Reklama

Dziedzictwo Papieża w Lipnie

Niedziela kielecka 25/2007

Referaty o uniwersyteckich i patriotycznych wątkach w nauczaniu Jana Pawła II przedstawili w Lipnie pracownicy naukowi Akademii Świętokrzyskiej. 5 czerwca sesję „Dziedzictwo polskiego Papieża” zorganizowała po raz drugi miejscowa Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II, głównie z myślą o nauczycielach Rodziny Szkół Papieskich, księżach oraz środowisku naukowym Kielecczyzny.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Referat Marzeny Marczewskiej podjął niecodzienny aspekt - obecności drzew w twórczości Jana Pawła II i ich symbolicznej wymowy. Symbolika drzew nie jest przypadkowa, bowiem odgrywają one ogromne znaczenie w wielu kulturach duchowych, mitach, w trwałości pojęcia drzewa kosmicznego. Jezus niejednokrotnie odwoływał się do świata przyrody, a Papież korzystał z pozytywnych skojarzeń z drzewami (np. w 1999 r. w Warszawie mówił o dębie jako symbolu wiary).
Ks. Zbigniew Trzaskowski przypominał papieską ideę uniwersytetu w wystąpieniu „Od Universitas do Gaudium Veritatis. Jana Pawła II idea uniwersytetu”. - Dla Papieża uniwersytet nigdy nie był instytucją. To kolebka szeroko rozumianej kultury, wspólnota uczniów i mistrzów, wspólnie podejmujących wędrówkę w poszukiwaniu prawdy, to miejsce kształtowania postaw dialogu, godności człowieka, służby, odkrywania sacrum - mówił ks. Trzaskowski. Scharakteryzował uniwersytet w trzech płaszczyznach: jako wspólnotę, sanktuarium prawdy, sanktuarium prawości.
Co język i gramatyka mają wspólnego z moralnością i etyką - zastanawiał się polonista Andrzej Kominek, opierając się na wybranych tekstach papieskich. Przypomniał, że już Dekalog jest ściśle zespolony z leksyką, czyli zbiorem wyrazów, bez których żaden język nie może funkcjonować. Metaforyka etyczna może być użyta w bardzo konkretnych sformułowaniach. Przykładem są fragmenty encyklik papieskich (Veritatis splendor) czy homilii (np. na temat 9. przykazania w 1991 r. w Polsce).
S. Weronika Ilnicka w referacie nadesłanym ze Stanów Zjednoczonych scharakteryzowała cykliczne spotkania Polonii, podczas których odbywają się czytanie listów i encyklik papieskich oraz projekcje filmów. Nazwała Papieża „przykładem człowieka umiejącego pięknie żyć po polsku, choć poza Polską”.
Uczestnicy sesji zgromadzili się na Mszy św. w kaplicy św. Brata Alberta w Lipnie. Eucharystii przewodniczył opat o. Edward Stradomski SOCist. z Jędrzejowa, a homilię wygłosił ks. Stanisław Langner z Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego kieleckiej Kurii. Mówił o konieczności stworzenia przez Kościół, szkołę i rodzinę spójnego systemu wychowawczego.
Uczniowie z Lipna przedstawili program artystyczny, a następnie wspólnie odśpiewano „Barkę”. Uczestnicy spotkania dyskutowali też o powstającym w Lipnie centrum edukacyjnym, z przeznaczeniem dla papieskich szkół. Choć Lipno to mała wieś, zamieszkała zaledwie przez 200 rodzin, w centrum planuje się powstanie dużej biblioteki z salą estradowo-konferencyjną. Z centrum na sposób stały korzystałoby 25 szkół należących do Stowarzyszenia Przyjaciół Świętokrzyskiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II oraz zainteresowane instytucje.
Szkoły papieskie nawiązały ostatnio współpracę z trzema polonijnymi szkołami w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Australii. W tym roku po raz pierwszy Stowarzyszenie ufundowało kolonie dla dziesięciorga dzieci z najuboższych rodzin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty - Osoba czy energia?

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ks. Marek Studenski: Naukowiec ujawnił sekrety świętych

2024-05-16 09:10

Materiał prasowy

Poznaj opinię o świętych, których rękopisy ujawniły nieznane oblicza ich dusz. Skłonności do złego, ukryte grzeszne pragnienia - to wszystko zostało odkryte dzięki pracy włoskiego zakonnika, Girolama Morettiego

Więcej ...

Ks. Węgrzyniak: Paraklet stoi zawsze po naszej stronie

2024-05-19 08:32

Pio Si/pl.fotolia.com

Nie musimy się lękać, jesteśmy pocieszeni, bo przy całym dramatyzmie naszych grzechów i słabości wiemy, że nie jesteśmy sami, że Duch - Paraklet - stoi zawsze po naszej stronie - mówi biblista ks. dr hab. Wojciech Węgrzyniak w komentarzu dla Vatican News - Radia Watykańskiego do Ewangelii uroczystości Zesłania Ducha Świętego 19 maja.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kościół

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli