Reklama

Sympozjum Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika

Eucharystia - źródłem i szczytem życia Kościoła

Niedziela toruńska 46/2006

19 października br. w auli Wyższego Seminarium Duchownego odbyło się sympozjum zorganizowane przez Zakład Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu, podczas którego refleksji teologicznej poddano przesłanie z Synodu Biskupów: „Eucharystia - źródłem”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uczestników sympozjum powitał ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki - kierownik Zakładu Teologii Dogmatycznej i Ekumenizmu, przypominając, że Kościół od początku istnienia żyje Eucharystią. Następnie został odczytany wykład: „Ofiara jako principium teologii Eucharystii” bp. prof. dr. hab. Edwarda Ozorowskiego z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie, który nie mógł uczestniczyć w sympozjum. Refleksja teologiczna referatu koncentrowała się wokół tematu ofiary: „Ofiara krzyżowa Chrystusa przejawiała miłość Boską «do końca» i miłość człowieczą «do końca». (...) Obecnością tej ofiary jest Eucharystia. Ciało i Krew Chrystusa, które przyjmują wierni podczas Mszy św., jest żertwą ofiary złożonej przez Niego na krzyżu. Każda przeto Msza św. jest uobecnianiem ofiary krzyżowej Chrystusa, a nie jej powtarzaniem, ponawianiem lub dodawaniem do niej czegoś więcej. (...) Ofiara życia, jaką Chrystus złożył na krzyżu i którą składa podczas każdej Mszy św., jest również ofiarą Kościoła. Biorą w niej udział wszyscy uczestnicy tego świętego misterium, lecz każdy w zależności od tego, jak bierze udział w kapłaństwie Chrystusa, jaki posiada stopień łaski, jakie funkcje pełni podczas celebracji”.
Kolejny prelegent, ks. prof. dr José Ramón Villar - dziekan Wydziału Teologii Uniwersytetu Navarra w Pamplonie w Hiszpanii, wygłosił referat: „Celebracja Eucharystyczna i kapłaństwo wiernych”. Przytoczył w nim słowa Fray Luisa de Granady, hiszpańskiego mistrza duchowości: „Musicie zrozumieć, że my wszyscy gromadzimy się, aby odprawić Mszę; nie przychodzicie tylko po to, by «wysłuchać» Mszy, jak mówicie, lecz by ją odprawić z kapłanem. Dlatego przychodzicie, aby złożyć i sprawować ofiarę razem z nim, chociaż tylko on mówi i jego dłońmi się ofiaruje, lecz mimo to wszyscy składamy ofiarę”. Prof. dr Villar powiedział, że istnieje „wzajemna relacja pomiędzy Kościołem i Eucharystią. W taki sposób, w jaki się myśli o Eucharystii, w taki się myśli o Kościele; i tak się myśli o Kościele, jak się myśli o Eucharystii. (…)”.
Ostatni wykład: „Kto Mnie widzi, widzi Tego, który Mnie posłał - aktualność przesłania Synodu o Eucharystii” wygłosił ks. prof. dr hab. Waldemar Turek z Papieskiego Uniwersytetu Urbanianum w Rzymie. W październiku 2005 r. pełnił on funkcję eksperta synodalnego podczas XI Zwyczajnego Zgromadzenia Biskupów w Rzymie poświęconego tematowi: „Eucharystia źródłem i szczytem życia oraz misji Kościoła”. Ks. prof. dr hab. Turek nawiązał do pytań i problemów, podejmowanych podczas ubiegłorocznego Synodu. Zwrócił uwagę na świadomość współczesnych chrześcijan dotyczącą Eucharystii. Ojcowie synodalni zastanawiali się co robić, aby zgromadzić wiernych na Eucharystii, zwłaszcza niedzielnej. Padały propozycje o charakterze teologicznym, duchowym i duszpasterskim; mówiono o potrzebie pogłębionej katechezy, odpowiednim sprawowaniu liturgii przez kapłana, dobrze przygotowanych homiliach, właściwym miejscu dla świeckich itd. Dlaczego ludzie nie przychodzą, mimo że wielu kapłanów właściwie przygotowuje i sprawuje Eucharystię? Odpowiedzi ojców synodalnych można sprowadzić do trzech stanowisk: 1) mniejszościowy charakter wspólnot chrześcijańskich we współczesnym świecie; 2) proces sekularyzacji, globalizacji i nowej mentalności, która w coraz mniejszym stopniu bierze pod uwagę rzeczywistość duchową; 3) brak wiary w rzeczywistą obecność Jezusa w Eucharystii. Ostatni temat podczas synodu w Rzymie podjął kard. Camillo Ruini, wikariusz generalny Ojca Świętego, który podzielił się refleksją z katechezy o Chrystusie w Eucharystii, wygłoszoną w czasie Światowego Dnia Młodzieży w Kolonii. Zauważył wówczas, że nawet szczerze wierzący i dobrze uformowani młodzi ludzie napotykali na poważne trudności w pojmowaniu realnej obecności Chrystusa w Eucharystii: jak obecność eucharystyczna Chrystusa może być realna, skoro nasze zmysły postrzegają ciągle chleb i wino? Droga pokonania tego typu trudności polega na ukazaniu rzeczywistości samego Boga, Bytu na wskroś realnego, a jednak nieosiągalnego w eksperymentach natury fizycznej. Podczas synodu zwrócono również uwagę, że wierni, zwłaszcza młodzi, chętnie adorują Najświętszy Sakrament, gdyż człowiek poddany szybkiemu rytmowi życia potrzebuje zatrzymania się i modlitwy. Zastanawiano się też nad zależnością między postawą moralną a udziałem w Eucharystii: „Kościół nauczał od początku swojego istnienia, że istotnym skutkiem uczestnictwa w Eucharystii jest miłość okazywana Bogu i bliźnim. Miłość, będąca przejawem właściwej postawy człowieka pożywiającego się Ciałem i Krwią Chrystusa, ma przenikać życie rodzinne i społeczne”. W auli synodalnej nie brakowało głosów, wedle których wielu chrześcijan przystępuje do Sakramentu, nie zastanawiając się wystarczająco nad swym życiem i potrzebą pojednania się z miłosiernym Ojcem.
Podsumowania sympozjum dokonał ks. prof. dr hab. Czesław Rychlicki, który zaprosił wszystkich do seminaryjnej kaplicy, gdzie Mszę św. odprawił Wielki Kanclerz Wydziału Teologicznego UMK, bp Andrzej Suski. W homilii powiedział m.in.: „Dlaczego wierzymy w eucharystyczną obecność Jezusa? Dlatego, że sam powiedział w Wieczerniku: «To jest moje Ciało, to czyńcie na moją pamiątkę». Wierzymy w Jego rzeczywistą obecność, bo wierzymy Jego słowu. A On (…) nie składał pustych obietnic. To On nakazał napełnić stągwie wodą (...) i podać gospodarzowi wesela - wtedy woda stała się winem. To On powiedział do człowieka sparaliżowanego: «wstań, weź swoje łoże i idź do domu». To On powiedział (...) do swojego przyjaciela Łazarza: «wyjdź na zewnątrz». I za każdym razem na te słowa umarli stawali do życia. (...) Czy zatem jest powód, by nie wierzyć w moc tych słów?”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

2024-04-30 21:13

Mat.prasowy

Po co Jezus dał nam Maryję? Jak budować z Nią relację? Czy da się przesadzić w miłości do Matki Bożej? Tymi i innymi przemyśleniami dzieli się w swoim podcaście ks. Tomasz Podlewski. Zapraszamy do wysłuchania pierwszego odcinka "Podcastu umajonego".

Więcej ...

Kapliczki pełne modlitwy

2024-05-01 09:18
Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Ola Fedunik

Ks. Grzegorz Tabaka gra na gitarze podczas nabożeństwa majowego przy kapliczce w Głuszynie

Przejeżdzając majowymi dniami przez różne miejscowości popołudniową porą, można spotkać wiele osób modlących się przy kapliczkach i krzyżach. Śpiewają Litanię Loretańską, a duszpasterze pomagają w tym, aby tradycja była podtrzymywana. Wśród kapłanów modlących się przy kapliczkach i zachęcający do tego swoich wiernych jest ks. Grzegorz Tabaka, proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Głuszynie.

Więcej ...

Bp Turzyński do Polonii i Polaków za granicą: Jesteście integralną częścią naszej Ojczyzny

2024-05-01 20:00

Adobe Stock, montaż: A. Wiśnicka

Pamiętamy o Was i chcemy Wam powiedzieć, że jesteście częścią integralną naszej wspaniałej Ojczyzny - napisał z okazji przypadającego 2 maja Dnia Polonii i Polaków za Granicą bp Piotr Turzyński. Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej podziękował środowiskom polonijnym za pielęgnowanie kultury polskiej i przekazywanie jej młodemu pokoleniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst