Reklama

...a mury runą?

„Był stan wojenny. W Warszawie dobiegała końca procesja Bożego Ciała. Pod kolumną Zygmunta prymas Polski Józef Glemp miał udzielić zgromadzonym tłumom błogosławieństwa. Zazwyczaj chwilę tę podczas uroczystości poprzedza cisza. Tym razem ze środka anonimowego tłumu, pojedynczy głos zaintonował pieśń: «Słuchaj Jezu, jak Cię błaga lud. Słuchaj, słuchaj, uczyń z nami cud. Przemień, o Jezu smutny ten czas...». Początkowo głos śpiewał sam, lecz przy ostatnim wersie włączyli się już wszyscy, powtarzając wezwanie kilkakrotnie. Długo Prymas trzymał wzniesioną nad tłumem monstrancję”.
Tak rozpoczął swoją homilię biskup ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej Wacław Depo, w 25. rocznicę ogłoszenia stanu wojennego, podczas uroczystej Mszy św. w kościele redemptorystów pw. św. Mikołaja w Zamościu.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody rocznicowe rozpoczął montaż słowno-muzyczny w wykonaniu młodzieży z III Liceum Ogólnokształcącego w Zamościu. Wśród utworów poetyckich i muzycznych nie zabrakło oczywiście słynnych „Murów” Jacka Kaczmarskiego, niezapomnianego barda „Solidarności”.
Następnie Marek Splewiński, prezes Stowarzyszenia Internowanych Zamojszczyzny przypomniał licznie zebranym w kościele kolegom i wiernym, tamtą tragiczną noc z 12 na 13 grudnia 1981 r. W województwie zamojskim tej nocy i w najbliższych dniach internowano 110 działaczy „Solidarności”, w tym pięć kobiet. Internowanych umieszczono w Zakładach Karnych w Krasnymstawie, Włodawie, Lublinie, Kwidzynie, Załężu k. Rzeszowa i Piaskach k. Kielc. Pierwszych dziesięciu internowanych zwolniono już na Święta Bożego Narodzenia. Ostatni odzyskali wolność dopiero w grudniu 1982 r. Niestety, opuszczenie przez internowanych więzienia nie oznaczało dla wielu z nich zmiany na lepsze. Większość nie mogła powrócić do pracy, ani podjąć innej. Dla wielu stres związany z aresztowaniem i internowaniem zakończył się chorobą. Niektórzy zdecydowali się na opuszczenie kraju i zamieszkanie w USA, Kanadzie lub w innych krajach. Kończąc swoją wypowiedź, Marek Splewiński podkreślił, że mimo brutalnego zniewolenia narodu i następujących po tym represji, nie udało się złamać ducha i wiary Polaków w przetrwanie. Szczególną rolę w tych trudnych czasach odegrały kolejne pielgrzymki do kraju Ojca Świętego Jana Pawła II i jego słowa kierowane podczas nich do rodaków.
Kolejnym punktem programu obchodów smutnej rocznicy była uroczysta Msza św., której przewodniczył biskup zamojsko-lubaczowski Wacław Depo. W celebrze towarzyszyli mu rektor klasztoru redemptorystów w Zamościu o. Ireneusz Homoncik i o. Janusz Siwicki, franciszkanin. Warto w tym miejscu przypomnieć, że w czasie stanu wojennego i w latach późniejszych w klasztorze redemptorystów prowadzono działalność, której celem była szeroko pojęta pomoc internowanym i ich rodzinom. Gromadzono odzież i żywność, którą następnie przekazywano potrzebującym. Udzielano pomocy materialnej i wsparcia duchowego. Nikt, kto w tych ciężkich czasach przyszedł do redemptorystów, nie odchodził bez niczego. Pamięć o tych działaniach trwa w Zamościu do dziś dnia, zwłaszcza, że co roku 13 grudnia w malutkim kościele św. Mikołaja gromadzą się na Mszy św. za Ojczyznę, wszyscy ci, dla których dobro Polski jest nadal sprawą najważniejszą. Licznie zgromadzonych i w tym roku wiernych powitał o. Ireneusz.
W swojej homilii bp Wacław Depo podkreślił rolę jedności dla wszelkich podejmowanych działań. Bez jedności upadnie każdy naród, ponieważ podziały powodują jedynie osłabienie: nie tylko ducha, ale także wszelkich sił. Narodowi podzielonemu trudniej jest odeprzeć spadające nań przeciwności losu, a całkowitą wolność może mu i państwu zapewnić jedynie jedność i całkowita solidarność działań. Nie wolno dopuścić, aby ludzi, którzy kiedyś przeżywali tragiczne internowanie oraz następujące po nim represje i prześladowania, teraz podzieliły mury niechęci, odrębnych interesów, zawiedzionych ambicji, czy niespełnionych zamierzeń. Eucharystię zakończyło wspólne odśpiewanie pieśni „Boże coś Polskę”.
Po Mszy św. wszyscy przybyli na nią internowani i zaproszeni goście udali się do klasztoru redemptorystów na wspólny opłatek. Ksiądz Biskup życzył zgromadzonym wszelkich łask Bożych i prosił o zaniesienie tych życzeń do domów. Do życzeń dołączył się o. Ireneusz goszczący zebranych w murach klasztoru. Wzajemne życzenia i wspomnienia zakończyły obchody 25. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Zamościu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2006-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do opactwa

2024-04-30 07:47
Ludovic Duée

fr.wikipedia.org

Ludovic Duée

Kapitan drużyny Saint-Nazaire - nowych zdobywców tytułu mistrzów Francji w siatkówce, 32-letni Ludovic Duee kończy karierę sportową i wstępuje do opactwa Lagrasse. Jak poinformował francuski dziennik „La Croix”, najlepszy sportowiec rozegrał swój ostatni mecz w niedzielnym finale z reprezentacją Tours 28 kwietnia i teraz poprosi o dołączenie do tradycjonalistycznej katolickiej wspólnoty kanoników regularnych w południowo-francuskim departamencie Aude.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Watykan: Koncerty i zwiedzanie Muzeów Watykańskich- propozycja na piątkowe wieczory

2024-05-02 07:09

Adobe Stock

Muzyka wraca do Muzeów Watykańskich, co także w tym roku będzie dodatkową atrakcją dla zwiedzających w piątkowe wieczory. Od 3 maja do 25 października odbędzie się tam 10 koncertów, których można wysłuchać podczas wizyty w papieskich kolekcjach dzieł sztuki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst