Reklama

Kard. Stanisław Dziwisz zakończył wizytę w Izraelu

Na ziemi Jezusa

Niedziela małopolska 49/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W dniach 14-17 listopada br. na zaproszenie Komisariatu Ziemi Świętej gościł w Izraelu kard. Stanisław Dziwisz, o czym szczegółowo pisaliśmy na łamach poprzedniego numeru „Niedzieli” ogólnopolskiej. Warto jednak powrócić do kilku istotnych punktów pielgrzymowania śladami Chrystusa i Ojca Świętego Jana Pawła II.
Podczas pobytu w Betlejem, gdzie „ludzkość zobaczyła Słowo, które stało się Ciałem”, w czasie spotkania z pielgrzymami Metropolita Krakowski powiedział: „Myśląc o narodzinach Zbawcy, chcemy wspomnieć i podziękować również za nasze przyjście na świat. Chcemy podziękować za rodziców, za ich troskę od pierwszych aż do ostatnich dni naszego życia; za warunki, w jakich przyszliśmy na świat; za te pierwsze pieluszki, w które owinęła nas matka, tak jak nowo narodzonego Jezusa...”. Po uroczystej celebracji Mszy św. w Grocie Narodzenia przy ołtarzu Pokłonu Trzech Króli kard. Dziwisz udzielił specjalnego błogosławieństwa nowemu królowi Bractwa Kurkowego i wszystkim wiernym. Wizyta w Betlejem była także okazją do zapoznania się z trudną sytuacją mieszkańców Autonomii Palestyńskiej, odgrodzonych od reszty świata wysokim murem.
Nie zabrakło także czasu na spotkanie z Polakami w Domu Polskim Sióstr Elżbietanek w Jerozolimie i przedstawicielami polskiej dyplomacji w osobach ambasadora RP w Izraelu Agnieszki Magdziak-Miszewskiej i przedstawiciela RP przy Niezależnym Rządzie Autonomii Palestyńskiej Piotra Puchty.
Metropolita Krakowski pielgrzymował także do sanktuariów na Syjonie - do Wieczernika, bazyliki Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny, kościoła św. Piotra „in Gallicantu”. Miały również miejsce nieprzewidziane odwiedziny sierocińca „Dom Pokoju” dla arabskich dzieci oraz spotkanie w nuncjaturze apostolskiej w Jerozolimie z abp. Antonio Franco, kard. Carlo Maria Martinim i dyrektorem watykańskiego Centrum Kultury i Dialogu „Notre Dame” - ks. Juanem Solaną.
W Nazarecie krakowski Kardynał goszczony był przez wikariusza łacińskiego Patriarchy Jerozolimy na Izrael - bp. Giacinto Marcuzzo.
Centralnym punktem pielgrzymki izraelskiej było poświęcenie mozaiki ku czci Jana Pawła II, ufundowanej przez „Civitas Christiana”, i spiżowych drzwi do sanktuarium Prymatu św. Piotra w miejscowości Tabgha, zaprojektowanych i wykonanych przez prof. Czesława Dźwigaja, a ufundowanych przez byłego króla Bractwa Kurkowego Stanisława Dyrdę.
Podczas uroczystej celebry Mszy św. nad Jeziorem Galilejskim kard. Dziwisz poruszył problem miłości Chrystusa po zdradzie Piotra. „Piotr kochał Mistrza - mówił - ale pytanie o miłość w tym miejscu i w tamtym czasie nabierało nowego znaczenia. Piotr wiedział, że tylko on zaparł się Mistrza, że poza Judaszem nikt z Dwunastu nie nosił takiej hańby i wstydu w sercu, jaką jemu przyszło nosić. Zadać pytanie o miłość po wyparciu się miłości - to rzucić wyzwanie przebaczeniu i nadziei”. W tej perspektywie Metropolita Krakowski nawiązał do papieskiej odpowiedzi Jana Pawła II na temat miłości Jezusa: „Jakże wiernie musiał się wpatrywać Papież w zmartwychwstałego Pana - stwierdził Metropolita Krakowski - żeby odnaleźć w sobie bezgraniczną miłość do Tego, który nas do końca umiłował!”. Kard. Dziwisz zauważył, że miłość do Jezusa pobudza się przez szczery dialog z Nim. Chodzi o to, aby nigdy nie zapomnieć, że „to właśnie modlitwa była Tabghą Papieża Polaka; Tabghą, w której słyszał pytanie o miłość i w której kształtowała się zdecydowana odpowiedź: «Tak, Panie, Ty wiesz, że Cię kocham»”.
Po Mszy św., w której wzięło udział około 700 pielgrzymów z Polski i Żydów z Galilei, kard. Stanisław Dziwisz spotkał się z przedstawicielami władz dyplomatycznych z Tel Awiwu i honorową kompanią Polskiego Kontyngentu Wojskowego pokojowych sił zbrojnych na Wzgórzach Golan. Pielgrzymowaniu Metropolity Krakowskiego towarzyszyła prasa izraelska, telewizja włoska i polska Telewizja Trwam.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Sąd ponownie zajmie się sprawą Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego

2024-09-25 07:19
Abp Marek Jędraszewski

Episkopat Flickr

Abp Marek Jędraszewski

W środę poznański sąd rejonowy ma ponownie zająć się sprawą Marka M. oskarżonego m.in. o nawoływanie do zabójstwa abp. Jędraszewskiego. Chodzi też m.in. o rozstrzygnięcie, czy zachowanie Marka M. wyczerpuje znamiona znieważenia.

Więcej ...

Katolicy muszą bronić podstawowych prawd

2024-09-24 13:17

Biały Kruk

Ks. prof. Tadeusz Guz w mocnych słowach zwrócił uwagę, że we współczesnym świecie fałszowane i zakłamywane są kluczowe fakty, definiujące człowieka, jego naturę i miejsce w świecie. Zadaniem Kościoła jest ocalić prawdę o kobiecie, mężczyźnie, małżeństwie, macierzyństwie i narodzie - podkreśla wykładowca KUL.

Więcej ...

Czy w najbliższym czasie może pojawić się nowe państwo?

2024-09-25 08:04

Adobe Stock

W najbliższym czasie może się pojawić nowe państwo o powierzchni 0,11 km kw., a więc niecałą 1/4 przestrzeni, jaką zajmuje dotychczas najmniejszy kraj, czyli Watykan. Taki zamiar ujawnił premier Albanii Edi Rama w rozmowie z amerykańskim dziennikiem "New York Times". Według niego ten nowy twór państwowy utworzyliby wyznawcy jednego z odłamów islamu - bektasze, których głównym skupiskiem od wieków jest właśnie Albania, w której stanowią oni nieco ponad 2 proc. mieszkańców, co stawia ich na 4. miejscu wśród miejscowych wspólnot wyznaniowych.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Wiadomości

Nauczyciele poruszeni informacją o przywróceniu do...

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

Wiara

Nowenna do św. Franciszka z Asyżu

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Wiara

24 września – wspomnienie odnalezienia ciała świętej...

Znamy hasło i logo Światowych Dni Młodzieży w Seulu w...

Kościół

Znamy hasło i logo Światowych Dni Młodzieży w Seulu w...

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Wiara

Świadectwo Tomasza Adamka: Ojciec Pio, różaniec i...

Nowenna do św. Ojca Pio

Wiara

Nowenna do św. Ojca Pio

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Wiadomości

Prezydent: mówienie o walczącej demokracji to...

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Kościół

Koniec spekulacji wokół Medziugoria? Watykan opublikował...

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...

Kościół

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na...