotliwy matematyk i student, a zbudowali własnymi rękami parafianie. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu uznawany jest za ewenement na skalę światową.

Więcej ...

W Watykanie trwają Novemdiales: dziewięć dni modlitwy za zmarłego papieża

2025-04-27 16:33

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Po śmierci papieża Kościół i świat odczuwają żal i smutek z powodu jego odejścia, a także niepokój i poczucie zagubienia. Kard. Pietro Parolin mówił o tym w czasie Mszy sprawowanej na placu św. Piotra w intencji zmarłego papieża. Włoski hierarcha, który do śmierci Franciszka pełnił urząd sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej zapewnił, że „Ewangelia mówi nam, iż właśnie w takich chwilach ciemności Pan przychodzi do nas ze światłem zmartwychwstania, aby rozpalić nasze serca”.

Więcej ...

Watykan: prezydent Ukrainy spotkał się z kardynałami Parolinem i Zuppim

2025-04-27 18:45
Kard. Pietro Parolin

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Kard. Pietro Parolin

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się 26 kwietnia z dotychczasowym sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej kardynałem Pietro Parolinem, a także z kardynałem Matteo Zuppim, przewodniczącym Włoskiej Konferencji Biskupiej - poinformowano na oficjalnej stronie internetowej prezydenta Ukrainy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

Kościół

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...