Reklama

Tu proboszczem jest Pani z Fatimy

Niedziela płocka 19/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Marcin Sadowski: - W 1996 r. otrzymał Ksiądz Kanonik nominacjęna proboszcza nowej parafii. Jako pierwszy proboszcz miał Ksiądz wpływ na tytuł parafii. Dlaczego wybrał Ksiądz Matkę Bożą Fatimską?

Ks. Kan. Jan Jóźwiak: - Kiedy dostałem nominację na proboszcza nowej parafii, byłem zafascynowany „Dzienniczkiem” św. s. Faustyny. Chciałem, by to ona była patronką parafii. Ale ówczesny biskup Zygmunt Kamiński sugerował, by obrać za patronkę Matkę Boża Fatimską. Było to tuż po peregrynacji Jej figury w naszej diecezji. Z perspektywy czasu muszę przyznać, że to Matka Boża wybrała tę parafię - to miejsce, tytuł, mnie. To Ona działała, posługując się Księdzem Biskupem.

- Mamy w Polsce Matkę Bożą Częstochowską. Po co więc sięgać po patronkę parafii aż z Portugalii, z Fatimy?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Maryja Królowa Polski jest „specjalistką” od Polski, Matka Boża Fatimska jest dana dla całego świata. Każde miejsce, gdzie czczona jest Matka Boża, ma swoją specyfikę, swoje przesłanie. Na Jasnej Górze nie było objawień, natomiast w Fatimie Maryja ukazywała się dzieciom, przekazując im swoje orędzie - orędzie dla całego świata. Maryja prosiła, by cały świat oddać Jej Niepokalanemu Sercu. Kiedy ta prośba została spełniona, kiedy Jan Paweł II wraz z biskupami zawierzył świat Maryi, nastąpiły przemiany: upadł komunizm, runął mur berliński… Tytuł parafii przypomina wezwanie Maryi z Fatimy.

- Zdaniem Księdza, co jest najważniejsze w przesłaniu objawień fatimskich?

- Nawrócenie i modlitwa. Bez nawrócenia nie ma mowy o prawdziwej wierze, podobnie wiara nie rozwija się bez modlitwy. Gdy człowiek się nie modli, to jego wiara jest tak naprawdę pusta, faryzejska. Maryja prosiła także, by wynagradzać Bogu za tych, którzy grzeszą, obrażają Boga; za tych, którzy nie wierzą. Maryja ostrzegała, że jeśli ludzie się nie nawrócą, to będzie straszna wojna. I była. Przepowiedziała również, że będzie papież, który będzie cierpiał. To znak, że ludzie się nie nawrócili…

Reklama

- Kiedy odprawił Ksiądz Kanonik pierwszą Mszę św. dla swoich parafian? Czy był to dla Księdza szczególny dzień?

- Pierwsza Msza św. odprawiona została 8 września 1996 r. Nie wiedziałem wtedy, że tego dnia minęło dokładnie 50 lat od zawierzenia Polski Matce Bożej Fatimskiej. Dokonał tego kard. Hlond 8 września 1946 r. Moim zdaniem, to uratowało Polskę: komunizm nie zniszczył jej tak, jak zniszczył wiele innych krajów. Podobnie było zresztą z Portugalią, która została ocalona od kataklizmu II wojny światowej. O tej zbieżności dat przeczytałem później. Dla mnie był to znak, że Maryja towarzyszy nam od pierwszej chwili istnienia parafii.

- Czasem mówi Ksiądz, że w jego parafii proboszczem jest Maryja. Skąd ten - trzeba przyznać - niezwykły pomysł?

- Skoro Papież Jan Paweł II sam zawierzył się Maryi, mówiąc: „Totus Tuus”, skoro to Matka Boża sama założyła tę parafię, to ja nie chcę tu rządzić. W liście o różańcu „Rosarium Virginis Mariae” Maryja jest nazwana „wszechmocną z łaski” (RMV 16). Ona rodzi Jezusa. Papież wzywa, by Jej się całkowicie zawierzyć. Niech Ona będzie proboszczem, a ja jej wikariuszem. Niech Ona tu rządzi.

- Czym parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej różni się od innych parafii?

- Tym, co wyróżnia naszą parafię, są Apele Fatimskie obchodzone od maja do października zawsze 13. dnia miesiąca - tak jak miały miejsce objawienia Maryi w Fatimie. Przychodzi na nie dużo osób. Matka Boża potwierdza swoją obecność i działanie pośród nas szczególnymi łaskami, np. pewne bezdzietne małżeństwo wymodliło na Apelach Fatimskich łaskę potomstwa. Takich przykładów jest więcej. Niezwykły jest też fakt, że w kościele, w parafii czuje się obecność Matki. To nie tylko moje zdanie, to opinia wielu osób. Kiedy przenosiliśmy się do nowego kościoła, przenieśliśmy także figurę Matki Bożej Fatimskiej (było to 24 grudnia 2006 r.). Jej obecność w nowym kościele wytwarza rodzinny klimat, przy Niej człowiek po prostu dobrze się czuje.

- Mówił Ksiądz Kanonik, że Maryja towarzyszy parafii od początku jej istnienia. Jakie owoce Jej działania dostrzega Ksiądz z perspektywy ponad 10 lat?

- Matka Boża zakładała koła Żywego Różańca. Ja nawet o tym nie myślałem. W czasie peregrynacji figury Matki Bożej Fatimskiej, która wędrowała po domach naszej parafii, kobiety same się zbierały i organizowały koła Żywego Różańca. Potem pojawiły się także kółka męskie. W parafii dojrzewają powołania kapłańskie. Jestem przekonany, że to działanie Maryi, że to owoc modlitwy kółek różańcowych. W parafii powstaje nowy kościół. Budowa kościoła to także dzieło Maryi; to Jej zależy, by ta świątynia powstała. Mam nadzieję, że kiedy budowa się zakończy, w naszym kościele powstanie sanktuarium.

- Zazwyczaj w każdym miejscu, gdzie czci się Maryję, można prosić o szczególne łaski. O co można prosić Matkę Bożą Fatimską?

- Ludzie często proszą o różne cuda. Ale do Matki Bożej Fatimskiej można szczególnie się modlić o czyjeś nawrócenie. Do Serca Maryi droga wiedzie przez Różaniec. „Odmawiajcie Różaniec” - o to Maryja prosiła w Fatimie, o to prosi nas…

Strona internetowa parafii: www.fatimska.pl

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół przyjaznych osobom LGBTQ+

2024-04-24 13:58

PAP/Rafał Guz

„Bednarska" - I społeczne liceum ogólnokształcące im. Maharadży Jam Saheba Digvijay Sinhji w Warszawie zostało najwyżej ocenione w najnowszym rankingu szkół przyjaznych osobom LGBTQ+. Ranking przedstawiła Fundacja "GrowSpace" w siedzibie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Więcej ...

Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego

2024-04-25 11:34

Karol Porwich/Niedziela

Zabawkarstwo drewniane ośrodka Łączna-Ostojów, oklejanka kurpiowska z Puszczy Białej, tradycja wykonywania palm wielkanocnych Kurpiów Puszczy Zielonej, Warszawska Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę oraz pokłony feretronów podczas pielgrzymek na Kalwarię Wejherowską to nowe wpisy na Krajowej liście niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Tworzona od 2013 roku lista liczy już 93 pozycje. Kolejnym wpisem do Krajowego rejestru dobrych praktyk w ochronie niematerialnego dziedzictwa kulturowego został natomiast konkurs „Palma Kurpiowska” w Łysych.

Więcej ...

Mokrsko. Maryja przywitana wierszem

2024-04-25 15:27

Maciej Orman/Niedziela

Kolejnym etapem peregrynacji kopii obrazu Matki Bożej Częstochowskiej była parafia św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Mokrsku.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Kościół

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim