Reklama

Niedziela Wrocławska

Świadectwa gospodarzy ESM 2019

Archiwum prywatne

Wczoraj zakończyło się 42. Europejskie Spotkanie Młodych Taizé we Wrocławiu. Kilkanaście tysięcy młodych z różnych stron świata powróciło właśnie do swoich domów. To wydarzenie zaowocowało tak silnymi relacjami, że Wrocławianom trudno było pożegnać swoich braci z innych krajów. Gospodarze wciąż dzielą się swoim świadectwem.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dlaczego rodziny zdecydowały się przyjąć pielgrzymów?

Rodzina Wasilewskich i Borysławskich, mieszkającą razem na Żernikach, przyjęła pod swój dach Mirnę, Rebeccę i Anę z Chorwacji. Wasilewscy mają już doświadczenie w przyjmowaniu pielgrzymów, ponieważ gościli ich także w trakcie poprzednich Europejskich Spotkań Młodych, odbywających się we Wrocławiu. Dziewczyny, które przyjęły rodziny, pochodzą z okolic Zagrzebia i przyjechały tu zorganizowanym wyjazdem wraz z innymi 60. osobami. Po drodze do Wrocławia zwiedziły Budapeszt, a w drodze powrotnej także Pragę, Linz i Wiedeń. Rebecca jest studentką 2 roku na kierunku technicznym, Mirna studiuje pedagogikę na 2 roku, a Ana jest tegoroczną maturzystką i zamierza pójść na studia biologii molekularnej / biotechnologii. Z ich wspólnoty, do Wrocławia, na ESM przyjechało kilkanaście osób i tak się złożyło, że dwóch pielgrzymów zamieszkało po sąsiedzku. Na wrocławskich Żernikach, dzięki niespotykanemu odzewowi wśród parafian, ugoszczono w domach aż 150 pielgrzymów, z czego sporą część stanowili właśnie Chorwaci. 

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Gdy usłyszeliśmy na ogłoszeniach parafialnych, że brakuje miejsc, zaczęliśmy się zastanawiać, czy przyjąć gości. Nie mieszkamy sami, a wręcz w domu rodziców, i to z nimi musieliśmy skonsultować chęć podjęcia przyjezdnych. W domu mamy małe dziecko, które zajmuje wiele czasu, ale gdy proboszcz poprosił z ambony po raz kolejny o pomoc, zapadła decyzja. Wraz z żoną byliśmy w tym czasie w domu, więc mogliśmy zająć się gośćmi. Znamy angielski na poziomie komunikatywnym, więc nie było problemu z przyjęciem obcokrajowców, zresztą chorwacki jest bardzo zbliżony do polskiego, więc bez trudu się dogadaliśmy. Przyjęliśmy pielgrzymów w myśl powiedzenia "gość w dom, Bóg w dom" - mówi Kamil Borysławski, formujący się w Duszpasterstwie Akademickim „Wawrzyny”.

Rodzina Wróbel z Domowego Kościoła, przyjęła na Sołtysowicach Nathana i Jeanne z Francji. Mówią, że kiedy brakowało miejsc, poczuli się w obowiązku, aby ugościć Europejczyków. Dodają także, że gościna pielgrzymów, to błogosławieństwo.

Reklama

Tomasz Jarzyński, między przygotowaniami do swojego ślubu, ugościł 4 osoby – Irę i Olecha, młode małżeństwo z Ukrainy oraz Iwanę i Vitę, nastoletnie dziewczyny z Chorwacji. Z każdej pary chociaż jedna osoba potrafiła rozmawiać po angielsku, więc wszyscy mogli bez problemu się porozumieć.

– Odebrałem ich spod katedry i poszliśmy wspólnie do mieszkania. Dałem im klucze, aby mogli wrócić, kiedy chcą. Wymieniliśmy się numerami telefonów, byśmy w razie potrzeby mogli się skontaktować. Podałem hasło do internetu, zainstalowałem „jakdojadę” w telefonach, wybrałem lokalizację domu w aplikacji i pokazałem na mapie, co można robić we Wrocławiu. Mam nadzieję że pielgrzymi czuli się u mnie dobrze. Postanowiłem ich przyjąć, bo mam możliwości, aby pomóc innym. Mnie samego spotkało wiele dobra od nieznajomych w trakcie moich pielgrzymek do Trzebnicy, czy weekendowych tras do Częstochowy, mam więc pragnienie, aby to dobro, którego sam zaznałem, jakoś wróciło do innych – dzieli się Tomasz z Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”.

Andrzej Trebik przyjął Andera z Bilbao oraz Paulę z Madrytu w Hiszpanii.

– Postanowiłem ugościć u siebie pielgrzymów, ponieważ chciałem, aby teraz ktoś inny mógł skorzystać z gościnności, tak, jak ja, kiedy byłem na Europejskim Spotkaniu Młodych w Rydze i Bazylei. Czułem, że jest to mój obowiązek, a poza tym mogę poznać ludzi z innego kraju, którzy mają inną kulturę, niż my – mówi Andrzej z Duszpasterstwa Akademickiego „Wawrzyny”.

Rodzina Surów przyjęła Laurę, Mireię, Carolinę i Marię z Hiszpanii.

– Przyjęliśmy pielgrzymów, ponieważ sami, będąc pielgrzymami na pieszych pielgrzymkach, doświadczaliśmy niesamowitej gościnności i życzliwości ludzi. Spłacamy tym samym zaciągnięty kiedyś dług. Naszym zdaniem ekumenizm jest czymś ważnym, w dzisiejszym świecie ogarniętym konfliktami na tle religijnym. Wspólna modlitwa jednoczy nas przy Bogu – słowa Basi Sury ze Wspólnoty Młodych Małżeństw „Życie”.

Reklama

Rodzina Syrek ugościła Niemca i Chorwata – Simona i Alena.

– Ja od dzieciństwa chodziłam na pielgrzymki i byłam przyjmowana bardzo życzliwie przez mieszkańców różnych miejscowości, stąd naturalnym wydawało mi się, że jeżeli jest taka możliwość, to i ja powinnam otworzyć się na przyjęcie gości. Poza tym, sama również uczestniczyłam kiedyś w spotkaniu młodych Taizé w 2009 roku i gościłam u przesympatycznej rodziny. Cieszę się, że i my mogliśmy ugościć pielgrzymów zza granicy. To w naturalny sposób pokazało także naszemu dziecku, że gdy ktoś czegoś potrzebuje, to bardzo prosto możemy pomóc, jeżeli tylko jesteśmy w stanie – dzieli się Rozalia Syrek ze Wspólnoty Młodych Małżeństw „Życie”.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2020-01-02 15:00

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca dziś do pamięci o osobach starszych

2024-06-15 17:09

Grzegorz Gałązka

„Jakże często odrzuca się osoby starsze, pozostawiając je samym sobie, co staje się prawdziwą ukrytą eutanazją!” - czytamy w dzisiejszym tweecie papieskim. Takie słowa odnoszą się do obchodzonego właśnie 15 czerwca Światowego Dnia Świadomości Znęcania się nad Osobami Starszymi. ONZ zatwierdziła tę datę w 2011 r.

Więcej ...

Diecezja bydgoska: zmiany personalne 2024

2024-06-11 14:20

Karol Porwich/Niedziela

Ordynariusz diecezji bydgoskiej bp Krzysztof Włodarczyk dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa diecezji bydgoskiej.

Więcej ...

Kraków: ks. Michał Rapacz ogłoszony błogosławionym

2024-06-15 11:57

PAP/Łukasz Gągulski

Kard. Marcello Semeraro, prefekt Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych, odczytał list apostolski papieża Franciszka, w którym Ojciec Święty swoją władzą zezwala, aby „Czcigodny Sługa Boży Michał Rapacz, prezbiter diecezjalny, męczennik, (…) był odtąd nazywany Błogosławionym”. Msza św. beatyfikacyjna proboszcza z Płok zamordowanego przez komunistów w 1946 r. trwa w Bazylice Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Wiara

Wystarczy moje „tak”, aby Bóg sam zaczął działać

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kościół

Kraków-Łagiewniki: dziś beatyfikacja ks. Michała...

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Kościół

Kard. Semeraro: beatyfikacja ks. Rapacza znakiem Bożego...

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Kościół

Testament ks. Rapacza dla Polaków w kraju i na emigracji

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Wiadomości

Nie żyje Marzena Kipiel-Sztuka

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych