Reklama

Kościół

Abp Depo przewodniczy rekolekcjom ze stolicy duchowej na antenie Radia Maryja

Marian Sztajner/Niedziela

O odkryciu nadprzyrodzonego charakteru powołania chrześcijańskiego, nowym pragnieniu zawierzenia Bogu oraz o nadziei i spojrzeniu z wiarą na dzisiejszy czas, mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w pierwszej nauce rekolekcyjnej wygłoszonej 17 marca na antenie Radia Maryja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Reklama

Rekolekcje ze stolicy duchowej naszej ojczyzny pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego będą trwały na antenie Radia Maryja od wtorku do czwartku (od 17-19 marca). Nauki rekolekcyjne wygłoszone będą o godz. 8.30 i 17.10.

Podziel się cytatem

Nauka rekolekcyjna 17.03.2020 cz. II.

Reklama


Podziel się cytatem

Abp Depo: Strażnikiem wartości każdej osoby ludzkiej jest sam osobowy Bóg

„Strażnikiem wartości każdej osoby ludzkiej jest sam osobowy Bóg objawiający się w Jezusie Chrystusie. To On jest fundamentem naszych ludzkich nadziei” – te słowa Benedykta XVI przypomniał abp Wacław Depo, metropolita częstochowski w drugiej nauce rekolekcyjnej wygłoszonej 17 marca na antenie Radia Maryja.

Rozważanie rekolekcyjne abp Depo było zainspirowane nauczaniem Benedykta XVI i św. Jana Pawła II. Metropolita częstochowski podkreślił, że „Kościół jest miejscem doświadczenia Boga objawionego w Osobie i dziele Jezusa Chrystusa”.

„Kościół przejawia zbyt wielkie zainteresowanie sobą, za wiele mówi o sobie. Podczas, gdy powinien więcej i lepiej zająć się własnym problemem – znalezieniem Boga. A znajdując Boga, znaleźć człowieka. Istnieje inflacja słów, nadprodukcja dokumentów. Natomiast należałoby więcej czasu przeznaczyć na ciszę, na medytację i spotkanie z rzeczywistością, ażeby dojrzał język bardziej świeży, zrodzony z głębokiego i żywego doświadczenia Boga” – cytował Benedykta XVI.

Metropolita częstochowski podkreślił, że poprzez tajemnicę chrztu świętego Bóg wyszedł osobiście nam naprzeciw z łaską własnego życia, ale czeka na wolną odpowiedź. A to z kolei zakłada ciężar i brzemię współodpowiedzialności nie tylko za siebie, ale również za innych”.

Reklama

„Strażnikiem wartości każdej osoby ludzkiej jest sam osobowy Bóg objawiający się w Jezusie Chrystusie. To On jest fundamentem naszych ludzkich nadziei. Nie jakikolwiek Bóg, ale jak napisał Benedykt XVI „ ten Bóg, który ma ludzkie oblicze i umiłował nas aż do końca: każdą jednostkę i ludzkość w całości. Jego królestwo to nie wyimaginowane zaświaty, umiejscowione w przyszłości, która nigdy nie nadejdzie; Jego królestwo jest obecne tam, gdzie On jest kochany i dokąd Jego miłość dociera. Tylko Jego miłość daje nam możliwość trwania w umiarkowaniu, dzień po dniu, bez utraty zapału, który daje nadzieja w świecie ze swej natury niedoskonałym. Równocześnie Jego miłość jest dla nas gwarancją, że istnieje to, co jedynie mgliście przeczuwamy, a czego mimo wszystko wewnętrznie oczekujemy: życie, które prawdziwie jest życiem” – kontynuował arcybiskup.

Reklama

– Dzisiaj te słowa Benedykta XVI są nam potrzebne wobec wyzwań i zagrożeń cywilizacyjnych.

Podziel się cytatem

Trzeba osobiście odpowiadać na łaskę. Bóg zna nas po imieniu. Zna nas, to znaczy chciał nas, bo nas umiłował. I dlatego jesteśmy wewnętrznie do Niego przynależni – dodał abp Depo.

– Świat podpowiada nam, że mądry jest ten, kto osiąga sukces za wszelką cenę manipulacji, kłamstwa, a nawet przemocy i gwałtu – podkreślił arcybiskup i przypomniał słowa św. Jana Pawła II: „W takim przypadku świat może nam podpowiadać, że nie ma sensu stawianie pytań o sens życia. Sukces nie jest imieniem Boga. Jezus skonał na krzyżu prawie opuszczony przez tych, których wybrał. Boży sukces przychodzi przez krzyż Chrystusa i stoi zawsze pod Jego znakiem”.

Reklama

– Czymś trwałym jest Kościół cierpiący. On jest znakiem, że Bóg istnieje – podkreślił metropolita częstochowski.

Podziel się cytatem

Abp Depo przypomniał za Benedyktem XVI, że „Ewangelia niesie w sobie prawdę, jakiej wędrowni filozofowie daremnie szukali. Chrystus mówi nam, kim w rzeczywistości jest człowiek i co powinien czynić, aby prawdziwie być człowiekiem. Wskazuje nam drogę, a tą drogą jest prawda. On sam jest jedną i drugą, a zatem jest także życiem, którego wszyscy poszukujemy. On też wskazuje drogę poza granicę śmierci. Tylko ten, kto to potrafi, jest prawdziwym nauczycielem życia”.

– Odpowiedzialność za siebie, jak i za drugich oznacza czujność. Trzeba być wiernym Kościołowi i Jego nauczaniu, inaczej nasze wspólnoty ulegną bezładowi liberalizacji myślenia nie podporządkowanego Absolutnej Prawdzie, a tolerancja i pluralizm światopoglądowy zakażą nam mówić o granicach dobra i zła, prawdy i kłamstwa. Stąd już tylko krok do utraty godności i tożsamości człowieka, bo czymże jest prawda i wolność bez odniesienia do Boga – kontynuował abp Depo.

Reklama

Arcybiskup przypomniał również słowa, które Benedykt XVI wypowiedział do młodzieży w Sydney: „Nasze chrześcijańskie świadectwo ofiarujemy światu, który pod wieloma względami jest kruchy. Jedność Bożego stworzenia osłabiają rany, które się pogłębiają, gdy rozpadają się relacje społeczne lub gdy, wskutek wyzysku i nadużyć, zostaje niemal całkowicie stłumiony duchowy wymiar człowieka. Współczesne społeczeństwo ulega stopniowemu rozbiciu, spowodowanemu sposobem myślenia, który ze swej istoty jest krótkowzroczny, bowiem pomija cały horyzont prawdy — prawdy o Bogu i o nas samych. (…) Zainspirowani intuicjami św. Augustyna, starajcie się o to, by miarą dla was była jednocząca miłość, waszym wyzwaniem — trwała miłość, waszą misją — miłość dająca siebie!” – mówił wówczas Benedykt XVI.

– Czego Kościół oczekuje dzisiaj od nas ludzi pochwyconych przez wiarę? – pytał arcybiskup – Wyzwania, wobec których staje każda ludzka rodzina, wspólnota, parafia, Kościół cały na areopagach kultury świata nie mogą się spotkać z bezczynnością i brakiem przygotowania intelektualnego i duchowego zakorzenionego w wierze i nauczaniu Kościoła – odpowiedział i wskazał na konieczność formacji chrześcijańskiej wizji człowieka, którego najwyższa godność objawia się w Jezusie Chrystusie i uczestnictwo w krzewieniu kultury wiary.

– Zadanie krzewienia kultury i tożsamości chrześcijańskiej jest naszą misją, bo w ten sposób dajemy świadectwo dążenia do prawdy, ukochania dobra i podziwu dla piękna – przypomniał abp Depo i na zakończenie zacytował słowa poety Zbigniewa Herberta, pochodzące z wywiadu udzielonego ks. Januszowi Pasierbowi: „Ja się bronię przeciwko światu, jaki nastanie. Jaka będzie tablica wartości? Jeśli wygasną pytania metafizyczne, o sens życia, świata, może przyjść pokolenie robotów...” – mówił Zbigniew Herbert.

Rekolekcje ze stolicy duchowej naszej Ojczyzny pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego będą trwały na antenie Radia Maryja od wtorku do czwartku (19 marca). Nauki rekolekcyjne wygłoszone będą o godz. 8.30 i 17.10.

Reklama

W pierwszej nauce rekolekcyjnej abp Depo zwrócił się do Polaków w słowach zaczerpniętych z listu św. Pawła apostoła do Koryntian: „Stanąwszy pośród was nie przyszedłem, by błyszcząc słowem i mądrością głosić wam świadectwo Boże. I stanąłem przed wami w słabości i w bojaźni, i z wielkim drżeniem. A mowa moja i moje głoszenie nauki nie miały nic z uwodzących przekonywaniem słów mądrości, lecz były ukazywaniem ducha i mocy, aby wiara wasza opierała się nie na mądrości ludzkiej, lecz na mocy Bożej”.

– Przywołałem te słowa św. Pawła apostoła na tle obecnego kryzysu autorytetów, a także łatwego wskazywania na autorytety pozorne tzw. celebrytów, co w dobie manipulacji medialnej stanowi ogromne zagrożenie – powiedział abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „odkrycie nadprzyrodzonego charakteru powołania chrześcijańskiego w niczym nie pomniejsza, ani nie przesłania doczesnego wymiaru zaangażowania chociażby wobec wspólnej drogi przeżyć związanych z zagrożeniem koronawirusa i posługi miłosierdzia i służby społecznej”.

– W Orędziu na Wielki Post 2020 r. Ojciec Święty Franciszek zadał każdemu chrześcijaninowi spojrzenie rozpostarte ramiona ukrzyżowanego Chrystusa, abyśmy pozwolili się zbawić zawsze na nowo – kontynuował arcybiskup i przypomniał słowa Benedykta XVI wypowiedziane do Polaków na początku 2013 r. : „Życzę Wam nowego pragnienia zawierzenia Bogu we wszystkim na wzór Maryi”.

– Pomimo niekiedy nawet dramatycznej obecności zła w naszym życiu, podobnie jak w życiu Kościoła i świata, ta przestrzeń wiary, modlitwy i sakramentów dowodzi nieustępliwej woli Boga, by nie zrywać z nami dialogu zbawienia. Ta wola posunęła się tak daleko, że na Bożego Syna spadły wszystkie nasze grzechy i cierpienia, aż po „zwrócenie się Boga przeciwko samemu sobie” – mówił abp Depo cytując słowa papieża Franciszka.

Reklama

– Usłyszmy wołanie św. Piotra z jego pierwszego listu: Nie obawiajcie się i nie dajcie się zaniepokoić! Pana zaś Chrystusa miejcie w sercach za Świętego i bądźcie zawsze gotowi do obrony wobec każdego, kto domaga się od was uzasadnienia tej nadziei, która w was jest”. To jest nasze kolejne zadanie na drogach Nowej Ewangelizacji – umysłem i sercem przylgnąć do Chrystusa – zachęcił arcybiskup.

Metropolita częstochowski przypominając ważne wydarzenie, które dokonały się w naszej Ojczyźnie w ostatnich latach wskazał, że „Ojciec Święty Franciszek na Jasnej Górze 28 lipca 2016 r. otrzymał dar spojrzenia Matki zanurzając się w wypróbowanej wierze pokoleniowej Polaków”.

Abp Depo przypomniał również o wielki darze dla naszej Ojczyzny, o stuleciu urodzin św. Jana Pawła II i beatyfikacji sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego. – Stulecie urodzin św. Jana Pawła II jest złączone z zadaniem zgłębiania jego posłannictwa wobec narodu i Kościoła, a jednocześnie obrony jego imienia i posługi wobec poniżających dysput, filmów czy spektakli teatralnych, które okrutnie nas bolą i hańbią nas i jego pontyfikat w oczach całego świata – mówił abp Depo i dodał: „Życie i posługa Karola Wojtyły – Jana Pawła II wpisały się w historię narodu i Kościoła od pamiętnego 1920 r.”.

Reklama

Metropolita częstochowski przypomniał również słowa kard. Wyszyńskiego:

„Zmieniają się ludzie i hasła, anie ustaje kłamstwo i zło. Nazwy są bez znaczenia. Czy to będzie monarchia, czy rzeczpospolita, czy demokracja, ustrój kapitalistyczny, czy chrześcijański – jeśli będą rządzone przez ludzi bez sumienia, bez zasad moralnych – będzie to nadużywanie szyldów, nazw, którymi osłaniać się będzie swoją nędzę”.

Podziel się cytatem

„Kościół nie miał w zwyczaju opuszczać narodu. Nie ma tego zwyczaju i dzisiaj. Kościół jest bowiem, we właściwym tego słowa znaczeniu, wcielony w życie narodu. To nie jest tylko zewnętrzny obserwator patrzący na naród. O nie! Nie po to kładziemy nasze dłonie na duszę narodu, aby ją szarpać, lecz aby ją błogosławić, dawać pokój, miłość i nadzieję, jednoczyć i uspokajać” . – cytował abp Depo.

– Odbieramy te słowa jakoby były powiedziane teraz i tutaj w obecnej sytuacji Ojczyzny i Kościoła. Ufamy, że dar jego beatyfikacji będzie jeszcze jednym dowodem zwycięstwa Maryi w historii naszego narodu – podkreślił arcybiskup.

Metropolita częstochowski zachęcił wiernych, aby „z perspektywy wiary spojrzeć na współczesność i jej wyzwania i odczytać wyjątkowy narodowy Kairos, a zatem interwencję Bożą z pomocą Maryi, Królowej Polski”.
I przypomniał słowa z listu biskupów polskich z Jasnej Góry do narodu z 27 lipca 1920 r.: „I zebraliśmy się my, pasterze wasi, u stóp Matki Boskiej Częstochowskiej, ażeby i siebie samych na duchu podnieść i was, najmilsi, pocieszyć. Bo stąd, bo z twierdzy częstochowskiej tryska źródło najsilniejszego dla narodu ukrzepienia. Wszak tu króluje ta sama Panna Przenajświętsza, która przez znaki cudowne lud swój prowadziła i ten sam jest to naród, który w złej jakdobrej woli zaznawał zawsze od niej łaski i zmiłowań. I te same są drogi opatrzne, którymi Bóg Polskę prowadzi, bolesne, cierniste i krwawe, gdzie pokuta i ekspiacja wymieniają się na łaski cudowne nad nami. Podnieśmyż się na duchu i ufajmy, a ufajmy chociażby przeciwko wszelkiej ludzkiej nadziei. Tu z wyżyn częstochowskiej góry mówimy wam o nadziei, bo Częstochowa jest jej przystanią, a zarazem i narodową szkołą nadziei”. – napisali biskupi polscy w 1920 r.

Podziel się:

Oceń:

+9 0
2020-03-17 12:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza, paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Zakon Paulinów - Zakon Świętego Pawła Pierwszego Pustelnika - OSPPE/facebook

Pod przewodnictwem abpa Wacława Depo i bpa Jana Wątroby na Bachledówce koło Zakopanego 23 listopada odbyły się uroczystości pogrzebowe ojca Stanisława Jarosza, znanego paulina, Krajowego Moderatora Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Zmarły miał 69 lat, kapłanem był przez 43 lata.

Więcej ...

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i obdarować miłością?

2024-12-10 08:57
Posąg Chrystusa w Rio De Janeiro

Wikipedia.org

Posąg Chrystusa w Rio De Janeiro

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 34-44.

Więcej ...

Marszałek Sejmu podał datę wyborów prezydenckich

2025-01-08 14:41

PAP/Marcin Obara

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia poinformował w środę, że wybory prezydenckie odbędą się 18 maja. Jeśli konieczna będzie druga tura, odbędzie się 1 czerwca. Formalnie wybory zostaną zarządzone za tydzień i dopiero wówczas ruszy kampania wyborcza.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Wiara

Kiedy ostatni raz pozwoliłem Chrystusowi prowadzić się i...

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Święci i błogosławieni

Bł. Eurozja Fabris Barban - Mama na medal

Chodziło o zabijanie katolików? Zamachowiec zostawił...

Wiadomości

Chodziło o zabijanie katolików? Zamachowiec zostawił...

Nazaretanki odpowiadają na tekst Onetu i

Kościół

Nazaretanki odpowiadają na tekst Onetu i "Newsweeka":...

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Aspekty

Zmarł ks. Dariusz Tuszyński

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

Wiadomości

Laptopy dla nauczycieli, w tym dla nauczycieli religii

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Wiara

K+M+B czy C+M+B? Jak poprawnie oznaczyć drzwi?

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...

Kościół

Tragiczny wypadek na Lubelszczyźnie; nie żyje proboszcz...