Reklama

U Matki Bożej Ożarowskiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wjeżdżających do Ożarowa wita herb miasta - rodowy znak Ożarowskich „Rawicz”. Przedstawia on pannę w koronie z włosami rozpuszczonymi, ubraną w czerwoną lub białą sukienkę. Siedzi ona na czarnym, biegnącym w lewą stronę niedźwiedziu i ma ręce podniesione do góry. Pod herbem widnieje data 1569 rok - to właśnie 12 lutego 1569 r. król Zygmunt August zezwolił dziedzicowi Wyszmontowa i Sulejowa Józefowi Ożarowskiemu na założenie miasta na prawie magdeburskim, wśród lasów należących do wsi Wyszmontów. Od nazwiska założyciela miasto zostało nazwane Ożarowem i było własnością prywatną, która przechodziła z rąk Ożarowskich, w ręce Alberta Barskiego, potem Karskich. W historię tego miejsca wpisują się różne wydarzenia, z których kalwińskie „burze” stanowią niezwykle barwne, legendarne wręcz opowiadania - źródła kościelne podają, że „Jan z Przeworska wywłoka od Franciszkanów, kalwińskie błędy tu rozsiewał...”, a następnie „w czasie żniw zarządzeniem Bożym zginął od pioruna wraz z psem”. Ale Matka Boża zapragnęła właśnie w Ożarowie zamieszkać. Czekała cierpliwie długimi wiekami, żeby w naszych dniach przygarniać tutaj rodziny: Matka Boska Różańcowa, opiekunka i wychowawczyni rodzin, zagrożonych w swoim właściwym funkcjonowaniu.
W parafialnej świątyni wita w swoim obrazie wszystkich wchodzących. Od 1883 r., kiedy ks. Michał Kuczepiński - ówczesny proboszcz Ożarowa, obraz Matki Bożej od sandomierskich dominikanów sprowadził, nieprzerwanie do dzisiaj miłość do różańcowej modlitwy w Ożarowie i okolicach ożywia i rozpala. Proboszcz ks. Stanisław Szczerek, który dla Ożarowa i obrazu zasługi ma ogromne, w latach 1997-98, przeprowadzając wiele prac konserwatorskich, przywrócił ożarowskiej Matce pierwotny, piętnastowieczny wygląd. Z przedziwną pasją i miłością opowiada ks. dr Szczerek o dziejach tej niezwykłej Ikony, której początki sięgają czasów Kazimierza Jagiellończyka i Zbigniewa Oleśnickiego - najprawdopodobniej w latach 1450-60 w Krakowie powstała kopia zaginionego wizerunku, którą Oleśnicki sandomierskim dominikanom ofiarował. Przez prawie cztery wieki obraz Matki Bożej, który przemalowano, znajdował się w sandomierskim klasztorze św. Jakuba, aby przywędrować do Ożarowa, gdzie różańcowe bractwa z radością swoją Matkę przyjęły.
Tak jak dla Ożarowa ważna jest data 1569 r. - tak parafialna świątynia, a od niedawna sanktuarium, ma swoje szczególne dni: 3 października 1998 - to jedna z takich dat: odnowiony obraz bp Marian Zimałek uroczyście wprowadza w procesji do kościoła. Spoglądając z boku głównego ołtarza, Matka Boża Ożarowska czeka na swoją kaplicę, która zostanie wybudowana w nawie południowej. Inną ważną datą w dziejach obrazu stanowi 2 marca 2007 r., kiedy to biskup ordynariusz Andrzej Dzięga ustanawia Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej Królowej Rodzin. Czeka z niecierpliwością Ksiądz Proboszcz, czekają ożarowscy czciciele na jeszcze jedną datę - 2 września 2007 r., kiedy to nastąpi uroczysta koronacja Obrazu papieskimi koronami, poświęconymi w 1999 r. przez Jana Pawła II. Dlatego też od kilku lat trwają nieprzerwanie prace. Staraniem Księdza Proboszcza rozbudowywany jest kościół, wybudowana dzwonnica, kaplica Zmartwychwstania, dokonano architektonicznego uformowania wzgórza, a co najważniejsze - propaguje się kult Matki Bożej Różańcowej po całej diecezji i poza nią. Otwiera gościnne podwoje plebanii i sanktuarium dla diecezjalnych ojców duchownych, moderatorów Duszpasterstwa Rodzin, księży, grup, pielgrzymek, wszystkich, którzy do Ożarowskiej Matki przyjeżdżają, aby z Jej rąk zabierać Jezusa w swoje życie.
Zdziwiłyby się wieki, patrząc na „dzisiaj” Ożarowa. Dziwiliby się na pewno „właściciele” drewnianego modrzewiowego kościoła, który w 1659 r. bp Oborski, sufragan krakowski, w Ożarowie święcił, zacierając ślady kalwińskiego użytkowania. I z pewnością zdziwiliby się ci, którzy jeszcze w 1989 r., z powodu złego stanu technicznego kościoła, postanowili go zamknąć dla kultu i rozebrać. Matka Boża miała najwidoczniej zupełnie inne plany, które realizowała powoli, acz skutecznie dłońmi, głową i sercem ks. Stanisława Szczerka. I pewnie też sam Ksiądz Proboszcz nie umiałby wytłumaczyć, jak to możliwe, że w tak krótkim czasie można było takich „cudów” dokonać: kościół uratować, prac tyle wykonać i naukowo się rozwijać, wieńcząc swoje pasje tytułem doktora teologii. Matka Boża Ożarowska wie na pewno, jak to możliwe - ale sekret zdradzić może jedynie tym, którzy na kolanach przed Nią, w Jej nowym sanktuarium, potrafią słuchać, jak bije Jej matczyne serce, którym z tego miejsca pragnie ogarnąć wszystkich.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Żyła w cieniu brata

Św. Scholastyka, dziewica

Wikipedia.org

Św. Scholastyka, dziewica

Chodzi, oczywiście, o św. Scholastykę, siostrę bliźniaczkę św. Benedykta z Nursji (480 – 547), która żyła na przełomie V i VI stulecia. Wspominamy ją w liturgii 10 lutego.

Więcej ...

I ja pragnę dotknąć Jezusa oczami mojej wiary

2025-01-14 09:29

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 6, 53-56.

Więcej ...

Gwiazda futbolu amerykańskiego: Bóg jest dobry. Jest większy niż wszystkie wzloty i upadki

2025-02-10 16:09
Jalen Hurts

PAP/EPA/ERIK S. LESSER

Jalen Hurts

„Bóg jest dobry. Jest większy niż wszystkie wzloty i upadki”. Rozgrywający Philadelphia Eagles Jalen Hurts chwalił Boga w poniedziałek wieczorem po zwycięstwie swojej drużyny futbolu amerykańskiego w Super Bowl, najważniejszym wydarzeniu sportowym w USA. W Nowym Orleanie Eagles wygrali 40:22 z Kansas City Chiefs. Rozgrywający zwycięskiej drużyny odegrał wiodącą rolę. „Bóg jest wszystkim i zasługuje na chwałę. Musisz umieścić Go w centrum wszystkiego, co robisz” - powiedział Hurts w wywiadzie.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Wiara

Nowenna do Matki Bożej z Lourdes

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Kościół

Polska na Skale. Wielka Nowenna w intencji Ojczyzny

Uczona siostra

Wiara

Uczona siostra

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Wiadomości

Ksiądz Tomasz Duszkiewicz dementuje medialne zarzuty

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Wiadomości

Co wolno, a czego nie wolno na zwolnieniu lekarskim? Od...

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

Wiara

Śmierć nie istnieje? Niezwykłe świadectwo kardiologa

CBA zatrzymało księdza

Wiadomości

CBA zatrzymało księdza

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Wiadomości

Skandal! 75 dni aresztu dla... różańca

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?

Kościół

Co chleb, sól i woda mają wspólnego ze św. Agatą?