Reklama

Chicagowskie refleksje

Modlitwa w rodzinie (3)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Intencja: Za narzeczonych i nowożeńców

Komentarz :
„Każdy człowiek ma prawo do swobodnego wyboru drogi życiowej: do założenia rodziny, do pozostania w stanie bezżennym” - czytamy w Karcie Praw Rodziny ogłoszonej przez Stolicę Apostolską w 1983 r. Ci, którzy zamierzają się pobrać i założyć rodzinę, mają prawo oczekiwać od społeczeństwa zapewnienia warunków moralnych, wychowawczych, społecznych i ekonomicznych, które pozwolą im z całą świadomością i odpowiedzialnością wykonywać prawo do małżeństwa. Nade wszystko mają prawo oczekiwać od Kościoła odpowiedniego pouczenia, aby mogli zrozumieć swoje powołanie i dobrze je wypełnić.
Małżeństwo jest sakramentem, w którym dwoje chrześcijan stanu wolnego zawiera ze sobą nierozerwalny związek i otrzymuje od Boga łaskę do wypełnienia przyjętych zobowiązań. Ci katolicy, którzy żyją ze sobą bez ślubu kościelnego, tracą bardzo wiele, bo nie mają łaski sakramentalnej, nie mogą przystępować do sakramentów, nie mogą być rodzicami chrzestnymi i narażają swoje dzieci na brak przykładu konsekwentnego chrześcijańskiego życia. Jak każdy sakrament, również małżeństwo posiada swój charyzmat, czyli właściwy sobie dar. Tym darem jest miłość. Tylko całkowite i w sposób wolny wypowiedziane „tak” może być rzeczywistym znakiem przymierza dwojga ludzi, którym błogosławi Bóg. Zakochanie jest dostrzeżeniem tego znaku od Boga w stosunku do drugiego człowieka. Nazywane czasem impulsem, olśnieniem, albo dotknięciem Miłości.

Rozważanie:
Kiedy pary narzeczeńskie rozpoznają w sobie działanie Miłości, kierując się różnymi Jej znakami, wchodzą na drogę powołania do małżeństwa. Muszą oni głęboko przemyśleć swoje zobowiązania, którymi zwiążą się na zawsze. W tym okresie bardzo jest ważna modlitwa narzeczonych za siebie nawzajem.

Modlitwa:
„Boże, zawsze wierny Swoim obietnicom, prosimy Cię, wspomóż nowożeńców już u samego progu ich pożycia małżeńskiego. Niech wzajemna miłość stanie się zaczynem ich osobistego dążenia do doskonałości i niech będzie nim również dla tych, z którymi tworzyć będą wspólnotę rodzinną.
Otwórz szeroko ich serca na przyjęcie dzieci zrodzonych z ich wzajemnej miłości, zgodnie z Twoją wolą. Maryjo i Józefie, którzy przygotowaliście w Nazarecie grunt pod wzrost Jezusa w latach, mądrości i łasce, obdarzcie wspaniałomyślnym sercem rodziców, aby miłując swe dzieci, jednocześnie też przekazywali im tę miłość, tak by i one były zdolne kochać drugich. Amen”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

Watykan: papież będzie przewodniczył procesji Bożego Ciała na tradycyjnej trasie

2024-05-04 12:54

Grzegorz Gałązka

2 czerwca b.r. w niedzielą po uroczystości Bożego Ciała Ojciec Święty będzie o godzinie 17.00 przewodniczył Mszy św. w bazylice św. Jana na Lateranie, a następnie procesja przejdzie do bazyliki Santa Maria Maggiore, zaś Ojciec Święty udzieli tam błogosławieństwa eucharystycznego - poinformowało Biuro Papieskich Ceremonii Liturgicznych.

Więcej ...

Ludzie o wielkim sercu

2024-05-04 15:21

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Z okazji wspomnienia św. Floriana w Sandomierzu odbyły się uroczystości z okazji Dnia Strażaka.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Kim był św. Florian?

Kim był św. Florian?

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...