Reklama

Pan Bóg uśmiecha się do nas cierpieniem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mieszają się kolory habitów na mapie osób życia konsekrowanego diecezji sandomierskiej: niebieskie z czarnymi, białe z brązowymi, szare i w innych tonacjach. Każdy kolor habitu ukrywa gorące serce, które zapragnęło spalać się dla Pana Boga przez służbę drugiemu człowiekowi. Uśmiech spod welonu kierowany jest od rana do ciemnych nocnych godzin w stronę nieba i ziemi, a Bóg na uśmiech ludzkiego serca odpowiada swoim - czasami niezrozumiałym dla człowieka.
W Mokrzyszowie pod Tarnobrzegiem Pan Bóg do tych, które Go wybrały na całe swoje życie, uśmiechnął się cierpieniem. Cierpieniem drugiego człowieka, któremu zapragnęły służyć, i cierpieniem ofiarowanym Jemu, kiedy zapytał o tak wielkie zaufanie. Zgromadzenie Sióstr Służebniczek Starowiejskich przybyło tutaj dość dawno, prawie sto lat temu, w 1928 r. Są tutaj, bo są bardzo potrzebne - jak zresztą w każdy miejscu, w którym się pojawiają: na misjach, przy parafiach, w szkołach, w domach opieki prowadzonych przez Zgromadzenie. Od czasów Edmunda Bojanowskiego, kiedy powstały, napełniają każdy zakątek Polski i świata swoim uśmiechem i naśladowaniem Matki Bożej, którą obrały sobie za Patronkę i wzór naśladowania Jej Syna: bo Maryja to najprostsza i najwłaściwsza droga do Chrystusa - jak pokazał im Ojciec Założyciel.
Mokrzyszowski Dom położony jest obok parafialnego kościoła, w którym od kilku lat proboszczem jest ks. Wojciech Adamczyk. Siostry śmieją się, że to nie jest proboszcz, tylko ich kapelan - co rano sprawuje w kaplicy Sióstr Mszę św. - dzięki niej czerpią siłę do codziennego uśmiechania się do Pana Boga. Ks. Wojciech podkreśla ofiarność Sióstr wobec parafii - s. Irena pracuje jako zakrystianka, ich ogromne zaangażowanie w pracę parafialną - w kaplicy Sióstr w każdy czwartek odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu, spotykają się tu Kółka Różańcowe, Siostry podejmują modlitwę w intencji całej parafialnej wspólnoty. To ogromne zaplecze modlitewne, niczym serce w organizmie - bez niego nie żyje się! „Dobrze, że mamy tutaj Siostry” - podkreśla Ksiądz Proboszcz.
Kiedy pytam, ile Sióstr pracuje w Mokrzyszowie, siostra dyrektor Elżbieta Sikora opowiada dowcipem Jana Pawła II, którego gdy zapytano ilu pracowników jest w Watykanie, podał liczbę zatrudnionych, dodając żartobliwie, że pracuje „jakaś połowa” - ale poważnieje szybko i opowiada, że w Domu jest 16 Sióstr, z tego 11 pracuje w Zakładzie: pozostałe to Siostry starsze, chore, emerytki. Przełożoną Domu jest s. Zofia Nawrocka - od niedawna w Mokrzyszowie.
Już od samych drzwi uderza ogromna życzliwość, ciepło i serdeczność, które na każdym zakręcie korytarzy w każdej sali stwarzają poczucie rodzinnej wręcz atmosfery. „Staramy się tworzyć tutaj codziennie rodzinny klimat - opowiada Siostra Przełożona - bo praca tutaj nie należy do najłatwiejszych. Opiekujemy się 64 osobami: chłopcy, mężczyźni z głębokim upośledzeniem psychicznym, ale i fizycznym, no i łatwo na co dzień nie jest”. Oprócz Sióstr pracują tutaj także osoby świeckie, opiekę medyczna sprawuje dr Dziedzic z Tarnobrzegu - wszystko po to, żeby w Domu w Mokrzyszowie na uśmiech Pana Boga odpowiadać ludzkim uśmiechem. „Cokolwiek uczyniliście jednemu z braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” - można by wyryć nad wejściem do Domu, w którym Siostry Służebniczki potwierdzają codziennie swoje pragnienie czynienia „wszystkiego” dla drugiego człowieka, a przez to dla Jezusa. Kaplica Sióstr to centralne miejsce Domu: tutaj od rana, od porannej Mszy św., rozpoczyna się wszystko. Tutaj też znajdują się relikwie Ojca Założyciela: ich obecność podpowiada Siostrom nieustannie, co i jak, kiedy ludzkie słabości pogubią właściwe drogi. Z tego miejsca Siostry czerpią codziennie nowe energie, żeby pochylać się nad każdym bólem, każdą potrzebą, którą często trzeba rozumieć, bo wargi nie zawsze potrafią wypowiedzieć.
Rehabilitacja, karmienie, ubieranie, zabawy, terapia - zwykła codzienność niezwykłego miejsca, w którym Siostry udowadniają światu, że człowiekiem jest się bardzo prosto: wystarczy tylko serce szeroko otworzyć, uśmiechnąć się częściej niż nieraz by się chciało i poczuć, jak bardzo jest się potrzebnym drugiemu, temu najmniejszemu, zepchniętemu przez społeczeństwo na przysłowiowy margines życia.
A życie tutaj pokazuje, że bez Sióstr świat byłby jak inwalida - brakowałoby mu tak istotnej dla normalnego funkcjonowania części. Dlatego dobrze, że w Dzień Życia Konsekrowanego świat przypomina sobie, że jego duszą i sercem są właśnie takie osoby, jak Siostry w Mokrzyszowie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Syndrom cesarza

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

commons.wikimedia.org

Polityka Xi Jinping jest bacznie obserwowana przez cały świat

Podczas XX Zjazdu Komunistycznej Partii Chin przewodniczący Xi Jinping rozbił bank – ma 100% władzy, którą miał kiedyś tylko Mao Zedong. Nikt mu się już nie sprzeciwi i nie powie, że popełnia błędy.

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Bp Florczyk będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas Igrzysk Olimpijskich w Paryżu

2024-06-26 08:29

EpiskopatNews/ flickr.com

Nie ma szlachetnego człowieka, nie ma człowieka wysokiej jakości duchowej, który żyje wartościami, jeżeli nie narzuca sobie dyscypliny wewnętrznej, zmagania się z samym sobą - podkreślił pomocniczy biskup kielecki bp Marian Florczyk, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Sportowców, wskazując na związki sportu i wiary. Duchowny będzie towarzyszył polskim olimpijczykom podczas rozpoczynających się 26 lipca Igrzysk Olimpijskich w Paryżu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?