Reklama

Niedziela misyjna

Miłość duszą misji

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Światowy Dzień Misyjny wpisał się na trwałe w cykl roku kościelnego. Ustanowiony został 80 lat temu, 14 kwietnia 1926 r., przez ówczesnego papieża Piusa XI. Pragnął on, by Kościół na całym świecie poświęcił w roku jeden dzień szczególnej modlitwy i ofiary na rzecz ewangelizacji ludów. Napisał także encyklikę poświeconą misjom - Rerum Ecclesiae, która akcentowała potrzebę adaptacji kulturowej Kościoła do lokalnych warunków. Od początku pontyfikatu Pawła VI w 1963 r. ze Światowym Dniem Misyjnym związane jest także coroczne, specjalne papieskie orędzie misyjne.
Jan Paweł II, największy misjonarz naszych czasów, w encyklice Redemptoris missio napisał: „Od samego początku mojego pontyfikatu zdecydowałem się podróżować, aż po krańce ziemi, by dać wyraz tej trosce misyjnej, i właśnie bezpośredni kontakt z ludami, które nie znają Chrystusa, przekonał mnie bardziej, jak pilna jest ta działalność, której poświęcam niniejszą Encyklikę”. Jan Paweł II, głęboko świadomy swego wezwania do umacniania Kościoła misyjnego, przypominał wszystkim ochrzczonym o ich powołaniu do misji, określając pierwsze zadanie misji, którym jest przepowiadanie i głoszenie Słowa. Ojciec Święty słusznie jednak zauważył, iż „Człowiek współczesny bardziej wierzy świadkom, aniżeli nauczycielom, bardziej doświadczeniu aniżeli doktrynie…”, dlatego jako pierwszą formę świadectwa uznał „samo życie misjonarza, rodziny chrześcijańskiej i kościelnej wspólnoty”.
Tematem tegorocznego Światowego Dnia Misyjnego i związanego z nim orędzia papieskiego jest: „Miłość duszą misji”. Jest to pierwsze orędzie misyjne Ojca Świętego Benedykta XVI. Przesłaniem miłości Boga nawiązuje do swojej encykliki Deus caritas est, gdzie Ojciec Święty zatrzymał się „nad tą fundamentalną tajemnicą naszej wiary aby ją zgłębić”. Benedykt XVI upatruje źródło misji właśnie w miłości Boga, bo - jak pisze - „Misja, jeśli nie jest prowadzona z miłości, jeśli nie wypływa z głębokiej miłości Boga, ryzykuje zredukowaniem do prostej działalności filantropijnej lub socjalnej”.
W Polsce Niedziela Misyjna obchodzona jest zawsze w przedostatnią niedzielę października. Ofiary zbierane wtedy w świątyniach całego kraju, przeznaczone są na pomoc misjonarzom. Dane Komisji Episkopatu ds. Misji mówią, że w 2003 r. w 88 różnych krajach świata pracowało 2006 polskich misjonarek i misjonarzy.
Niedziela Misyjna rozpoczyna w Kościele Tydzień Misyjny. Jest to szczególny czas budzenia świadomości i odpowiedzialności misyjnej, do której wezwani są wszyscy ochrzczeni. Czas szerszego spojrzenia na Kościół, na ogromne bogactwo ludzi, narodów i kultur, które go budują. W końcu jest to czas modlitwy za tych, których Kościół posyła, by nieśli Dobrą Nowinę o Zbawieniu i za tych, do których są oni posłani.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wraca maska

2025-01-15 15:29
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Rafał Trzaskowski już od kilku lat przyzwyczaił nas do tego, że jego słowo żyje krótko i dużo mniej waży od czynów. Tak, jak wcześniej, przed każdymi wyborami wchodzi w buty „człowieka zmian”, który ma dla Polski i jej obywateli same obietnice. Ale, czy te obietnice mają cokolwiek wspólnego z tym, co po wyborach naprawdę planuje? Z doświadczeń z poprzednich lat wyraźnie widać, że to, co mówi w trakcie kampanii, zderza się z tym, co robi, gdy już ma władzę i możliwości decyzyjne. Tak, Trzaskowski znowu szykuje nam kampanię pełną wolt, a my, wyborcy, możemy tylko patrzeć i mówić: on znowu robi to samo.

Więcej ...

Zgodnie z życzeniem papieża Kuba uwolni 553 więźniów

2025-01-15 16:56

Adobe Stock

Z okazji ogłoszonego przez papieża Franciszka Roku Świętego 2025 Kuba planuje uwolnić 553 więźniów. Prezydent Miguel Díaz-Canel ogłosił tę decyzję w liście do papieża Franciszka na początku stycznia, poinformował portal Vatican News. W oświadczeniu kubańskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych podano, że zwolnienie jest uzasadnione „bliskimi i aktywnymi relacjami z Państwem Watykańskim”, ze szczególnym uwzględnieniem spotkania papieża Franciszka z prezydentem Miguelem Díaz-Canelem w sierpniu 2022 r., kiedy omawiano m.in. sytuację więźniów i politykę Stanów Zjednoczonych.

Więcej ...

Watykan zaostrza kary za nielegalne wkroczenie na swój teren

2025-01-16 11:03

Ks. Tomasz Podlewski

Państwo Watykańskie zaostrzyło sankcje dla osób próbujących nielegalnie uzyskać dostęp na terytorium najmniejszego państwa świata. W dekrecie wydanym przez Gubernatorat Państwa Watykańskiego 19 grudnia przewidziano znaczne zwiększenie grzywien i kary więzienia dla osób naruszających surowe przepisy bezpieczeństwa Państwa Watykańskiego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Watykan: Franciszek wprowadza program 300 plus

Kościół

Watykan: Franciszek wprowadza program 300 plus

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Wiadomości

Rząd zapłaci mu nie 5, a 6 tys. zł miesięcznie za...

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Wiadomości

Lewicowi radni niszczą wieloletnią tradycję. Usunęli...

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Wiara

Jezus chce dotrzeć dziś do tych, o których nikt nie...

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wiadomości

Przerażające. Rewia drag queens w ramach 33. finału WOŚP

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Wiadomości

Wchodzą w życie zmiany w prawie oświatowym

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Wiadomości

Szwecja zamyka kościoły w ramach programu...

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wiara

Pożary w Los Angeles: Nienaruszona figura Matki Bożej...

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...

Kościół

Wracając z kolędy został potrącony przez tira. Kapłan...