Reklama

Sprawić, by dom miał duszę

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W piątkowy wieczór 27 kwietnia br. w Filharmonii Częstochowskiej odbył się trzeci koncert charytatywny na rzecz dokończenia budowy Domu dla Chłopców św. Stanisława Kostki w Częstochowie - placówki opiekuńczo-wychowawczej, którą od ponad 100 lat prowadzą siostry ze Zgromadzenia Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza. Hasłem recitalu, którego pomysłodawcą był ks. dr Paweł Maciaszek było przesłanie: „Z Alicją Majewską i Włodzimierzem Korczem podaruj dzieciom dom”.
Warunkiem istnienia Domu jest dostosowanie go do przepisów Unii Europejskiej. Dlatego w różny sposób zbierane są na ten cel fundusze. Jednym ze sposobów był udział w koncercie dobroczynnym Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza. Nad tym dziełem patronat honorowy objęli bp Jan Wątroba i Tadeusz Wrona prezydent Częstochowy, którego reprezentował wiceprezydent Zdzisław Ludwin. Na koncert przybyli również m.in.: s. Łucja Szymborska - matka generalna Zgromadzenia Sióstr Wynagrodzicielek Najświętszego Oblicza, wspólnoty parafialne archidiecezji częstochowskiej na czele z księżmi proboszczami, pracownicy Filharmonii na czele z dyrektor Beatą Młynarczyk, mieszkańcy Gminy Rząśnia i Kleszczów, przedstawiciele Ośrodków Pomocy Społecznej, firm, hurtowni, przedsiębiorstw z ich zarządami. Patronat medialny objęły: Radio Jasna Góra, Tygodnik Katolicki „Niedziela” i Katolickie Radio Fiat, a także inne stacje radiowe i telewizyjne.
Witając zebranych s. Łucja Niewińska - dyrektor Domu, wyrażając wdzięczność za dar serca, powiedziała m.in.: „Dzięki takim koncertom zmniejszają się potrzeby materialne budującego się domu oraz trwająca od wielu lat praca Sióstr Obliczanek w Częstochowie przestaje być anonimowa”.
Artyści zaprezentowali znane i lubiane piosenki oraz najnowsze utwory, z których część stanowił repertuar ostatnio nagranej płyty z okazji 31 lat wspólnej pracy artystycznej gości wieczoru. Obecność Alicji Majewskiej i Włodzimierza Korcza była dowodem, że pragnęli dzielić się talentem, a przede wszystkim pięknem, dobrocią i mądrością, śpiewając o nadziei, przyjaźni i miłości. Podczas koncertu Włodzimierz Korcz wykonał wersję fortepianową wielokrotnie nagradzanego na festiwalach utworu „Jakie życie, taka śmierć” oraz po pełnej humoru chwili nauki refrenu jednej z piosenek zaprosił do jego wykonania publiczność. Następnie, zgodnie ze zwyczajem poprzednich koncertów („Gangu Marcela” i Haliny Frąckowiak) wychowankowie Domu wykonali jeden z utworów artystów. Widownia usłyszała, że „To nie sztuka wybudować nowy dom. Sztuka sprawić, by miał w sobie duszę”.
Na zakończenie bp Jan Wątroba podziękował gościom wieczoru, duszpasterzom i wszystkim zebranym za poszerzanie obszarów dobra. Wyraził wdzięczność za bogate i piękne przesłanie nadziei, zwrócił uwagę nie tylko na kunszt i talent artystów, lecz także na radość i optymizm. Ksiądz Biskup podkreślił, że wszyscy, którzy włączyli się w to dzieło są żywymi cegiełkami, mają wyobraźnię miłosierdzia oraz stać ich do czynienia dobra przez cały rok.
Obecność na koncercie była wyrazem troski o drugiego człowieka oraz dostrzegania jego potrzeb. Dzięki otwartości serc, ludzie dobrej woli przyczynili się do budowy i funkcjonowania Domu. Doceniając życzliwość sponsorów i dobroczyńców, dyrekcja, wychowawcy i wychowankowie dziękują za wsparcie i zapewniają o modlitewnej pamięci.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

O pokój, szacunek dla życia i ludzkiej godności – na Jasnej Górze trwa modlitwa w uroczystość Królowej Polski

2024-05-03 17:50

Karol Porwich/Niedziela

W duchu wdzięczności za opiekę Matki Bożej nad naszą Ojczyzną, polską tożsamość znaczoną maryjnym zawierzeniem, z modlitwą o pokój i o poszanowanie dla ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci upływa tegoroczna uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski na Jasnej Górze. Przypomniano, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej