Reklama

Sakramenty w życiu chrześcijanina (67)

Przygotowanie do sakramentu małżeństwa

Niedziela toruńska 17/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Duszpasterze mają obowiązek troszczyć się o to, aby własna wspólnota kościelna świadczyła pomoc wiernym, dzięki której stan małżeński zachowa ducha chrześcijańskiego i będzie się doskonalił. Ta pomoc winna być udzielana przede wszystkim:
1° poprzez przepowiadanie, katechezę (…) dzięki czemu wierni otrzymają pouczenie o znaczeniu małżeństwa chrześcijańskiego, jak również o obowiązkach małżonków i chrześcijańskich rodziców;
2° poprzez osobiste przygotowanie do zawarcia małżeństwa, przysposabiające narzeczonych do świętości ich nowego stanu i jego obowiązków”
(Kodeks Prawa Kanonicznego, kan. 1063).

Decyzja zawarcia sakramentu małżeństwa jest decyzją na całe życie, w związku z tym nie może być ona pospieszna, nierozważna i nieodpowiedzialna, gdyż to może zaważyć nie tylko na szczęściu samych małżonków, ale także ich potomstwa i otoczenia. Decyzja zawarcia sakramentu małżeństwa powinna być zbudowana najpierw na osobistej dojrzałości obojga narzeczonych, i to zarówno dojrzałości psychofizycznej, jak i dojrzałości wiary, a następnie na świadomości tego, czym jest chrześcijańskie małżeństwo i rodzina. Aby uniknąć niebezpieczeństwa nieodpowiedzialnego zawierania małżeństwa, Kościół zaleca odpowiednie przygotowanie do tego sakramentu, które nieznacznie różni się w zależności od kraju, ale zawsze wychodzi naprzeciw potrzebie właściwego przygotowania i sprawdzenia przyszłych małżonków.

Przygotowanie dalsze

Reklama

Pierwszym przygotowaniem do małżeństwa jest wychowanie i rozwój człowieka od jego najmłodszych lat. Chodzi tu zarówno o świadome działania wychowawcze, mające na celu kształtowanie takich postaw osobistych, które umożliwią podjęcie wspólnego życia i wiążącej się z nim odpowiedzialności, jak i budowanie właściwego obrazu małżeństwa i rodziny przez osobisty przykład rodziców i otoczenia. A zatem pierwszymi wychowawcami przygotowującymi do małżeństwa są rodzice. I to na nich ciąży największa odpowiedzialność. Pomagają im w tym szkoła i Kościół (rozumiany szeroko jako wspólnota wierzących, ale także jako instytucja, która tworzy struktury pomocy w wychowaniu, takie jak katechizacja, grupy rówieśnicze, ruchy i stowarzyszenia, sakramenty).
To od dzieciństwa kształtuje się właściwe postawy wobec otoczenia i drugiego człowieka, od pierwszych dni życia - od chwili poczęcia - kształtuje się właściwe rozumienie miłości. Od młodości buduje się szacunek dla czystości i płciowości mojej własnej i drugiej osoby.
Przygotowaniem dalszym do małżeństwa jest także budowanie w młodym człowieku wiary i właściwej relacji z Panem Bogiem (życia modlitwy i sakramentów). Zgodnie z przypowieścią Jezusa o budowie domu, tylko dom zbudowany na skale, czyli na Bogu, ma szansę przetrwać wszystkie burze i nawałnice życia, od których nikt nie zdoła uciec.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przygotowanie bliższe

Przygotowanie bliższe to katechizacja przedmałżeńska. Kierowana jest ona do starszej młodzieży i osób bezpośrednio przygotowujących się do małżeństwa, które wcześniej, z różnych powodów, nie miały możliwości odbyć takiej katechizacji.
Przygotowanie do małżeństwa powinno odbywać się we wszystkich parafiach. W naszej diecezji rozpoczyna się ono zaraz po przyjęciu sakramentu bierzmowania i trwa trzy lata. Dla osób, które nie brały w nim udziału, organizowana jest natomiast skrócona katecheza przedmałżeńska.
Katecheza przedmałżeńska powinna dotykać tematów związanych z rodziną i małżeństwem, z czasem narzeczeństwa i wychowaniem dzieci, z czystością przedmałżeńską i małżeńską, z moralnością życia płciowego i niebezpieczeństwami braku wierności i uczciwości. Katecheza taka powinna ukazać znaczenie i rolę małżeństwa i rodziny w życiu społeczności świeckiej i w Kościele oraz ukazać godność powołania do ojcostwa i macierzyństwa. Wreszcie czas przygotowania bliższego do małżeństwa powinien być czasem rozwoju wiary, modlitwy i życia sakramentalnego, tak by osoba stająca przed wyborem drogi życiowej i współmałżonka kierowała się nie tylko własnymi sentymentami i upodobaniami, ale także wolą Bożą.

Przygotowanie bezpośrednie

Rozpoczyna się ono w chwili zgłoszenia narzeczonych do biura parafialnego, powinno mieć miejsce nie później niż trzy miesiące przed planowanym ślubem, tak by zdążyć załatwić wszystkie formalności i ewentualne braki katechizacji przedmałżeńskiej.
W czasie pierwszego spotkania proboszcz, bo to on powinien spotkać się z narzeczonymi i spisać wszystkie dokumenty, oprócz zwykłego badania narzeczonych i wypełnienia protokołu przedślubnego rozeznaje w rozmowie, jaką wiedzę o małżeństwie i rodzinie posiadają narzeczeni i jaki poziom wiary i życia religijnego prezentują. Od tego powinno być uzależnione dalsze przygotowanie do sakramentu.
„Duszpasterz powinien uświadomić narzeczonym, że ogłoszenie zapowiedzi będzie możliwe dopiero po przedstawieniu przez nich świadectwa katechezy przedmałżeńskiej i wykazaniu się znajomością podstawowych zasad wiary, zasad życia chrześcijańskiego oraz podstawową umiejętność modlitwy” (Instrukcja Episkopatu Polski o przygotowaniu do zawarcia małżeństwa w Kościele Katolickim, 19).
Do protokołu przedślubnego należy również dołączyć świadectwo egzaminu (tak, to nie pomyłka - EGZAMINU) narzeczonych z podstawowych zagadnień, które powinny być poruszane w ramach kursu przedmałżeńskiego.
Wreszcie narzeczeni przed ślubem powinni odbyć konsultacje w katolickiej poradni życia rodzinnego, prowadzonej przez odpowiednio przygotowaną osobę świecką.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Tak bardzo chciałbym zostać kumplem TWYM!

2024-12-17 12:16

Niedziela Ogólnopolska 51/2024, str. 43-45

Muniek Staszczyk

Marta Wojtal

Muniek Staszczyk

Z „miasta Świętej Wieży” pochodzi Muniek Staszczyk, założyciel i lider zespołu T.Love. Na naszych łamach opowiada o swojej wierze, zwątpieniach, trudnych relacjach z Bogiem, który nigdy o nim nie zapomniał.

Więcej ...

Nowenna do Świętej Rodziny

Agata Kowalska

Nowenna przed świętem Świętej Rodziny do odmawiania w grudniu lub w dowolnym terminie.

Więcej ...

Pracować dla nadziei – czas przedświątecznej modlitwy jasnogórskich pracowników i wolontariuszy

2024-12-20 20:36

BPJG

Kilkaset osób swoje życie zawodowe związało z Jasną Górą. Za ich wkład i posługę pielgrzymom, „oddawanie swojego życia w posłudze miłości”, dziękują paulini. Tradycyjnie przed świętami Mszy św. przewodniczył przeor klasztoru wraz z ojcem administratorem i ojcami dyrektorami. Po niej odbyło się spotkanie przy wspólnym stole. – To miejsce żyje nie tylko dzięki paulinom, ale dzięki wam wszystkim, którzy tutaj pracujecie – mówił jasnogórski przeor.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Kościół

Krosno: profanacja Krzyża Świętego

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Terroryzm

Niemcy/ Samochód wjechał w grupę ludzi na jarmarku...

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Wiadomości

Opus Dei wydało oświadczenie ws. Marcina Romanowskiego

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Wiara

Zakaz spowiadania dzieci poniżej 18. roku życia. Petycja...

Co mamy czynić?

Wiara

Co mamy czynić?

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Kościół

Episkopat odradza korzystanie z Nowego Przekładu...

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...

Wiara

Panie, ucz mnie uczciwości i gotowości niesienia pomocy...