Reklama

Bliżej dekanatu...

Chmielnik - dekanat z wielowiekową historią

Niedziela kielecka 53/2006

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Większość kościołów i parafii dekanacie chmielnickim należy do starych, wręcz wielowiekowych ośrodków życia religijnego. Czy w związku z tym w którejś z parafii można mówić o wyjątkowym miejscu kultu?

- Większość parafii sięga korzeniami XIV wieku, „młode” są jedynie Jarząbki, utworzone już w XX wieku. Każda z parafii dopracowała się własnego, lokalnego kultu, który bywał żywotny w różnych jej okresach historycznych. Myślę, że tak było w Szydłowie, Sędziejowicach, Potoku, Gnojnie, Drugni, Pierzchnicy czy w Chmielniku. Ale najważniejszym miejscem kultu w dekanacie pozostają Piotrkowice, z sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej, prowadzonym przez Ojców Karmelitów Bosych. To ważne miejsce w dekanacie i w diecezji. W dniu odpustu, 8 września, są organizowane pielgrzymki z parafii dekanatu do Piotrkowic. W oktawie Bożego Ciała 2006 r. po raz pierwszy odbyło się tam dekanalne spotkanie dzieci komunijnych. Uruchomiony przed dwoma laty Dom Modlitwy to także cenny element duszpasterstwa w dekanacie chmielnickim, i nie tylko.
Nasze lokalne miejsca kultu tradycyjnie ożywają w czas odpustów parafialnych. W Chmielniku, choć parafia jest pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia, w świadomości wiernych odpust jest obchodzony. 6 sierpnia, na Przemienienie Pańskie. O ten odpust prosił papieża Grzegorza XVI gen. Kazimierz Tański, właściciel Chmielnika od lat 30. XIX wieku. I tak już zostało.

- To wiejskie parafie, z których ubywa ludzi. Jak radzą sobie ci, którzy nie uciekli do miast lub za granicę?

- Istotnie, ludzi na wsiach ubywa. Przykładem może być Drugnia. W nowej publikacji o szkole w Drugi można przeczytać, że w ciągu 40 lat o połowę zmniejszyła się jej ludność. Myślę, że ta tendencja dotyczy wszystkich parafii. Bezrobocie jest w granicach 20%, ale barierą w szukaniu pracy jest brak wykwalifikowanych pracowników. Pozostaje drobne rolnictwo i niewielkie gospodarstwa. Niestety, obraz rodzin czekających na rentę dziadków jest dość typowy. Zakład Doskonalenia Zawodowego w Chmielniku wychodzi naprzeciw tym problemom. Kursy i aktywizacja zawodowa idą w dobrym kierunku, bo przygotowują ludzi do zawodów, na które akurat jest zapotrzebowanie w okolicy (kurs opiekunów do domów opieki społecznej, spawaczy itp.). Przez władze samorządowe organizowane są też roboty publiczne, z których korzystają również parafie: w Piotrkowicach, Sędziejowicach, w Chmielniku. Dużą wspólną inwestycją była budowa kaplicy cmentarnej. Pracownicy Urzędu Gminy pomagają w przygotowaniu wniosków o dotacje na remont kościoła. Z Funduszu Kościelnego przy MSWiA parafia otrzymała w 2006 r. 35 000 zł.

- Które z wydarzeń duszpasterskich bądź kulturalnych uznałby Ksiądz Dziekan za ważne dla dekanatu?

- Jest ich naprawdę niemało. Jesteśmy w okresie bożonarodzeniowym W Chmielnickim Centrum trwają przeglądy jasełek i wieczory kolęd, odbywają się też koncerty pieśni i poezji religijnej. Tradycją stały się już spotkania z kulturą żydowską w Chmielniku, organizowane z rozmachem przez miejscowe środowiska, z udziałem wielu znamienitych gości; podobnie jest z dorocznym Świętem Niezapominajki. Dużą popularnością cieszą się turnieje rycerskie w Potoku, Szydłowie, dekanalne dożynki piotrkowickie, ale i te mniejsze, parafialne. W czerwcu organizujemy piknik rodzinny, którego zwieńczeniem jest mecz ministranci - ojcowie ministrantów. Wszystkie te uroczystości wymagają współpracy duszpasterzy z różnymi środowiskami.
Trzeba wspomnieć, że wszystkie wspólnoty parafialne, pomimo trudnej sytuacji materialnej, dbają o stan swoich kościołów. Poważne remonty przeprowadzane są w każdej parafii dekanatu, w Gnojnie i Sędziejowicach wybudowano nowe plebanie. Z nowym rokiem liturgicznym są też nowe wyzwania, a do najważniejszych należy przygotowanie do peregrynacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji. Pragnę zaznaczyć, że diecezjalne zakończenie peregrynacji odbędzie się w naszym dekanacie, w Piotrkowicach, 13 listopada 2008 r. Także w 2008 r. przypada 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Loretańskiej. Istnieje również potrzeba większego ożywienia udziału młodzieży naszych parafii w pielgrzymce kieleckiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież do Polaków: módlcie się o pokój

2024-05-01 10:05

PAP/EPA/CLAUDIO PERI

„Módlcie się za Kościół i Ojczyznę, o pokój na Ukrainie i na Bliskim Wschodzie” - zachęcił Franciszek Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Więcej ...

Papieska intencja na maj: o dobrą formację sióstr zakonnych, zakonników i kleryków

2024-04-30 17:23

Grzegorz Gałązka

W maju Ojciec Święty poleca naszej modlitwie kleryków, zakonników i siostry zakonne odbywających formację. Jak podkreśla w filmowej prezentacji tej intencji, każde powołanie musi być kształtowane przez łaskę Pana.

Więcej ...

„Proboszczowie dla Synodu”- praca proboszczów z całego świat trwa od świtu do zmierzchu!

2024-05-01 18:13

ks. Wiesław Kamiński

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst