Reklama

Wschodni kierunek

Okręt Kościoła płynący po wzburzonym morzu - taka symboliczna scenografia towarzyszyła Diecezjalnemu Sympozjum Misyjnemu, które w Bielskim Centrum Kultury 9 czerwca wspólnie zorganizowały: Diecezjalny Wolontariat Misyjny, Wydział Katechetyczny oraz ojcowie dominikanie i franciszkanie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Hasłem bielskiego sympozjum były słowa: „Na misyjnych drogach Azji. Za św. Jackiem i św. Maksymilianem na Wschód”. Wstępem do czterech wykładów, które w BCK-u zaprezentowali zaproszeni prelegenci, była Eucharystia w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W trakcie Mszy św. bp Tadeusz Rakoczy jednym zdaniem wytłumaczył konieczność rozpoczęcia sympozjum od celebrowania pamiątki Wieczerzy Pańskiej. - Źródłem misyjnej siły jest Eucharystia - zaznaczył Ordynariusz. Na wymiar eucharystyczny zwrócił także uwagę ks. Czesław Noworolnik, sekretarz Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, który w swym kazaniu podkreślił zależność misjonarza od pogłębionej formacji, znajomości kultury ludzi, których jedzie ewangelizować oraz stałego życia Słowem Bożym i Komunią św.
Na scenie BCK-u, gdzie przenieśli się goście sympozjum, wątek ten kontynuował bp Tadeusz Rakoczy. Przypomniał postać misjonarza, który dzięki pomocy żywnościowej z Europy, na wiele miesięcy zabezpieczył przed głodem pewne plemię afrykańskie w Kenii.
- Po rozdaniu jedzenia, ludzie ci zatrzymali go przy sobie słowami: „A teraz opowiadaj nam o Bogu”. Głód pokarmu ziemskiego i wiecznego są ze sobą ściśle związane - podkreślił Ordynariusz, nawiązując do słów wypowiedzianych podczas Eucharystii. Ksiądz Biskup w swoim wystąpieniu poświęcił także kilka zdań osobie bł. Matki Teresy z Kalkuty, którą podczas występu przypomniały zebranej publiczności dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 31 ze Starego Bielska. Wspomniał, że miał okazję widzieć się z nią podczas jej wizyty w Watykanie oraz przy okazji podróży apostolskiej Jana Pawła II do Indii.
Po słowie wstępnym Biskupa Ordynariusza cykl wykładów zainaugurował ks. dr Marek Studenski. Podczas prelekcji zatytułowanej „Biblijne początki misji Kościoła w Azji” omówił on działalność ewangelizacyjną św. Piotra i św. Pawła. Przypomniał dokonany przez św. Piotra chrzest Korneliusza, który dał początek nawracaniu pogan, jak i pierwszą osobę pozyskaną przez św. Pawła dla Chrystusa na kontynencie europejskim - była to Azjatka.
W trakcie wykładu prelegent podkreślił ponadto eklezjalny charakter misji prowadzonych przez św. Pawła. Na dowód tego przytoczył rozwiązanie, jakie zapadło na tzw. pierwszym soborze w Jerozolimie w kwestii przestrzegania prawa mojżeszowego przez pogan. Św. Piotr przychylił się wtedy do stanowiska św. Pawła, by neofitów nie obciążać obowiązkami wynikającymi z tradycji żydowskiej. Jak się okazało, mimo iż św. Paweł miał rację, powstrzymał się przed wcielaniem w życie swoich tez bez akceptacji Kefasa.
Wykład „Na Wschód za św. Jackiem” wygłoszony przez dominikanina o. lic. Roberta Regułę, dotyczył początków zakrojonej na szeroką skalę misji pogan w XIII wieku, prowadzonej przez św. Jacka. Prelegent nie zatrzymał się na spekulacjach dotyczących miejsc, do których rzekomo bądź faktycznie dotarł św. Jacek, ale podkreślił jego zmysł do przygotowania misyjnych wypraw. - Za jego życia powstały w Polsce 63 zakony. To z nich wyszli później na Wschód misjonarze. Św. Jacek zdawał sobie sprawę, że to one są podwalinami takiej działalności. W końcu nie da się nikogo nawrócić bez odpowiedniej wiedzy teologicznej i właściwie rozwiniętej duchowości - podkreślił dominikanin.
W wykładzie „Św. Maksymilian i japoński Niepokalanów” franciszkanin o. dr Zdzisław Gogola, przedstawił historię wschodniej wyprawy misyjnej o. Kolbe do Chin i Japonii. Mówił o trudnościach, na jakie napotykał polski franciszkanin i o żmudnej drodze do wydania orientalnej wersji „Rycerza Niepokalanej”. Wspomniał o udaremnionym przez europejskich misjonarzy założeniu w Szanghaju wschodniego Niepokalanowa i o początkowej niechęci ordynariusza Nagasaki do pomysłu założenia gazety redagowanej przez franciszkanów. - W kraju wiele osób wieściło krach misji św. Maksymiliana. Chory na gruźlicę i niezmiernie nieśmiały o. Kolbe był antyprzykładem misjonarza. A jednak jego zaparcie i zawierzenie Bożej Opatrzności doprowadziło go do celu - zaznaczył franciszkanin.
W wieńczącym sympozjum wykładzie „Odrodzenie Kościoła w Azji Centralnej” o. dr Henryk Majkrzak wspomniał o początkach działalności misyjnej na tych terenach, jaką przypisuje się apostołowi Tomaszowi, oraz cztery wieki później, nestorianom. Przypomniał o męczennikach, o różnicach kulturowych oraz o teraźniejszości rozwijającego się na wschodzie Kościoła.
Zorganizowanemu w BCK-u sympozjum towarzyszył koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko”, stoisko z książkami, wystawa konkursowych prac plastycznych i prezentacja multimedialna o tematyce misyjnej, a także loteria fantowa. Jak podkreśliła Małgorzata Moskot, prezes parafialnego oddziału Akcji Katolickiej w Leszczynach i zarazem współorganizator loterii, była to już druga odsłona rozpoczętej tydzień temu zabawy.
- W ubiegłą niedzielę byliśmy przy kościele na Leszczynach, a teraz jesteśmy w BCK-u. I tu i tam jest podobnie, tzn. żaden los nie jest pusty. Do wygrania są m.in. książki i płyty kompaktowe. Dochód z loterii przeznaczony jest na pomoc Kościołowi w Kazachstanie - zaznaczyła M. Moskot.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Bratanica św. Pawła VI: choć był refleksyjny, ciągle żartował

Wydawnictwo Znak

Święty Paweł VI był człowiekiem refleksyjnym, ale też ciągle żartował – takim zapamiętała go jego bratanica Chiara Montini. Wspomnieniami o stryju-papieżu podzieliła się w programie włoskiej telewizji Rai Uno „A sua immagine”.

Więcej ...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Magdalena Pijewska/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 28-31.

Więcej ...

Francja: Parlament rozpoczął obrady nad projektem ustawy o "końcu życia"

2024-05-28 08:17

Adobe Stock

Francuski parlament rozpoczął w poniedziałek obrady nad projektem ustawy "o końcu życia", która ma stworzyć możliwość "pomocy w umieraniu" niektórym ciężko chorym i cierpiącym pacjentom. Planom tym towarzyszą obawy i podziały.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

Wiara

Świadectwo Anny i Adama Stachowiaków: życie w czystości...

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Kościół

„Stań w obronie Krzyża!” – obywatelska inicjatywa...

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...