Reklama

Religia w obszarze publicznym - perspektywy dialogu

Joanna Kruczyńska

Niedziela toruńska 48/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jezus Chrystus
wczoraj i dziś,
ten sam
także na wieki.
(Hbr 13, 8)

Tegoroczne obrady Colloquia Torunensia odbyły się 4 listopada br. w Sali Wielkiej Dworu Artusa. Organizatorami spotkania byli: biskup toruński Andrzej Suski, prezydent Michał Zaleski, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika prof. Andrzej Jamiołkowski oraz prezes Towarzystwa Naukowego w Toruniu prof. Andrzej Woszczyk. Wśród zgromadzonych byli: duchowni Kościoła prawosławnego, kapłani Kościoła katolickiego, alumni, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych. Obecnych powitał ks. prof. Jerzy Bagrowicz, który jednocześnie wprowadził w obrady Colloquia Torunensia.
W pierwszym wykładzie pt. „Religia w życiu społecznym - perspektywa historyczna” ks. prof. Kazimierz Dola ukazał, jak przez wieki kształtowała się współpraca Kościoła i państwa. Rozważania rozpoczął od starożytności, kiedy religia była w opozycji do państwa. Istniał wówczas nakaz wyznawania religii państwowej, a dobrowolny wybór w tej kwestii przyszedł nieco później. Na przestrzeni lat chrześcijaństwo sukcesywnie wchodziło w życie społeczne - aż do sytuacji, gdy Kościół przejął na siebie obowiązek opieki społecznej. Po próbie rozdzielenia państwa i Kościoła - próbie „oczyszczenia życia społecznego z elementów religijnych i kościelnych”, nastały czasy współczesne, o których traktowała kolejna prelekcja.
„Religia w życiu społecznym - perspektywa współczesna” to referat, w którym o. Jacek Salij ukazał znaczenie chrześcijaństwa w życiu społecznym. Prelegent zwrócił uwagę na cztery idee: „Każdy człowiek jest osobą” (prawda głoszona przez chrześcijaństwo, jej odrzucenie ściągnęło na ludzi wiele nieszczęść, np. holocaust); „Ludzkość jest ogromną rodziną” (idea głosząca szacunek dla potrzebujących pomocy); „poszanowanie dla dobra wspólnego” (istotne w przypadku życia w społeczeństwie) i „zdolność religii do przezwyciężania postaw aspołecznych”. U podstaw propagowania takich idei leży przekonanie, że „wartości moralnych nie można zredukować do ludzkich opinii i przepisów prawa”. Wnioskiem końcowym z drugiej prelekcji jest przekonanie, iż „społeczny wymiar przykazania miłości jest nieoceniony”.
Dr H. Suchocka w wykładzie pt. „Odniesienie do Boga i wartości chrześcijańskich w konstytucjach” odniosła się do konstytucji państw Rady Europy i przytoczyła te akty prawne, w których odniesienie do Boga jest bezpośrednie. Prelegentka wyróżniła trzy grupy konstytucji. W większości konstytucji takiego odniesienia nie umieszczono. Grupę drugą stanowią akty, w których odniesienie do Boga jest klasyczne, np. konstytucje Irlandii lub Grecji. Trzecia grupa zawiera odniesienie w innej formie, czego przykładem są akty Niemiec, Polski czy Słowacji.
Ostatnim referującym miał być prof. Andrzej Zoll, jednak z powodu wyjazdu służbowego jego wykład pt. „Chrześcijanin we współczesnym świecie” odczytał prof. Andrzej Radzimiński. Autor ukazał cechy nowoczesnego państwa. Przy założeniu, że państwo nowoczesne kultywuje równość i brak dyskryminacji ze względu na wyznanie, chrześcijanin nie będzie kimś wyróżniającym się. Państwo winno akceptować ludzką godność, która nie wynika z prawa stanowionego, stąd też praca w niedziele i święta (z pominięciem pracy na rzecz szeroko rozumianej służby drugiemu, np. w resorcie opieki zdrowotnej, czy komunikacji) nie powinna być przymusem wynikającym z sytuacji na rynku pracy.
Podsumowując sesję Colloquia Torunensia ks. prof. J. Bagrowicz zauważył, że aktualnie obserwuje się powrót religii na scenę życia publicznego, a przedstawione wykłady ukazały poziomy obecności chrześcijaństwa w owym życiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: Rada Apostolstwa Świeckich o współpracy między liderami i języku w Kościele

2025-04-01 19:20

BP KEP/flickr.com

O pilnej potrzebie budowania relacji pomiędzy odpowiedzialnymi za różne dzieła i wspólnoty w Kościele lokalnym - którymi są zarówno duchowni jak i świeccy - mówiono dziś na spotkaniu Rady KEP ds. Apostolstwa Świeckich. Podczas obrad, które odbyły się w Warszawie, wskazywano też na konieczność stosowania w Kościele języka mniej hermetycznego i lepiej dostosowanego do potrzeb współczesnych odbiorców.

Więcej ...

Świadkowie nadziei – nauczyciele w Ravensbrück

2025-04-01 11:04
Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Archiwum Danuty Rogacewicz

Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Nauczyciele z całej Polski 29 marca pielgrzymowali do Ravensbrück, dawnego obozu koncentracyjnego dla kobiet. Wśród pół tysiąca pedagogów była również reprezentacja z naszej diecezji.

Więcej ...

Kard. Krajewski: 20 lat temu świat się zatrzymał, uklęknął i zapłakał

2025-04-02 07:45
Kard. Konrad Krajewski

Vatican News

Kard. Konrad Krajewski

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Wiara

Czy papież rzeczywiście jest nieomylny?

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Wiara

Bóg nie chce nas do niczego zmuszać

Bp Osial: Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole

Kościół

Bp Osial: Kościół nie rezygnuje z lekcji religii w szkole

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Wiara

Czy ufam Bożemu miłosierdziu?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Franciszek

Papież powołał kontrowersyjną profesor teologii z...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Wiara

Panie! Ucz mnie wychodzić naprzeciw potrzebom bliźnich!

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?

Wiara

Co to będzie, kiedy nastąpi koniec świata?