Reklama

Temat tygodnia

Bazę dał Kościół

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minione IV Dni Kultury Chrześcijańskiej w Częstochowie skłaniają do refleksji i wspomnień. Ich początek sięga lat 80. XX wieku i ówczesnego, prowadzonego przeze mnie, duszpasterstwa akademickiego oraz duszpasterstwa inteligencji. Z tamtych Dni rodziła się redakcja „Niedzieli”, tam należy upatrywać pierwszych kontaktów publicystycznych z ludźmi tej miary, co Stefan Kisielewski, Bohdan Cywiński, przedstawiciele Stowarzyszenia Kultury Chrześcijańskiej „Odrodzenie”, środowisko ODiS-u, warszawscy pisarze, poeci, aktorzy czy wielu późniejszych działaczy społeczno-politycznych. Stefan Kisielewski, napisał pierwszy tekst do „Niedzieli” - o zmarłym kard. Stefanie Wyszyńskim. Takich ludzi było więcej, przybywali do Częstochowy na Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej. Gościliśmy ich, płaciliśmy honoraria, bo nie mieli z czego żyć, zwalczani przez reżim. Konferencje były głoszone przeważnie w kościołach. Ogłoszenia sami wypisywaliśmy na afiszach i rozwoziliśmy. Prasa częstochowska, jak i miasto milczały na ten temat, jakby nic się nie działo. My ciężko pracowaliśmy, tworzyliśmy środowisko inteligencji katolickiej, wnosiliśmy twórczy niepokój w komunistyczną - quasi stabilizację.
Różnica między programem obecnych Dni Kultury a tamtych polega na tym, że stawialiśmy na mocne wykłady, naświetlające sytuację społeczno-polityczną i obnażające skrywane prawdy tamtego okresu. Wiadomo, że prześladował nas aparat SB, nagrywano wystąpienia prelegentów, fotografowano słuchaczy wykładów. Mimo to ludzie przychodzili tłumnie, a po wykładach miały miejsce ciekawe dyskusje. Tygodnie były wydarzeniem religijnym, społecznym i kulturalnym.
Ważny był również kontakt z ATK w Warszawie. Wraz z ks. prof. Stanisławem Grzybkiem byłem organizatorem studiów teologicznych dla świeckich. Raz w miesiącu przyjeżdżali profesorowie i moi studenci z DA także podejmowali te studia, otrzymywali indeksy, co było również powodem prześladowań SB. Po dwóch latach Urząd ds. Wyznań zabronił rektorowi ATK i jego profesorom przyjazdów z wykładami do Częstochowy. Nawiązaliśmy wtedy kontakt z Seminarium Duchownym w Krakowie i sprawy związane z późniejszym częstochowskim Instytutem Teologicznym przejęła ta krakowska uczelnia.
Uczestnictwo w spotkaniach Dni Kultury Chrześcijańskiej, to wyraz solidarności katolików, chcących wcielać w życie wartości ewangeliczne. Jedni dzielą się wiedzą i doświadczeniem, inni są otwarci na rady i podpowiedzi, jak nie stracić swego życia. Dzisiaj, patrząc na program, który przed laty realizowaliśmy, który przekładał się na prelekcje wygłaszane podczas pielgrzymek akademickich, który realizował się we wskrzeszanych później katolickich pismach - trzeba stwierdzić, że Kościół uczył zasad demokracji, co miało wpływ na późniejszą działalność społeczną oraz tworzenie Solidarności. Powinni o tym wiedzieć szczególnie młodzi, którzy sięgając do korzeni, powinni pamiętać, kto tworzył podwaliny tego, co dziś tak szumnie zwie się gospodarką rynkową i demokratycznym zarządzaniem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O komiksach Juliusza Woźnego w szkole

2024-04-29 22:29
Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Marzena Cyfert

Juliusz Woźny w SP nr 17 we Wrocławiu

Uczniowie starszych klas SP nr 17 we Wrocławiu gościli Juliusza Woźnego, wrocławskiego historyka i autora komiksów. Usłyszeli o Edycie Stein, wrocławskich miejscach z nią związanych, ale też o pracy nad komiksami.

Więcej ...

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna to moment łaski

2024-04-29 20:12

Grzegorz Gałązka

Franciszek przyjął na audiencji przedstawicieli dwóch zgromadzeń zakonnych kanosjanów i gabrielistów przy okazji przeżywanych przez nich kapituł generalnych. Jak podkreślił, spotkanie braci z całego zgromadzenia jest wydarzeniem synodalnym, fundamentalnym dla każdego zakonu, i stanowi moment łaski.

Więcej ...

Stolica Apostolska w ONZ: aborcja nie jest drogą do zrównoważonego rozwoju

2024-04-30 15:02

Magdalena Pijewska

Przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził na forum ONZ sprzeciw wobec międzynarodowych działań prowadzących do erozji szacunku dla świętości ludzkiego życia i niezbywalnej godności osoby ludzkiej. Abp Gabriele Caccia zabrał głos na sesji Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, która odbyła się z okazji 30. Międzynarodowej Konferencji na temat Ludności i Rozwoju.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna...

Franciszek

Papież do kanosjanów i gabrielistów: kapituła generalna...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego