Reklama

Niedziela 6/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Dla dojrzałych i odpowiedzialnych

Ks. Jarosław Grabowski

Bycie chrześcijaninem to nie jest pusty slogan, ono zobowiązuje...

obserwator
5-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

temat numeru
10-15

O bliskości w czasach izolacji

Ks. Paweł Rozpiątkowski

Cały świat toczy teraz walkę z czasem. Trwa wyścig do szczepień. Papież Franciszek w orędziu na Dzień Chorego idzie w kontrze do tego i apeluje o braterską solidarność.

Między rozpaczą a nadzieją

Katarzyna Woynarowska

Na wiosnę słyszało się pytania: jaka epidemia?! Znacie kogoś zakażonego albo chorego? Teraz wystarczy się tylko dobrze rozejrzeć, żeby zobaczyć jej skutki. I nawet jeśli macie dosyć covidowych historii, to pandemia reżyseruje nam życie na niespotykaną dotąd skalę. Rani, odbiera ukochanych ludzi, skazuje na lęk i niepewność jutra, ale bywa – o dziwo – że daje też nadzieję.

Ludzie są po to, by ich kochać

Rozmawia: Wojciech Szczawiński

Jak osoby niepełnosprawne intelektualnie radzą sobie w czasie pandemii, o dobrych ludziach i nadziei na normalne życie opowiada Anna Dymna w rozmowie z Wojciechem Szczawińskim.

w oczekiwaniu na beatyfikację
16-18

Niewola, która staje się wolnością

O. Grzegorz Prus, paulin

W tym roku upływa 55 lat od obchodów polskiego Milenium, czyli Tysiąclecia Chrztu Polski, którego centralne uroczystości odbyły się 3 maja 1966 r. w sanktuarium Królowej Polski na Jasnej Górze.

moim zdaniem
19

Kocham śnieg w Komańczy

Bp Andrzej Przybylski

To nie słabość Kościoła jest przyczyną rozpadu moralnego, ale rozpad moralny ludzi wierzących jest przyczyną słabości Kościoła.

życie kościoła
20-23

Wiarę należy traktować poważnie

Marian Salwik

Ropica Polska, parafia w dekanacie gorlickim diecezji rzeszowskiej, trafiła na strony największych portali internetowych, na łamy dzienników ogólnopolskich i regionalnych oraz rozgrzała fora mediów społecznościowych. Dlaczego?

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie ws. przygotowania do bierzmowania w parafii Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej

Ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

Więźniów pocieszać

Tomasz Musiał

8 lutego obchodzimy Święto Służby Więziennej. Na tych osobach spoczywa ważne społecznie zadanie, które, jak wskazuje sama nazwa, jest służbą w imieniu społeczeństwa i dla społeczeństwa. Co o tym zadaniu mówi papież Franciszek?

Szczepionkowa „wolna amerykanka”

Ks. Paweł Rozpiątkowski

świadek wiary
24-25

Pamięci biskupa Adama

Oprac. ks. Łukasz Romańczuk

Wiele osób, które Pan Bóg postawił na drodze bp. Adama Dyczkowskiego, wspomina go z wielką życzliwością. Wśród nich jest prof. Wacław Leszczyński z UP we Wrocławiu.

punkt widzenia
26-29

Wyrok Trybunału ocali życie tysiącom dzieci

Artur Stelmasiak

Po opublikowaniu przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego aborcja eugeniczna w Polsce przestała być legalna. To moralne świadectwo dla świata i wielka szansa na innowacyjność polskiej medycyny.

Unia pozwana do Trybunału

Paweł Sarafin

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zaskarżył kontrowersyjną rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. ochrony życia w Polsce. W precedensowej sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE będzie się domagać uchylenia tego dokumentu.

kochane życie
30

Rwąca rzeka

Elżbieta Nowak

30

Anioł w habicie

Ireneusz Korpyś

Po spotkaniu z nią nawracali się nawet najbardziej zatwardziali ateiści.

Dzięki darowi bilokacji wielokrotnie mogła odwiedzać św. Ojca Pio, choć dzieliły ich spore odległości. Wiele osób zwraca uwagę na podobieństwa między nią a zakonnikiem z Pietrelciny; zaczęto ją nawet nazywać bliźniaczą duszą św. Ojca Pio.

Niedziela z kulturą
31-42

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Wielka wyprawa

w.d.

Układ z ojcem

j.k.

Badanie świętego

w.d.

Kariera Gorbaczowa

w.d.

Program telewizyjny

Zwykli ludzie, niezwykła historia

Cezary Gryczewski

Świadomość znaczenia Powstania Warszawskiego dla naszej historii jest w młodym pokoleniu wciąż niska. Powinniśmy zatem robić wszystko, aby to zmienić.

Krzyżówka

moim zdaniem
44-45

Remanent zamiast świętowania

Piotr Grzybowski

Platforma Obywatelska i jej działacze z partią polityczną mają coraz mniej wspólnego – poza partyjną kasą i dostatnim życiem na koszt podatników dzięki parlamentarnym mandatom.

Podróż pandemiczna

Jacek Pałkiewicz

Przestrzeganie nakazów antykryzysowych musi się stać nowym nawykiem, integralną częścią naszej codziennej normalności.

nasza rozmowa
46-47

Jak Ojciec Pio przeżył epidemię

Włodzimierz Rędzioch

100 lat temu grypa hiszpanka zabiła na świecie 50 mln ludzi. Nie wszyscy wiedzą, że ta pandemia dotknęła także młodego włoskiego kapucyna z klasztoru w San Giovanni Rotondo – Ojca Pio i jego rodzinę. Ostatnio ukazała się książka Stefano Campanella opowiadająca o losach Ojca Pio w tamtym czasie.

47

Dla ducha i ciała na Wielki Post

Justyna Sprutta

Nikt nie jest skazany na samotność. Do wyjścia poza nią zachęca hasło Zdrapki Wielkopostnej 2021: „Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe”.

sprawy rodzinne
48-52

Dlaczego młodzi są agresywni?

Łukasz Prysiński

Niedawno cała Polska mówiła o 15-latku, który zabił swoją 13-letnią ciężarną dziewczynę. Kilka miesięcy temu media regularnie donosiły o krwawych bójkach między nastoletnimi dziewczynami, a specjaliści alarmują, że pandemia jeszcze wzmaga te agresywne zachowania. Jak rozpoznać wroga i jak z nim walczyć?

Gdzie po pomoc?

Karolina Mysłek

Nie lekceważmy złego zachowania dzieci, wnuków, czy wychowanków. Zacznijmy działać, gdy przestajemy sobie radzić z ich napadami złości. Nie liczmy na to, że z tego wyrosną. Szukajmy wsparcia.

moim zdaniem
53

Tato, po prostu bądź!

Michał Piekara

Niezależnie od tego, jak realizowałeś dotychczas swoje ojcostwo, zobowiąż się przed samym sobą, że twoje dzieci będą miały pierwszeństwo przed twoją pracą.

listy
54

Chcą korespondować

Pozostawiona sama sobie

Aleksandra

dobre rady
56-59

Na tłusty czwartek

j.m.

Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Wypada on dokładnie 52 dni przed Wielkanocą – w tym roku 11 lutego.

Racuszki drożdżowe

Pączki serowe

Rotawirusy w dobie korony

akw

W kalendarzu szczepień najmłodszych dzieci nastąpiła ważna zmiana – od stycznia 2021 r. szczepionka przeciw rotawirusom jest bezpłatna.

Moc witamin i minerałów

Ojciec Henryk

Aby zapobiegać chorobom, powinniśmy codziennie dostarczać do naszego organizmu odpowiednią ilość witamin i minerałów.

Ślub... dla babci?

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Ksiądz odmówił udzielenia sakramentu małżeństwa, gdy narzeczeni przyznali, że im ślub niepotrzebny, a robią to tylko dla babci. Czy postąpił zgodnie z prawem kościelnym?

Niepożądane skutki szczepień

j.m.

historia
60-61

Zostawcie to Polakom!

Grzegorz Gadacz

Dwieście lat temu – 3 lutego 1821 r. zmarł Jan Leon Kozietulski – człowiek, którego nazwisko kojarzy się z całą epoką w polskiej historii. Mimo że wiele przeżył i brał udział w wielu bitwach, to dla Polaków najważniejsze było tylko 10 minut z jego życiorysu – czas szarży polskich szwoleżerów pod Somosierrą.

świat pod lupą
62-63

Morska fabryka pogody

Tomasz Chojnacki

Na klimat Europy, także Polski, duży wpływ ma Prąd Zatokowy, zwany Golfsztromem. Jest to właściwie cały system prądów podpowierzchniowych północnego Atlantyku, transportujący ciepłą wodę z tropików daleko na północ.

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Jak rozerwać sieć

Witold Gadowski

Przyszła pora na prawdziwą, międzyludzką solidarność. Nie ma się czego bać – mamy prawo do wolności, ale musimy się o to prawo upomnieć.

pomagamy
67

Póki bije jego serce, trzeba walczyć

Anna Janowska

Dominika i Piotr z radością oczekiwali na przyjście synka na świat. Niestety, dzień narodzin potwierdził obawy, które pojawiały się w czasie ciąży. Oluś urodził się z wadą serca.

niedziela liturgiczna
III-VIII

Jezus uzdrawia i wypędza złe duchy

Słowa Ewangelii według św. Marka (Mk 1, 29-39)

Panie, Ty leczysz złamanych na duchu

Ks. prof. Waldemar Chrostowski

Hiob

Ks. Krzysztof Kowalik

Rzadko spotyka się tych, którzy nie słyszeli o Hiobie, nawet jeśli nie czytali Biblii. Ta postać przeniknęła do naszej kultury. Świadczą o tym choćby takie zwroty, jak: „hiobowe wieści” czy „hiobowe cierpienie”. Warto zadać sobie jednak pytania: kim jest ta postać? Co o niej wiemy?

Rozpacz a Pan Bóg

Ks. Mariusz Frukacz

Ostatnio przeżywam bardzo trudny czas. Przez chorobę i śmierć bliskiej mi osoby ogarnęła mnie rozpacz. Usłyszałem, że może ona prowadzić do grzechu. W jaki sposób tak się dzieje?

Żyła w cieniu brata

Ks. Antoni Tatara

Chodzi, oczywiście, o św. Scholastykę, siostrę bliźniaczkę św. Benedykta z Nursji (480 – 547), która żyła na przełomie V i VI stulecia. Wspominamy ją w liturgii 10 lutego.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela bielsko-żywiecka

Maraton w sieci

Monika Jaworska

13. Ekumeniczny Maraton Biblijny po raz pierwszy odbył się on-line.

Na granicy życia i śmierci

O trudnej i odpowiedzialnej pracy medyka z Robertem Kijanką, ratownikiem medycznym Bielskiego Pogotowia Ratunkowego, rozmawia Mariusz Rzymek.

Wirtualny festiwal

Monika Jaworska

W Zabrzegu mimo pandemii nie zrezygnowano z koncertowania.

Niedziela częstochowska

Bądźmy bliżej siebie

Beata Pieczykura

Budzić nadzieję i dążyć do braterstwa to zadanie dla każdego z nas nie tylko na Światowy Dzień Chorego.

Na straży Dobra

Ks. Jacek Marciniec

10. rocznica śmierci abp. Józefa Życińskiego, kapłana naszej archidiecezji i metropolity lubelskiego, skłoniła do zaświadczenia o jego wierze i o tym, czemu poświęcił swoje życie.

Rezydencja Matki Bożej

Maciej Orman

Otoczony blokami kościół jest naturalnym sercem osiedla Północ. Nie brakuje tych, którzy z bicia tego serca chętnie korzystają. Witamy w parafii Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Częstochowie, w której 7 lutego będą gościć redaktorzy naszego tygodnika podczas kolejnej „Niedzieli z Niedzielą”.

Niedziela podlaska

Kto wierzy, nigdy nie jest sam

Ks. Jarosław Kuźmicki Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Drohiczyńskiej

Kiedyś powiedziała mi bliska, starsza osoba, że największą chorobą człowieka jest samotność. Skoro tak, to spróbujmy poczuć się lekarzami i poszukać przyczyn tej „choroby”.

Esencja dziennikarstwa

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, dziennikarka Katolickiego Radia Podlasie, portalu podlasie24.pl, Tygodnika Katolickiego Niedziela

Praca w mediach katolickich daje mi bardzo dużo, niezwykle ważne jest to, że pracuję dla katolickiego radia, że piszę dla katolickiej gazety – mówi Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

Zachowanie Miłości

Ks. Robert Grzybowski

Obserwując dziś Jezusa Chrystusa i wsłuchując się w Jego głos, możemy odkrywać zachowanie Miłości.

