Reklama

Program dany i zadany!

Niedziela małopolska 51/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Minął już rok i kilka miesięcy, od kiedy rozpocząłem pasterską posługę w archidiecezji krakowskiej. Był to dla mnie intensywny czas poznawania z bliska niezwykle bogatej rzeczywistości życia archidiecezji, nie tylko jej struktur centralnych, jak Kuria, Seminarium czy Papieska Akademia Teologiczna, ale także poszczególnych parafii, zgromadzeń zakonnych męskich i żeńskich, ruchów i wspólnot kościelnych oraz rodzin i konkretnych osób. Przez całe moje kapłańskie życie starałem się być jak najbliżej spraw Kościoła krakowskiego. To zawsze był i jest mój Kościół. Jednocześnie mam świadomość, że podczas ponad 26-letniej posługi u boku Ojca Świętego Jana Pawła II w Watykanie wyrosło nowe i bardzo liczne pokolenie kapłanów w naszej archidiecezji. (…)
Tematem programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce w nowym roku kościelnym są słowa: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu!” (1 Kor 1, 26). Starając się odczytać te słowa w kontekście rzeczywistości Kościoła krakowskiego, dochodzimy do wniosku, że naszym szczególnym charyzmatem i powołaniem jest głoszenie światu Bożego Miłosierdzia. Jest to program nam dany i zadany! To przecież w naszej archidiecezji, w Łagiewnikach, zapaliła się iskra Bożego Miłosierdzia, przekazana całemu Kościołowi, całemu światu przez św. Siostrę Faustynę. Ta iskra roznieca ogień i żar miłości, która ogrzewa serca, oczyszcza je, oświeca drogę, wskazuje kierunek. Łagiewniki stały się światowym centrum, do którego z roku na rok przybywa coraz więcej pielgrzymów z całego świata. Ten szczególny genius loci powinien być wpisany w stały program duszpasterski Kościoła krakowskiego. Jest to w pewnym sensie dziedzictwo sługi Bożego Jana Pawła II, który przez beatyfikację i kanonizację Siostry Faustyny, a także przez ustanowienie święta Miłosierdzia Bożego i uroczysty akt zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu przekazał nam nadzwyczajny dar, a jednocześnie postawił przed nami jasne zadanie. (…)
Z osobistego doświadczenia wiem, że na ogół na wysokim poziomie prowadzone jest w naszej archidiecezji dzieło katechizacji na różnych poziomach. Zdaję sobie sprawę z ogromnego poświęcenia wszystkich zaangażowanych w to dzieło - księży, osób zakonnych i świeckich. Im wszystkim należy się nasza wdzięczność. Cieszę się, że katechizacja wpisała się na trwałe w rzeczywistość polskiej szkoły. Doświadczenia kontaktów z dyrekcją szkół i gronem nauczycielskim są bardzo pozytywne. Dopełnieniem katechizacji szkolnej są spotkania w parafii, przygotowujące do sakramentów. Dołóżmy wszelkich wysiłków, aby zajęcia te pogłębiały wiarę naszej młodzieży.
Trudniejszym polem działania jest duszpasterstwo akademickie. Pomimo wielkiego wysiłku duszpasterskiego zaangażowanych w tej dziedzinie owoce są skromniejsze. Dostrzegamy mniejszy udział studentów w naszych ośrodkach duszpasterstwa akademickiego. Znaczna część studentów opuszcza miejsce studiów od piątku do niedzieli, bo powraca do swoich domów. Trzeba więc zwrócić uwagę na studiującą młodzież we wszystkich parafiach w Krakowie i poza Krakowem. Przyszłość naszego narodu zależeć będzie w dużej mierze od formacji duchowej elit. Jeżeli ich nie uformujemy w duchu Ewangelii, w duchu nauki społecznej Kościoła, w duchu służby, zabraknie nam wszystkim ludzi kompetentnych do podjęcia służby i do wzięcia odpowiedzialności za dobro wspólne w życiu gospodarczym, społecznym i politycznym, w wymiarze lokalnym i ogólnopolskim. Sami zdajemy sobie sprawę w tych latach, jak bardzo są nam potrzebni światli, odpowiedzialni, przejrzyści chrześcijanie w Sejmie, w Senacie, w kręgach władzy, by służyli bezinteresownie innym. Ale takich ludzi musimy wychowywać, musimy inwestować w ich ludzką i chrześcijańską formację. Nowe czasy niosą ze sobą nowe wyzwania. Nie mamy gotowych recept. Nie pozostaje nam nic innego, jak wspólnie szukać nowych dróg, nowych sposobów docierania do człowieka.
Drodzy Księża! W tym miejscu chciałbym się zwrócić do Was w sprawie ruchów i stowarzyszeń oraz grup apostolskich, szczególnie Ruchu Światło-Życie, Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży i Akcji Katolickiej. Proszę, aby parafie otwierały się na te grupy, ponieważ one mogą przyczynić się do ożywienia naszych wspólnot parafialnych i pogłębienia wiary. Grupy te są dla nas bardzo ważne również dlatego, że w nich rodzą się powołania kapłańskie. A wiemy, że sytuacja w tej dziedzinie nie jest najlepsza. Zaczyna ubywać powołań. Są dekanaty, które nie mają ani jednego kleryka. Ruchy i grupy apostolskie stwarzają warunki do pogłębiania życia duchowego młodzieży, a tym samym sprzyjają rozwojowi powołań.
Zdajemy sobie dobrze sprawę, że warunkiem sine qua non odnowy Kościoła i realizacji jakichkolwiek programów duszpasterskich jest odnowa życia kapłańskiego. Chodzi o stały proces dojrzewania do świętości, stawania się świętym, a więc coraz głębszego otwierania się na rzeczywistość Boga. (…)
I na koniec jeszcze jeden trudny problem - sprawa tzw. lustracji. Problem ten dotknął nas głęboko i skrzywdził, a w dodatku został nagłośniony przez środki przekazu, powodując dezorientację i zgorszenie ludu Bożego. Powiem krótko: jesteśmy przeciwni tzw. dzikiej lustracji, ferowaniu wyroków na podstawie wyrywkowych i niesprawdzonych do końca badań materiałów archiwalnych, sporządzonych przez Służbę Bezpieczeństwa. Jesteśmy za lustracją ewangeliczną, której nas uczy Jezus Chrystus. Człowiek sam musi stanąć w prawdzie, osądzić w sumieniu swoje postępowanie, uznać ewentualną winę, podjąć pokutę i zadośćuczynienie. Jeśli ktoś czuje się winny, niech sam ustąpi z zajmowanego stanowiska, aby obraz prezbiterium był zawsze jasny, budzący zaufanie naszych wiernych, tak jak to jest po dziś dzień. Jedność wśród duchowieństwa przyczynia się do pogłębienia naszej więzi z Chrystusem, jedynym i wiecznym Kapłanem, który modlił się w przeddzień swojej męki i zostawił nam jako testament, „abyśmy byli jedno”.
Nikogo nie chcemy oskarżać, ale równocześnie oczekujemy, aby nie oskarżano niesłusznie kapłanów, ponieważ każdy człowiek ma prawo do dobrego imienia. Fałszywe oskarżenie w odniesieniu do duchownego powoduje poważne następstwa moralne, podważając zaufanie, na którym opiera się cała nasza duszpasterska praca.

Obszerne fragmenty wypowiedzi kard. Stanisława Dziwisza podczas kongregacji kapłańskich w archidiecezji krakowskiej

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem umacnia

Graziako

Rozważania do Ewangelii Mt 11, 25-30.

Więcej ...

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

Włochy: Premier Meloni przyjęła kardynała Stanisława Dziwisza

2024-04-29 14:22
Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

W. Mróz/diecezja.pl

Kard. Stanisław Dziwisz w swoim rzymskim kościele tutularnym - Bazylice Santa Maria del Popolo

Premier Włoch Giorgia Meloni przyjęła w swojej kancelarii, Palazzo Chigi, kardynała Stanisława Dziwisza - poinformował rząd w poniedziałkowym komunikacie. Spotkanie odbyło się w związku z obchodzoną w sobotę 10. rocznicą kanonizacji Jana Pawła II.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Kościół

Bp Krzysztof Włodarczyk: szatan atakuje dziś fundamenty...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...