Reklama

Z wizytą w parafii św. Brata alberta chmielowskiego w Bratianie

Pomnik wiary i miłości

Niedziela toruńska 48/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Brata Alberta Chmielowskiego w Bratianie została powołana 1 lipca 1991 r. dekretem biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego. Organizowania parafii i budowy kościoła podjął się ks. Edward Barański, który dziś, po 15 latach, gdy budowa kościoła została zakończona, wyraża wdzięczność parafianom za modlitwę, pracę, ofiary materialne oraz wsparcie tego dzieła. Ksiądz Proboszcz zaznaczył, że w parafii nie ma osoby, która nie włączyłaby się w dzieło budowy.
Wspominając początki budowy kościoła, ks. Edward za najtrudniejsze zadanie uważa załatwienie potrzebnych pozwoleń, które z Bożą pomocą udało się uzyskać. 18 sierpnia 1991 r. bp Marian Przykucki poświęcił plac pod budowę kościoła i ustawiony na nim krzyż. Następnie 22 czerwca 1992 r. bp Andrzej Suski poświęcił dom parafialny, a 28 listopada 1993 r. wmurował kamień węgielny pod nowy kościół oraz poświęcił cmentarz. Początkowo wierni gromadzili się na nabożeństwa w niewielkiej kapliczce w domu, który, wraz z 0,5 hektara ziemi, zakupili pod budowę kościoła. Budowę świątyni, według projektu Henryka Pawłowskiego i Stanisława Miklaszewskiego z Torunia, rozpoczęto 29 kwietnia 1993 r.
Pierwszą zakrystianką w parafii była dziś już 85-letnia Jadwiga Mandziejewska, odznaczona medalem „Zasłużona dla Diecezji Toruńskiej”; pierwszym organistą - nieżyjący już Mirosław Grabowski. Obecnie scholę parafialną prowadzi Monika Gengowska, a na organach gra Grzegorz Sołtysik.
25 grudnia 1998 r. w nowo wybudowanej świątyni została odprawiona pierwsza Msza św. W następnych latach kontynuowano prace: położono marmurową i granitową posadzkę w kościele, zamontowano okna i drzwi antywłamaniowe, nagłośnienie dzwonowe, postawiono ołtarz, chrzcielnicę, ambonkę i nastawę ołtarzową autorstwa artysty rzeźbiarza Andrzeja Pawłowskiego, wykonano ławki, konfesjonały, stacje drogi krzyżowej, zakupiono organy cyfrowe, zamontowano oświetlenie, nagłośnienie, wyposażono zakrystię, biuro, salę konferencyjną i kuchnię, wybudowano drogę dojazdową. Jedną z ostatnich inwestycji jest podświetlenie kościoła. Zwieńczeniem tych starań była konsekracja kościoła dokonana 19 września 2004 r. przez bp. Andrzeja Suskiego.
Obok prac wykończeniowych najważniejsza jednak jest troska o zorganizowanie życia religijnego parafii. Ważnymi wydarzeniami w życiu wspólnoty były misje ewangelizacyjne w 2000 r. oraz peregrynacja obrazu Jezusa Miłosiernego.
Dzisiaj w parafii działają róże Żywego Różańca dorosłych i dzieci, kółko misyjne, Akcja Katolicka i Caritas, które organizują akcje charytatywne i zabawy integrujące parafian. Ministranci i lektorzy wyjeżdżają na pielgrzymki np. do sanktuariów w Gietrzwałdzie, Świętej Lipce i Licheniu oraz na kolonie Caritas.
Świątynia w Bratianie jest oazą i schronieniem w świecie rozdartym konfliktami, gdzie wszyscy utrudzeni i obciążeni za przyczyną św. Brata Alberta czerpią ze zdroju łask Bożych. Ta świątynia to żywy pomnik wiary i miłości ludzi tego pokolenia i tej parafii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Manifestacja "Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy" w Gubinie

2025-04-05 17:39

PAP/Lech Muszyński

W przygranicznym Gubienie odbył się protest pod nazwą „Stop zalewaniu Polski migrantami przez Niemcy”, podczas którego zgromadzeni manifestanci domagali się obrony szczelności polskich granic, a także zmiany polityki rządu w tej sprawie.

Więcej ...

Z modlitwą na ulicach Wrocławia

2025-04-05 14:02
Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Magdalena Lewandowska

Studenci nieśli krzyż przez centrum Wrocławia

Ponad 1000 osób przeszło ulicami Wrocławia w Akademickiej Drodze Krzyżowej.

Więcej ...

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane

2025-04-05 21:10

Adobe Stock

Ataki na katolików w Europie i Ameryce Łacińskiej są coraz bardziej powszechne i tolerowane - wynika z dwóch ważnych raportów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy należy modlić się do Maryi?

Wiara

Czy należy modlić się do Maryi?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy  młodych katolików...

Europa

Portugalia: kilkadziesiąt tysięcy młodych katolików...

Czy staję po stronie prawdy?

Wiara

Czy staję po stronie prawdy?

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi:

Wiara

Przeżył 95 dni na morzu, dziś mówi: "Niech wszyscy...

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Kościół

Bp Ważny: Powszechne katechezy w parafiach ruszą od...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami