Reklama
To Bóg włada światem rzeczy martwych i żywych, także klimatem. Człowiek wierzący nie może w to wątpić i nie może Bogu dyktować, które dobro ma ocalić.
W tezie mówiącej o „bombie demograficznej”, o przeludnieniu, w tezach snujących wizję śmierci głodowej z racji przeludnienia planety kryje się główny mechanizm napędowy wielu współczesnych działań.
Dlaczego wszechmogący Bóg nie powstrzymał pierwszego człowieka od grzechu? – pyta czytelnik.
Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.
Pytanie do teologa.
Opis Przemienienia w Ewangelii według św. Mateusza jest częścią szerszego bloku narracyjnego, którego motyw przewodni stanowi zbliżająca się męka i śmierć Syna Bożego. Jezus zbliża się do kulminacyjnego momentu swojej misji.
W wielu miejscach na ziemi można się dokopać do wody, „która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna, i czysta” (św. Franciszek), trzeba jednak zainwestować w to energię i użyć narzędzi. W słowie Bożym również jest ukryta „żywa woda” – pożyteczna, cenna i czysta. Ale pobieżna lektura to za mało. Trzeba poświęcić odpowiedni czas, pozbyć się roztargnienia i skupić uwagę na tym, co Bóg ma nam do powiedzenia. Zdolności poznawcze nieustannie służą nam w tylu dziedzinach życia... Zrozumienie instrukcji obsługi jakiegoś urządzenia wymaga koncentracji i czasem parokrotnej lektury. A słowa Pana?
Święty Jan Bosko mówił o nim, że jest wzorem młodzieńczej świętości
Diecezjalne rekolekcje dla młodzieży pod nazwą Arena Młodych 2023 odbyły się w pierwszych trzech dniach Wielkiego Postu w archidiecezji łódzkiej.
W ostatnich latach miałam wiele okazji do uczestniczenia w spotkaniach, podczas których rozmawiano o obecności i roli kobiet w Kościele.
Mija 10. rocznica tragicznej śmierci misjonarza z Boliwii ks. Mariusza Graszka
Czy współczesny świat potrzebuje takich wzorców, jak postać bł. Wincentego Kadłubka? – pytamy o. Rafała Ścibiorowskiego, opata archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie
Teraz jest szczególna okazja do podjęcia mojego tematu: podczas rozliczania się z tzw. fiskusem, no i gdy akurat przeżywamy okres Wielkiego Postu, czyli refleksji nad początkiem i końcem oraz naszymi powinnościami z tym związanymi. Czyli – post, jałmużna i modlitwa.
„Proszę tylko makaron, bez sosu” – brzmi znajomo? Dzieci mają swoje zdanie na temat posiłków. Jakie czynniki wpływają na zachowanie dzieci przy stole?
W dniach 12-18 marca przypada w tym roku Światowy Tydzień Jaskry.
Już po raz siódmy Polskie Towarzystwo Okulistyczne współorganizuje w tym czasie akcję bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrycia tej choroby.
Na wiosnę planujemy zmiany na działce. Czy to prawda, że niepotrzebne jest zezwolenie nawet na wycięcie większych drzew?
W marcu, na wiosnę, bohaterem Teatru Telewizji będzie serce. Samotne serce starszej pani, która szuka bratniej duszy. Serce wiezione na transplantację, które lekarze muszą komuś powierzyć – dać i odebrać życie. I wreszcie skruszone fatum serce Edypa, arcygrzesznika z jednego z mitów założycielskich naszej kultury.
Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dzieci nieraz odgrywały wielką rolę w historii Polski. Zazwyczaj wiązało się to zarówno z niezwykłym, jak i wzruszającym heroizmem.
Kultura i religijność polska otrzymały wielki dar literacki, pasyjną modlitwę śpiewaną, która wyrosła z polskiej tradycji Wielkiego Postu
Wypełnienie rozporządzenia o rejestrowaniu się dostawcy serwisów typu VOD w spisie KRRiT stwarza możliwość praktyki zmierzającej do cenzurowania zarejestrowanych tam kanałów internetowych.
Piąty zmysł, a może tylko znakomite powonienie? Naukowcy z Macquarie University w Australii dowiedli, że kobiety są w stanie wyczuć zapach samotnego mężczyzny.
...jedną z najbardziej aktywnych wspólnot Dzieci Maryi diecezji gliwickiej są marianki ze Świerklańca, z parafii Chrystusa Króla?
Z Poznania do karmelitańskiego klasztoru w Zwoli dojedziemy autobusem linii 560 i 561. Trzeba minąć Kórnik i wysiąść w Zaniemyślu przy poczcie. Stąd do celu jest już tylko 20 min pieszo
Mottem przewodnim budowy pomnika były słowa: „Wielu z Nich nie ma grobów, ale mogą mieć pomnik” – wspomina Romuald Rzeszutek, pomysłodawca monumentu.
W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspólnie upamiętnimy niezłomnych bohaterów, którzy poświęcając własne życie, walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę – zachęcił organizator.
Relikwie Dzieci Fatimskich Hiacynty i Franciszka zostały wprowadzone do parafii św. Franciszka.
Co jest podstawą bytu narodowego? Odpowiedź na to pytanie znajdujemy w książce „Wszystko dla narodu, wszystko przez lud” dr. Grzegorza Wnętrzaka.
Dając siebie innym, stajemy się bogatsi o wartości, które nie przemijają. Człowiek jest tyle wart, ile potrafi kochać. Tylko to, co wykonuje się sercem, ma znaczenie dla drugiego człowieka i nas samych – powiedziała Joanna Piotrowska-Cieślar podczas koncertu.
Polscy księża zostali mistrzami Europy w piłce nożnej halowej. Swój udział w sukcesie miał zdobywca trzech goli ks. Zbigniew Wojtysek, wikariusz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku.
Chciałbym podtrzymać to, co wypracowali moi poprzednicy, utrzymać tradycyjną religijność parafian – mówi ks. Tomasz Chrzęstek.
Tylko twardziele służą w Kościele – podkreślają ministranci w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie.
W Środę Popielcową bp Piotr Sawczuk w drohiczyńskiej katedrze celebrował Mszę św. inaugurującą okres Wielkiego Postu.
Ks. prał. mgr lic. Leon Pawluk, wieloletni sędzia Sądu Biskupiego w Drohiczynie, były wykładowca WSD w Drohiczynie, jest emerytem i mieszka w Domu św. Antoniego w Drohiczynie. 7 marca obchodzi jubileusz 85 lat życia. Kilka miesięcy temu świętował jubileusz 60 lat kapłaństwa.
Takich miejsc nam potrzeba – mówił bp senior Tadeusz Pikus podczas oficjalnego otwarcia Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Putkowicach Nadolnych w gminie Drohiczyn.
Co warto wiedzieć o biskupie krakowskim, który boso przywędrował ze stolicy, aby zostać mnichem u cystersów w Jędrzejowie, i zmarł 8 marca 1223 r.? 800 lat później w dniu jego śmierci rozpocznie się Rok bł. Wincentego Kadłubka w diecezji kieleckiej.
Co sprawiło, że Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach zamieniło się w centrum misyjne? Jakie akcje, inicjatywy i nowe projekty zaprezentowano na spotkaniu w naszej diecezji?
Wielowymiarowy charakter, ilustrujący powstanie styczniowe, ma wystawa w Muzeum Diecezjalnym „Powstanie 1863”. Ekspozycja nie tylko przywołuje historię, ale ma inspirować do pytań o współczesny patriotyzm.
Chcemy mieć przyszłość, chcemy pokoju, chcemy żyć! – powiedzieli skauci i harcerze.
Wasze rozważania napawają nas nadzieją – powiedziała małopolska kurator oświaty Barbara Nowak do zwycięzców konkursu.
„W Solvayu ukształtowało się moje powołanie kapłańskie” – napisał Jan Paweł II.
Wartość pomocy humanitarnej przekazanej Ukrainie za pośrednictwem lubelskiej Caritas przekroczyła 29 mln zł.
W tym roku lubelscy terytorialsi oddali już ponad 50 litrów krwi.
Po Ekstremalnej Drodze Krzyżowej wiem jedno, że człowiek jest zmęczony, ale niesamowicie radosny – mówi ks. Mirosław Ładniak.
Całun Turyński to płótno pogrzebowe, noszące ślady męki. Ta wyjątkowa relikwia przechowywana jest w Turynie, stąd jej nazwa.
6 kwietnia mija 15 lat działalności Apostolatu Pielgrzymującej Matki Bożej z Szensztatu w diecezji legnickiej.
W Wielkim Poście warto przypomnieć, że w naszej diecezji są miejsca, które przypominają nam o Męce Pańskiej i śmierci Jezusa na krzyżu.
Bez drugiego człowieka trudno jest żyć, chorować, umierać – mówi Anna Bobowicz, psycholog i pracownik Caritas Archidiecezji Łódzkiej.
Dobrze, że są młodzi. Bardzo ich kocham! – powiedział abp Grzegorz Ryś podczas rekolekcji wielkopostnych Arena Młodych 2023.
Wspólnoty kobiet w Kościele są fantastyczne! Nie dajcie sobie wmówić, że są niepotrzebne – mówił do kobiet abp Grzegorz Ryś.
Bóg przemawia do nas w Swoim słowie, które Kościół ofiarowuje nam w liturgii. Nie pozwólmy, aby wpadło ono w pustkę – powiedział metropolita przemyski abp Adam Szal podczas środowej Eucharystii.
Niezwykłość tej beatyfikacji jest wieloaspektowa, bo w jednym akcie beatyfikacyjnym będzie wyniesiona do chwały ołtarzy cała rodzina, rodzice i dzieci, także i to dziecko nienarodzone – powiedział abp Adam Szal.
Męczeństwo nie bierze się znikąd. To droga codziennego wzrastaniu ku Bogu, które w ostatnim momencie życia wydaje wielkie owoce.
Rok pomocy rzeszowskiej Caritas ofiarom wojny na Ukrainie można mierzyć m.in. setkami miejsc noclegowych i tysiącami ton transportów wysłanych na Ukrainę.
Po blisko trzech latach braku możliwości pielgrzymowania do Ziemi Jezusa w tym roku powróciliśmy na pątniczy szlak pod znakiem palmy (palmieros), jak w średniowieczu nazywano pielgrzymów do Ziemi Świętej.
W parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Brzostku odsłonięto pomnik, upamiętniający czterech bohaterów Ziemi Brzosteckiej z czasów II wojny światowej.
Pobito rekord Polski, aby wesprzeć chorego na SMA Bartoszka.
W parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy obradowała Rada Diecezjalna Akcji Katolickiej.
Żadne słowa nie są w stanie oddać mojej ogromnej wdzięczności związanej z dzisiejszym wydarzeniem – powiedziała jedna z uczestniczek Forum Kobiet, zorganizowanym w Enei Elektrowni Połaniec.
Wielki Post to nie tyko czas przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. To także czas nawrócenia i powrotu do Boga. Można to czynić na różne sposoby, nie zapominając o trzech filarach: poście, modlitwie i jałmużnie.
Patriota, społecznik, historyk, Rycerz Kolumba, wiceprezes Światowego Związku Żołnierzy AK Okręgu Śląskiego – po prostu człowiek wielkiego serca, otwarty na bliźniego.
Minęła 78. rocznica ich powrotu. Jak co roku, żyjący uczestnicy tamtych dramatycznych wydarzeń spotkali się na rocznicowych uroczystościach organizowanych pod obeliskiem Pamięci Dzieci Potulic.
Jak postępować w życiowych potrzebach i wszelkich pokusach? Na to pytanie udzielił odpowiedzi bp Marek Mendyk w Środę Popielcową, kreśląc główny program na okres Wielkiego Postu.
Zimowiska, pielgrzymki, półkolonie, a także bliższe i dalsze wycieczki, to niektóre propozycje parafii diecezji świdnickiej, z których skorzystało wielu młodych podczas ferii zimowych
Młody duszpasterz z Wałbrzycha po raz kolejny wyszedł z duszpasterską inicjatywą, mającą na celu duchowe ożywienie parafii.
Piękne wspomnienia i inspiracje do głębszej refleksji nad tajemnicami zapisanymi na kartach Pisma Świętego, przywieźli z pielgrzymki do Ziemi Świętej, przedstawiciele parafii św. Ottona w Szczecinie.
W pewnym momencie zrodziła się myśl, aby również nasza parafia mogła jeszcze bardziej realizować święte orędzie płynące z Fatimy – mówi ks. kan. Józef Dudek, proboszcz.
Był to pionierski kurs w naszej diecezji, a dla mnie był początkiem czegoś zupełnie nowego – wspomina Marek Stankiewicz po 19 latach posługi w Kościele nad Odrą i Bałtykiem.
Zło dobrem zwyciężaj – słowa św. Pawła, będące przesłaniem bł. Jerzego Popiełuszki, są nadal aktualne i mocno trafiają w serca młodych ludzi.
O rekolekcjach i życiowych drogowskazach z ks. Michałem Oleksowiczem rozmawia Beata Patalas.
Przyjęcie relikwii do parafii to nie tylko przejęcie pieczy nad pamięcią historyczną, to otwarcie serc i umysłu na tę osobę, na przesłanie jej życia, to przyjęcie drogi i sensu życia tej osoby.
O tym, gdzie w Warszawie można usłyszeć oryginalne brzmienie francuskich organów, harmonii, która wskazuje na Boga, oraz muzycznej radości z ks. dr. Piotrem Markiszem rozmawia Łukasz Krzysztofka.
Rekolekcje parafialne w Wielkim Poście, czasie pokuty i – oby! – nawrócenia, wyraźnie zbliżą nas do Boga. Na co tym razem rekolekcjoniści będą chcieli zwrócić naszą uwagę?
Pytanie to często jest zadawane przez rekolekcjonistów, zwłaszcza tym, którzy rozpoczynają swą przygodę z życiem konsekrowanym lub kapłaństwem. Czas Wielkiego Postu wydaje się być właściwym dla takich pytań.
Caritas Archidiecezji Wrocławskiej zachęca, by włączyć się w dzieła pokutne tak, aby inni mogli skorzystać z owoców naszego nawrócenia. – Czas Wielkiego Postu jest owocny, o ile innym jest lepiej z nami – mówi rzecznik Paweł Trawka.
W ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży 2023 delegacja księży z archidiecezji wrocławskiej udała się do Portugalii.
We Wrocławiu i jego okolicach znajduje się wiele miejsc wartych odwiedzenia szczególnie w okresie Wielkiego Postu, dostępne są również aktywności pomagające właściwie przeżyć ten wyjątkowy czas.
Z ks. Eugeniuszem Derdziukiem, diecezjalnym egzorcystą rozmawia Ewa Monastyrska.
Katolickie Radio Zamość w ramach Niedzieli Radiowej gościło w parafii św. Jerzego w Biłgoraju.
Tomaszów Lubelski zderzył się z ogromnym wyzwaniem, będącym zarazem egza-minem z człowieczeństwa.
Wielki Post jest czasem, w którym mamy pozwolić Bogu, by znów nas stworzył, ulepił, dał życie, przemienił – powiedział bp Tadeusz Lityński.
Wierzę, że tu także będą się dokonywać rzeczy niesamowite, które tchną w parafię nowe życie – mówi ks. Daniel Geppert.
Niektórzy turyści podkreślają, że ten kościół ma duszę. Ważne jest nie samo zwiedzanie, ale przebywanie. Wtedy odkryje się sacrum tego miejsca – mówi ks. Andrzej Drutel.
Reklama
Wiara
Wiadomości
Wiara
Wiara
Wiara
Europa
Kościół
Wiara
Europa