Reklama

Więzi buduje się stale

Niedziela kielecka 47/2006

Każda wspólnota modli się za zmarłych, ale Mierzwin czyni to nadzwyczaj regularnie. - W ten sposób wyraża się łączność między Kościołem pielgrzymującym a pokutującym - mówi proboszcz ks. Zbigniew Kasperek. - Parafię, która nie modli się za zmarłych, uznałbym za skostniałą - dodaje.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pamiętają

Różaniec za zmarłych jest tu odmawiany przed każdą Mszą św., a po kolejnych tajemnicach czytane są wypominki. Ten modlitewny obyczaj obowiązuje przez cały rok, nie tylko w listopadzie - przez wszystkie niedziele i święta.
Łączność z bliskimi zmarłymi to także pamięć o ich grobach. Bezrobotni, skierowani przez gminę, służą dużą pomocą przy porządkowaniu cmentarza. O grobach pamiętają także dzieci szkolne, m.in. opiekują się pomnikiem legionistów.

Z historii

Sięga ona średniowiecza, gdy pierwotny kościół znajdował się w Grudzynach (w 1326 r. pleban Mirosław płacił 23 skojce świętopietrza). „Dotąd lud wskazuje miejsce dawnego kościoła, które było wysadzone tarniną i krzyż stoi w tem miejscu. Niedawno plac ten zaorano” - pisze ks. Jan Wiśniewski w „Historycznym opisie kościołów, miast, zabytków i pamiątek w jędrzejowskiem” (1930, reprint Wyd. „Jedność” 2000). Przytacza też podanie, jakoby włościanie „nie chcieli stawiać kościoła w Mierzwinie, mając go w Grudzynie, toteż w nocy burzyli to, co mularze w dzień wznieśli”. Już w 1595 r. w Mierzwinie stał kościół murowany pw. Świętych Piotra i Pawła, kryty dachówką, konsekrowany. Do dwuprzęsłowej nawy w 1612 r. dobudowano kwadratową kaplicę. Od południa do kościoła przylega zakrystia z 1888 r.
Dzisiaj w ołtarzu głównym, w obramowaniu złoconych kolumn, umieszczona jest kopia obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w pięknej sukience (przed tym ołtarzem śpiewa się Apel Jasnogórski), po obu stronach stoją figury patronów świątyni. W kaplicy znajduje się ołtarz z obrazem św. Anny. W kościele jest wiele cennych epitafiów z XVII-XVIII wieku (dziedziców i fundatorów) oraz pamiątek sakralnych, m.in. kamienna chrzcielnica, kropielnica z czerwonego ciosu, pacyfikał z XVII wieku.
Święci Piotr i Paweł umieszczeni są też na pieczęci kościelnej, wraz z datą 1750 r. Ich figury stoją także przy bramie na kościelny dziedziniec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Parafia w środowisku lokalnym

Kościół leży na tzw. południu gminy, ale nie na peryferiach - na szczęście wójt Zygmunt Brzeziński wspiera niektóre inicjatywy lokalnego Kościoła i podejmuje współpracę w zakresie realizacji wielu parafialnych potrzeb. Równie zadowalająca jest współpraca ze Szkołą Podstawową w Mierzwinie (która specjalnym listem gratulacyjnym podziękowała Księdzu Proboszczowi m.in. za pomoc finansową). 1300 parafian, a przynajmniej większość z nich, czuje się odpowiedzialnych za dom Boży, jako miejsce wspólnej modlitwy i budowania więzi. - Cokolwiek sobie zaplanuję, ludzie nie zostawią mnie samego, ale muszą to być plany realne, możliwe do spełnienia - wyjaśnia Ksiądz Proboszcz.
Początki tych wspólnych działań sięgają 11 lat wstecz, gdy konieczny był kapitalny remont zabytkowego budynku plebanii z 1895 r. Większość prac wykonano wówczas parafialnymi siłami.
Kościół, wzniesiony na wzgórzu, jakby na skraju wsi, już z daleka zwraca uwagę harmonijną bryłą i nowym dachem, położonym w ostatnich latach. W tej inwestycji nieocenioną pomocą służył Zbigniew Kozłowski, którego ofiara spadła jak z nieba. W kościele zostały wymienione okna i drzwi, a jego front obłożono piaskowcem. Świątynię opasują chodniki z kostki i szeroki parking, całości dopełnia wypielęgnowane otoczenie i nowa brama. Kwiaty przy ołtarzach, sprzątanie, trawniki i kwietniki - znać rękę kobiet z okolicznych miejscowości.
W tych inwestycjach (oraz w pracach na cmentarzu) dużą pomocą służyła firma HOS-BUD, której właściciel, Stanisław Hosaniak, jest parafianinem. - Można mówić o całej grupie ludzi związanych z kościołem i oddanych, których nie sposób wymienić z nazwiska, ale których zachowuję w sercu i polecam w modlitwie - mówi Ksiądz Proboszcz.
Kościół jest zadbany, znajduje się w nim wszystko, co potrzebne do liturgii, ale być może już w przyszłym roku rozpocznie się malowanie wnętrza.

Czym żyje parafia

To typowo rolnicza parafia, której mieszkańcy uprawiają w niewielkich ilościach głównie warzywa i tytoń. Z parafialnego kościoła korzysta ludność kilku niewielkich miejscowości. Są to: Mierzwin, Kwasków, Bełk, Zegartowice, Grudzyny, Opatkowice: Drewniane, Murowane, Pojałowskie oraz Zapusta. Młodzi ludzie wyjeżdżają za chlebem, a renta dziadków pozostaje nadal poważnym zastrzykiem finansowym dla rodzin. Optymistycznie wygląda bliski równowagi stosunek pogrzebów do chrztów oraz zakorzenienie w lokalnej tradycji. I tak odpust na Świętych Piotra i Pawła pozostaje wielkim świętem w parafii, a dożynki gminno-parafialne obchodzone są z wielkim rozmachem. W tym roku przeobraziły się one w ludowe świętowanie - z festynem, licznymi pocztami sztandarowymi, z udziałem blisko tysiąca osób.
Miłą niespodzianką dla Księdza Proboszcza było przygotowanie przez parafian 25-lecia jego kapłaństwa i 10-lecia posługi w parafii, co przybrało formę nieplanowanych skromnych obchodów.
Do najważniejszych przeżyć budujących więzi parafianie zaliczają chwile pożegnania Ojca Świętego i modlitwy w rocznicę śmierci Papieża.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

2024-04-30 20:33

Archiwum ks. Michała Olszewskiego SCJ

Sąd Okręgowy w Warszawie odrzucił zażalenie obrony na areszt tymczasowy wobec księdza Michała Olszewskiego.

Więcej ...

BBN: prezydent mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych

2024-04-30 19:02

Jakub Szymczyk/KPRP

Prezydent Andrzej Duda mianował gen. broni Marka Sokołowskiego dowódcą generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, a gen. bryg. Krzysztofa Stańczyka - dowódcą Wojsk Obrony Terytorialnej - poinformowało we wtorek wieczorem Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Akty mianowania zostaną wręczone 3 maja.

Więcej ...

Do Maryi po wysłuchanie Jej dobrych rad

2024-05-01 19:10

Wiktor Cyran

Przyszliśmy do Matki Dobrej Rady aby wysłuchać Jej dobrych rad na temat nas samych, Kościoła, tego wszystkiego co się w nas dzieje. Myślę, że każdy kto chciał posłuchać Matki to dzisiaj usłyszał Jej dobry głos, usłyszał Jej dobrych rad - mówi ks. Tomasz Płukarski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst