Reklama

Niedziela 10/2023

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Katolickie rozumienie eko

Ks. Jarosław Grabowski

Nasze katolickie bycie eko nie może polegać na bezrefleksyjnym przyjmowaniu tego, co świat „podaje nam do wierzenia”.

Z jasnej góry
5

Z Jasnej Góry

Izabela Tyras/Mirosława Szymusik BP @JasnaGóraNews

Z modlitwą wdzięczności za posługę przybył na Jasną Górę nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio, który kończy swą misję w Polsce

Obserwator
6-7

Obserwator

Czekamy na militarne zwycięstwo Ukrainy, bo jeśli ono nie nastąpi, to ta wojna się nie skończy, tylko będzie następna – stwierdził prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski, analityk i politolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Jak zaznaczył, kres rosyjskiej inwazji położy utrata przez Moskwę zdolności jej kontynuowania.

treści wiary
12-13

Pierwszy grzech

Ks. Andrzej Persidok

Dlaczego wszechmogący Bóg nie powstrzymał pierwszego człowieka od grzechu? – pyta czytelnik.

rekolekcje wielkopostne
14

Zorganizowane złudzenie

Ks. Krzysztof Pawlina

Miłość i śmierć – te dwa doświadczenia zatrzymują rozbiegane życie. Pomyśl o swojej śmierci i o tym, co później. Wielki Post może być w tej zadumie pomocny. Śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa wymykają się logice doczesności. Może więc warto zajrzeć za zasłonę innego świata?

liturgia tygodnia
15-18

Czystość duszy zapewnia oglądanie chwały Boga

Jezus wziął z sobą Piotra, Jakuba oraz brata jego, Jana, i zaprowadził ich na górę wysoką, osobno. Tam przemienił się wobec nich: twarz Jego zajaśniała jak słońce, odzienie zaś stało się białe jak światło. A oto ukazali się im Mojżesz i Eliasz, rozmawiający z Nim.

Czy post to tylko powstrzymywanie się od potraw mięsnych?

O. Oskar Michał Maciaczyk, franciszkanin

Pytanie do teologa.

Postawimy trzy namioty

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

Opis Przemienienia w Ewangelii według św. Mateusza jest częścią szerszego bloku narracyjnego, którego motyw przewodni stanowi zbliżająca się męka i śmierć Syna Bożego. Jezus zbliża się do kulminacyjnego momentu swojej misji.

Moc Boża jest z nami!

O. Krzysztof Osuch, jezuita

W wielu miejscach na ziemi można się dokopać do wody, „która jest bardzo pożyteczna i pokorna, i cenna, i czysta” (św. Franciszek), trzeba jednak zainwestować w to energię i użyć narzędzi. W słowie Bożym również jest ukryta „żywa woda” – pożyteczna, cenna i czysta. Ale pobieżna lektura to za mało. Trzeba poświęcić odpowiedni czas, pozbyć się roztargnienia i skupić uwagę na tym, co Bóg ma nam do powiedzenia. Zdolności poznawcze nieustannie służą nam w tylu dziedzinach życia... Zrozumienie instrukcji obsługi jakiegoś urządzenia wymaga koncentracji i czasem parokrotnej lektury. A słowa Pana?

Gigant ducha

Ireneusz Korpyś

Święty Jan Bosko mówił o nim, że jest wzorem młodzieńczej świętości

moim zdaniem
19

Jeden ksiądz nie na jednej parafii

Bp Andrzej Przybylski

W Kościele musimy się nauczyć solidarności w wierze i w dostępie do kapłańskiej posługi. Nad tym problemem głowią się już wszystkie diecezje w Polsce.

życie kościoła
20-25

Tydzień w kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Diecezjalne rekolekcje dla młodzieży pod nazwą Arena Młodych 2023 odbyły się w pierwszych trzech dniach Wielkiego Postu w archidiecezji łódzkiej.

Kościół i kobiety – władza i miłość

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk, Monika Przybysz

W ostatnich latach miałam wiele okazji do uczestniczenia w spotkaniach, podczas których rozmawiano o obecności i roli kobiet w Kościele.

Anioł Challapata

Grzegorz Polak

Mija 10. rocznica tragicznej śmierci misjonarza z Boliwii ks. Mariusza Graszka

Bądźmy z misjonarzami cały rok

G.P.

pożegnanie
26-27

Człowiek o czystym sercu

Krzysztof Tadej

Był wybitnym filozofem, znakomitym wykładowcą, ale przede wszystkim bardzo dobrym, życzliwym i szlachetnym człowiekiem.

świadek wiary
28-29

Błogosławiony Wincenty Kadłubek

Red.

O biskupie, który wolał być mnichem

Agnieszka Dziarmaga

Czy współczesny świat potrzebuje takich wzorców, jak postać bł. Wincentego Kadłubka? – pytamy o. Rafała Ścibiorowskiego, opata archiopactwa Cystersów w Jędrzejowie

osobowość
30-31

Nie pozwalajmy zabijać życia

Maria Fortuna-Sudor

Prosta akcja modlitewna z czasem rozszerzyła się na prawie osiemset miast w pięćdziesięciu krajach – mówi Shawn Carney, amerykański obrońca życia.

punkt widzenia
32-33

Rosja nie może wygrać

Artur Stelmasiak

Prezydent USA położył na szali swój polityczny wizerunek i autorytet Ameryki na rzecz wsparcia broniącej się Ukrainy i bezpieczeństwa naszego regionu. W Warszawie Joe Biden oświadczył, że Rosja musi tę wojnę przegrać, a odpowiedzialni za zbrodnie mają być ukarani.

moim zdaniem
34

Warszawocentryzm

Piotr Grzybowski

My nie jesteśmy kluczowym punktem pomocy Ukrainie, jesteśmy fundamentem tych działań i koncepcji „regionalnych sojuszników wiodących”.

listy
36

Chcą korespondować

Modlitwa, jałmużna, post

Aleksandra

Teraz jest szczególna okazja do podjęcia mojego tematu: podczas rozliczania się z tzw. fiskusem, no i gdy akurat przeżywamy okres Wielkiego Postu, czyli refleksji nad początkiem i końcem oraz naszymi powinnościami z tym związanymi. Czyli – post, jałmużna i modlitwa.

historia
38-39

Dzieci Wyklętych piszą do Bieruta

Bogdan Kędziora

Ofiarami komunistycznego terroru po wojnie byli nie tylko Wyklęci, ale także ich rodziny. Dramatycznym wątkiem tej historii są losy dzieci z tych rodzin. Stygmatyzowane, żyjące w cieniu rodzinnej tragedii próbowały rozpaczliwie ratować skazanych na śmierć ojców

inicjatywa
40-41

Zbudujmy muzeum bł. Jerzego Popiełuszki

Rozmawia Ireneusz Korpyś

Mała wieś na Podlasiu, z której wyszła jedna z największych osobowości współczesnego polskiego Kościoła, pozostaje miejscem do odkrycia. O wpływie Okopów na ukształtowanie się duchowości i osobowości bł. ks. Jerzego Popiełuszki oraz o budowanym tu muzeum poświęconym temu niezłomnemu kapłanowi, rozmawiamy z Markiem Popiełuszką, bratankiem męczennika

wydarzenie
42-43

Kopernik – reaktywacja

Renata Czerwińska

Wzrastał w cieniu toruńskiej katedry, modlił się z rodziną w kaplicy św. Elżbiety. Studiował w Krakowie, Bolonii, Padwie, Rzymie, Ferrarze, a będąc wybitnym naukowcem, wziął udział w obronie Olsztyna. Mikołaj Kopernik wciąż zadziwia i inspiruje

sprawy rodzinne
44-45

Wielki Post w rodzinie

Beata Kociołek

Wielki Post – czas łaski, 40-dniowa podróż, a nie sprint. Droga, którą wybieramy, aby zanurzyć się w tajemnicy Odkupienia. Chcemy być bliżej Boga, odkryć na nowo Jego miłość, wychodzimy Mu więc na spotkanie, na naszych prywatnych pustyniach, bez masek, z tym, co w nas niesiemy – z tym, co żywe, co radosne i co boli.

dobre rady
46-48

Psychologia przy stole

Agnieszka Kaczmarek-Müller, psychoterapeuta

„Proszę tylko makaron, bez sosu” – brzmi znajomo? Dzieci mają swoje zdanie na temat posiłków. Jakie czynniki wpływają na zachowanie dzieci przy stole?

Okuliści zapraszają

Anna Wyszyńska

W dniach 12-18 marca przypada w tym roku Światowy Tydzień Jaskry.

Już po raz siódmy Polskie Towarzystwo Okulistyczne współorganizuje w tym czasie akcję bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku wykrycia tej choroby.

Wycinka drzew bez zezwolenia

Bożena Kwiecińska, prawnik

Na wiosnę planujemy zmiany na działce. Czy to prawda, że niepotrzebne jest zezwolenie nawet na wycięcie większych drzew?

polecamy
49

Jedyna taka inicjatywa w roku

Igor Tuliś

Słowa: „Proszę was, módlcie się za mnie”, są swoistym refrenem powtarzającym się w wielu wypowiedziach papieża Franciszka, dlatego też po raz kolejny rusza inicjatywa „Jeden za wszystkich, wszyscy za jednego”

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

moim zdaniem
64-65

Jego wysokość Prezes

Witold Gadowski

Wypełnienie rozporządzenia o rejestrowaniu się dostawcy serwisów typu VOD w spisie KRRiT stwarza możliwość praktyki zmierzającej do cenzurowania zarejestrowanych tam kanałów internetowych.

Z innej beczki

Rubrykę przygotował Ireneusz Korpyś

Piąty zmysł, a może tylko znakomite powonienie? Naukowcy z Macquarie University w Australii dowiedli, że kobiety są w stanie wyczuć zapach samotnego mężczyzny.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, że...

IC

...jedną z najbardziej aktywnych wspólnot Dzieci Maryi diecezji gliwickiej są marianki ze Świerklańca, z parafii Chrystusa Króla?

Mała droga do świętości

Anna Wyszyńska

Z Poznania do karmelitańskiego klasztoru w Zwoli dojedziemy autobusem linii 560 i 561. Trzeba minąć Kórnik i wysiąść w Zaniemyślu przy poczcie. Stąd do celu jest już tylko 20 min pieszo

Ma przypominać prawdę

Maria Fortuna-Sudor

Mottem przewodnim budowy pomnika były słowa: „Wielu z Nich nie ma grobów, ale mogą mieć pomnik” – wspomina Romuald Rzeszutek, pomysłodawca monumentu.

Wyszkowscy patrioci

Adrian Handzel

W nawiązaniu do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych wspólnie upamiętnimy niezłomnych bohaterów, którzy poświęcając własne życie, walczyli o niepodległą i suwerenną Polskę – zachęcił organizator.

Niedziela kielecka

Bosy wędrowiec

Agnieszka Dziarmaga

Co warto wiedzieć o biskupie krakowskim, który boso przywędrował ze stolicy, aby zostać mnichem u cystersów w Jędrzejowie, i zmarł 8 marca 1223 r.? 800 lat później w dniu jego śmierci rozpocznie się Rok bł. Wincentego Kadłubka w diecezji kieleckiej.

Misje? – Bliżej Ciebie niż myślisz

Katarzyna Dobrowolska

Co sprawiło, że Centrum Spotkań i Dialogu w Skorzeszycach zamieniło się w centrum misyjne? Jakie akcje, inicjatywy i nowe projekty zaprezentowano na spotkaniu w naszej diecezji?

Patriotyzm, moda, broń

Agnieszka Dziarmaga

Wielowymiarowy charakter, ilustrujący powstanie styczniowe, ma wystawa w Muzeum Diecezjalnym „Powstanie 1863”. Ekspozycja nie tylko przywołuje historię, ale ma inspirować do pytań o współczesny patriotyzm.

Niedziela warszawska

Wznieść serce wzwyż

Z ks. dr. Piotrem Markiszem rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O tym, gdzie w Warszawie można usłyszeć oryginalne brzmienie francuskich organów, harmonii, która wskazuje na Boga, oraz muzycznej radości z ks. dr. Piotrem Markiszem rozmawia Łukasz Krzysztofka.

Czułość Boga i nawrócenie

Witold Dudziński

Rekolekcje parafialne w Wielkim Poście, czasie pokuty i – oby! – nawrócenia, wyraźnie zbliżą nas do Boga. Na co tym razem rekolekcjoniści będą chcieli zwrócić naszą uwagę?

Kim jestem i dokąd zmierzam?

Kl. Dawid Frączak

Pytanie to często jest zadawane przez rekolekcjonistów, zwłaszcza tym, którzy rozpoczynają swą przygodę z życiem konsekrowanym lub kapłaństwem. Czas Wielkiego Postu wydaje się być właściwym dla takich pytań.

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Wiara

Nowenna do Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata

Cicha decyzja Ministerstwa Finansów. Od przyszłego roku...

Wiadomości

Cicha decyzja Ministerstwa Finansów. Od przyszłego roku...

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Apostoła

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

Wiara

„Jaśniejące Oblicze Chrystusa” na Chuście z...

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Wiara

W czasie, kiedy to czytasz, wydarza się kolejny cud św....

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Europa

Azylant zaatakował figurę Matki Bożej. Założył też...

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Kościół

Przerażający opis obrażeń, jakich doznał zamordowany...

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

Wiara

Ofiarowanie Najświętszej Maryi Panny

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...

Europa

W sieci pojawiło się nagranie z profanacji figury Czarnej...