Reklama

Żywią i bronią… - kto ich obroni?

Niedziela łódzka 4/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pragnę oddać hołd miłości rolnika do ziemi, bo ta miłość zawsze stanowiła mocny filar, na którym opierała się narodowa tożsamość. W chwilach wielkich zagrożeń, w momentach najbardziej dramatycznych w dziejach narodu ta miłość, przywiązanie do ziemi, okazywały się niezmiernie ważne w zmaganiu o przetrwanie. Dzisiaj, w czasach wielkich przemian, nie wolno o tym zapominać. Oddaję dzisiaj hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić (fragment homilii Jana Pawła II podczas kanonizacji bł. Jana z Dukli, Krosno 1997 r.).
Te słowa Ojca Świętego Jana Pawła II przypomniał abp Władysław Ziółek w czasie Mszy św. poprzedzającej spotkanie opłatkowe środowisk wiejskich archidiecezji łódzkiej 14 stycznia br. w Czarnocinie. W Eucharystii, obok rolników i parafian, uczestniczyli przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych. Spotkanie opłatkowe odbyło się w miejscowym internacie Zespołu Szkół Rolniczych, gdzie przybyłych gości przywitał ks. Jarosław Leśniak, archidiecezjalny duszpasterz rolników. Metropolita łódzki abp Władysław Ziółek, zwracając się do obecnych życzył, aby poczucie troski o to, co nas stanowi, o wartości, które pielęgnuje polska wieś, było nam bardzo bliskie, aby nas ożywiało i prowadziło w najpiękniejszą przyszłość, z Bożym błogosławieństwem i z wszelką pomyślnością. Następnie życzenia przekazali rolnikom przedstawiciele poszczególnych organizacji samorządowych i związkowych. Po przemówieniach gości nadszedł czas na indywidualne życzenia i dzielenie się opłatkiem. Tradycyjna agapa, przygotowana dzięki uprzejmości gospodarzy, była ostatnim aktem miłego spotkania.
Niestety, przy okazji takich spotkań rodzą się także gorzkie refleksje. Powojenny okres „budowania socjalizmu” doprowadził wieś i rolnictwo do zaniedbania cywilizacyjnego i braku perspektyw na przyszłość. Zaowocowało to wyniszczeniem więzi społecznych oraz brakiem naturalnych powiązań gospodarczych i rynkowych. Po zmianie systemu politycznego i gospodarczego wieś polską, rolnictwo, potraktowano jako jedną ze sfer gry rynkowej. Równocześnie, po wejściu w struktury Unii Europejskiej, otwarto granice kraju na produkty rolne z Zachodu, również te, których pod dostatkiem produkuje się w Polsce. Bardzo wolno rozwija się organizacja zbytu produktów rolnych, a lwią część zysku przejmują zazwyczaj nie producenci rolni, lecz pośrednicy. W tej sytuacji trudno rolnikom polskim konkurować z napływem produktów zachodnich. W coraz większym stopniu przetwórstwo w Polsce przejmują firmy zachodnie, które stopniowo rezygnują z wykupu płodów rolnych od rolników polskich, sprowadzając potrzebne produkty z zagranicy. Miejscowi rolnicy, związani dotychczas z tymi przedsiębiorstwami, tracą zbyt, a więc i postawy egzystencji.
Kolejne rządy nie podjęły w sposób komplementarny rozwiązania spraw polskiego rolnictwa. Doraźne działania i wciąż zmieniające się regulacje prawne wywołują u rolników zrozumiałe obawy, rozgoryczenie, poczucie krzywdy i braku dalszych perspektyw.
Źródłem nadziei pozostaje niezachwiana postawa rodzin rolniczych, ich wiara, pracowitość i uczciwość, szczery patriotyzm, które stanowią ogromne dobro Kościoła i narodu. Dlatego ciągle aktualna jest realizacja wezwania wielkiego Papieża Polaka: „Pozostańcie wierni tradycjom waszych praojców. Oni, podnosząc wzrok znad ziemi, ogarniali nim horyzont, gdzie niebo łączy się z ziemią, i do nieba zanosili modlitwę o urodzaj, o ziarno dla siewcy i ziarno dla chleba. Oni w imię Boże rozpoczynali każdy dzień i każdą swoją pracę i z Bogiem swoje rolnicze dzieło kończyli. Pozostańcie wierni tej prastarej tradycji! Ona wyraża najgłębszą prawdę o sensie i owocności waszej pracy.
Szanujcie każde ziarno zboża, kryjące w sobie cudowną moc życia. Uszanujcie również ziarno Słowa Bożego. Niech z ust polskiego rolnika nie znika to piękne pozdrowienie «Szczęść Boże!», «Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!». Pozdrawiajcie się tymi słowami, przekazując w ten sposób najlepsze życzenia. W nich zawarta jest nasza chrześcijańska godność. Nie dopuśćcie, aby ją wam odebrano - bo próbuje się to robić! Świat pełen jest zagrożeń. Docierają one poprzez środki przekazu także do polskiej wsi. Twórzcie kulturę wsi, w której obok nowych wymiarów, jakie niosą czasy, pozostanie - jak u dobrego gospodarza - miejsce na rzeczy dawne, uświęcone tradycją, potwierdzone przez prawdę wieków” (Krosno, 1997).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów