Reklama

Króluj nam, Chryste…

Niedziela sandomierska 48/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ewa Rokoszewska propagatorka intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa w Polsce

Ks. Krzysztof Sudoł: - Przeżywana w dzisiejszą niedzielę uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata staje się okazją, żeby na nowo pochylić się nad tematem intronizacji, którego jest Pani gorącą propagatorką w diecezji sandomierskiej. Proszę o przybliżenie Czytelnikom „Niedzieli” głównych zamierzeń tego wielkiego dzieła.

Ewa Rokoszewska: - Idea intronizacji, mocno biblijna, wyrasta z objawień sługi Bożej Rozalii Celakówny, do której Pan Jezus powiedział: „Chcę niepodzielnie panować w sercach ludzkich, stąd proś o przyspieszenie mego panowania w duszach przez Intronizację…”, „Jeżeli chcecie ratować świat, trzeba przeprowadzić Intronizację Najświętszego Serca Jezusowego we wszystkich państwach i narodach na całym świecie”. Z tych wypowiedzi jasno wynika zamiar Boży i droga do wypełnienia Bożego planu.

- Ostatnie ważne tarnobrzeskie wydarzenie - wielka adoracja stanowi część przygotowań do dzieła intronizacji. Czy Pani zdaniem można mówić już o pewnych krokach naprzód w tym dziele? Proszę powiedzieć o już istniejących na terenie diecezji Wspólnotach dla Intronizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Czuwanie to element Wielkiej Całodobowej Nowenny Adoracyjnej trwającej od święta Podwyższenia Krzyża Świętego (14 września) do Chrystusa Króla (26 listopada), podejmowanej przez Wspólnoty dla Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa z całej Polski. W tym okresie Wspólnota wraz z całą parafią w kolejno wyznaczonych miastach czuwa przez jedną dobę i modli się w intencjach ustalonych przez Krakowską Wspólnotę dla Intronizacji. Tarnobrzeg od trzech lat włącza się w tę modlitwę i w każdym kolejnym roku inna parafia podejmuje obowiązek gospodarza i organizatora czuwania, a w modlitwie uczestniczą wspólnoty, grupy modlitewne i wiele osób z całego miasta. Jest to jedna z licznych inicjatyw organizowania modlitwy adoracyjnej.
W którym miejscu tego dzieła jesteśmy, widzi tylko Bóg. On widzi stan ludzkich dusz i nasze starania w tej sprawie. Z całą pewnością nasycenie naszymi wspólnotami w diecezji sandomierskiej jest małe, to dopiero początek drogi. Miejscowości, gdzie istnieją i modlą się wspólnoty, rozpowszechniając przesłanie Rozalii, to: Sandomierz, Tarnobrzeg, Godziszów, Janów Lubelski, Raniżów, Koniemłoty, Nisko, Stalowa Wola. Są też starania w kolejnych parafiach, aby takie wspólnoty założyć.

- Kto może je tworzyć?

- Każdy, kto pragnie przyczynić się do rozszerzania się na świecie królestwa Jezusa, aby On, Król Miłości, Prawdy, Sprawiedliwości i Pokoju, zaproszony został do naszych serc, rodzin, by przemieniał nasze życie, również społeczne. Zaproszony jest każdy, kto pragnie doświadczyć tego, że adoracja, przebywanie z Jezusem Eucharystycznym, gdzie Jego miłość przenika, przemienia i rozpala serca, jest wielkim skarbem, z jakiego można i trzeba korzystać.

Reklama

- Jak zakładać Wspólnoty?

- Tworzenie ich trzeba zacząć właśnie od osobistej modlitwy w tej intencji. Bardzo owocne jest uczestnictwo w rekolekcjach poświęconych dziełu Intronizacji, organizowanych dość regularnie w naszej diecezji. Później należy uzgodnić z księdzem proboszczem termin cotygodniowej adoracji przed Najświętszym Sakramentem, sporządzić listę osób i wraz ze zgodą proboszcza na działanie w parafii wspólnoty przesłać ją pod adresem Krakowskiej Wspólnoty dla Intronizacji.

- Jakie zadania członkowie Wspólnot mają wypełniać w swoim codziennym życiu?

- Osoby te starają się żyć w stanie łaski uświęcającej, często korzystają z sakramentów świętych. Żyją modlitwą, raz w tygodniu podejmują wspólną modlitwę przed Najświętszym Sakramentem w duchu uwielbienia, przeproszenia, dziękczynienia i wynagradzania Bożemu Sercu za grzechy swoje, rodziny, parafii i narodu. Członkowie Wspólnot uznają Jezusa swoim Królem i dokonują osobistego poświęcenia się Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Swoim życiem świadczą o przynależności do Chrystusa i są apostołami dzieła Intronizacji w swoim środowisku. To Jezus działa i prowadzi dzieło Intronizacji, a ludzie, będąc narzędziami w Jego ręku, zapaleni Jego Miłością, pobudzeni pragnieniem życia w świecie, gdzie nie ma kłamstwa, nienawiści i niesprawiedliwości, wsłuchując się w Boże natchnienia, pragną wypełniać Jego wolę.

- Jak wygląda współpraca Wspólnot na przestrzeni całego roku?

- Inicjatywa większości działań wypływa od Krakowskiej Wspólnoty dla Intronizacji, pierwszej takiej Wspólnoty założonej ponad 10 lat temu. Są to już tradycyjne, całonocne czuwania modlitewne Wspólnot z całej Polski na Jasnej Górze. Organizowane są również wspólnie przeżywane uroczystości Intronizacji w parafiach, gdzie dokonywany jest ten akt w wymiarze osobistym, rodzinnym i społecznym; zamknięte rekolekcje formacyjne; sympozja. Co roku podejmowana jest 9-tygodniowa nowenna adoracyjna przed świętem Chrystusa Króla, wspomniana wcześniej.

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy laureat Nagrody św. Jana Pawła II: uczymy się od niego sprawiedliwości społecznej

2024-05-20 17:20

Karol Porwich/Niedziela

„Od św. Jana Pawła II uczymy się wdrażania w praktykę zasad sprawiedliwości społecznej” - mówi ks. Leonard Olobo kierujący Centrum Pokoju i Sprawiedliwości w stolicy Ugandy. To właśnie temu ośrodkowi Watykańska Fundacja Jana Pawła II przyznała pierwszą w historii nagrodę imienia swego świętego patrona. Ma być ona nadawana co dwa lata w celu promowania wiedzy na temat myśli i działalności św. Jana Pawła II oraz jego wpływu na życie Kościoła oraz świata. Jej pomysłodawcy wzorowali się na prestiżowej Nagrodzie Ratzingera.

Więcej ...

Maryja – lustro Kościoła

2024-05-14 13:38

Niedziela Ogólnopolska 20/2024, str. 16-17

Adobe Stock

Matka to obecność. To ktoś, kto jest zawsze czynnie obecny. Ktoś, kto rodzi, wychowuje, uczy, każdego dnia oddaje życie, daje przykład, tworzy wypełnione miłością środowisko. Motywuje i ukazuje cel.

Więcej ...

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Wiadomości

Kard. Ryś o Jacku Zielińskim: artysta tej miary stawał...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...