Niedziela kielecka

Pan Bóg lubi mnie zaskakiwać

Katarzyna Dobrowolska

Andrzejowi po 31 latach szczęśliwego i zgodnego małżeństwa umarła żona Barbara. Po przeżytej żałobie otwarła się przed nim zupełnie nowa droga i niezwykłe powołanie.

Mamy sporo do zrobienia

Z Piotrem Pawełko, wojewódzkim rzecznikiem ds. osób z niepełnosprawnościami, rozmawia Agnieszka Dziarmaga

Co pozostało jeszcze nieodkryte?

A.D.

Sprawa biskupa Kaczmarka, choć wyjaśniona, kryje jeszcze wiele tajemnic.

Niedziela małopolska

Pokazuje wiarę w Boga

Ewa Biedroń

Uroczystość święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego, odbyła się 30 stycznia w kościele w Tarnowie-Mościcach, gdzie duchowny był wikariuszem i proboszczem.

Ratunek dla strapionych

Anna Bandura

Jeśli spotkacie człowieka ubogiego, bezdomnego, uzależnionego, który na pytanie, „czy chcesz poznać Boga?” odpowie „tak” – przywieźcie go do nas. Wyspowiadamy go, nakarmimy, wyślemy na terapię, będziemy odwiedzać – czytamy na stronie apostolowiemilosci.pl.

Więcej szczęścia jest w dawaniu

Maria Fortuna-Sudor

Wszyscy mamy w sobie potrzebę czynienie dobra, a tutaj jest możliwość ukonkretnienia tej działalności – przekonuje ks. Janusz Widur, proboszcz parafii św. Jadwigi w Lipniku, członek zarządu Stowarzyszenia Hospicyjnego „BĄDŹMY RAZEM”.

Niedziela lubelska

Młodzi z Jezusem

Urszula Buglewicz

Mimo zimy i pandemii duszpasterstwo młodzieży w Chełmie rozkwita.

Niezwykłe siostry

buk

Agata Kornhauser-Duda rozmawiała z siostrami Kapucynkami Najświętszego Serca Jezusa, które budują „Dom dla Dzieciaków”.

Symfonia życia

Ks. Mieczysław Puzewicz

Wspomnienie abp. Józefa Życińskiego w 10. rocznicę śmierci.

Niedziela legnicka

Choroba – czasem refleksji

Dr med. Jerzy Jankowski

Światowy Dzień Chorego ustanowił św. Jan Paweł II 13 maja 1992 r. i wyznaczył na jego obchody dzień wspomnienia objawienia Matki Bożej w Lourdes.

Po pomoc do św. Józefa

Monika Poręba-Zadrożna

Proboszcz parafii Świętej Trójcy, ks. prał. Andrzej Tracz, wpadł na nietypowy pomysł.

Schronisko na jakubowym szlaku

Monika Poręba-Zadrożna

Obecny rok przeżywany jest także jako Rok św. Jakuba.

Niedziela łódzka

Po pierwsze – praca z młodzieżą

Piotr Drzewiecki

W Polsce posługuje prawie tysiąc księży salezjanów, którzy prowadzą ok. 300 dzieł. Część z nich ulokowanych jest w Łodzi.

Pierwsza urszulanka

S. Janina Sabat, urszulanka

„Trzymajcie się dawnej drogi i zwyczajów Kościoła i żyjcie życiem nowym” – mówiła św. Aniela Merici, założycielka rodziny urszulańskiej, która licznie reprezentowana jest w archidiecezji łódzkiej.

Duchowy przewodnik

S. Lucyna Witczak, s. Agnieszka Małek

Właśnie taką osobą był dla wielu osób śp. o. Kazimierz Kubacki, jezuita, który w zeszłym roku został powołany do wieczności.

Niedziela przemyska

Chcieli go złamać, stał się niezłomny

Krzysztof Fil

Mija 103. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka. Uważał, że komunizm nie ma przyszłości. Sprzeciwiał się polityce „grubej kreski”, zabrakło mu rozliczenia komunistów i lustracji na polskiej scenie politycznej po 1989 r.

Nie chciałem tu pracować

Grzegorz Szubiak

4.45. Wstaję, myję się, ubieram i do roboty. Miejsce: Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżajsku przy Jarosławskiej 4. Drogę znam na pamięć. Większość moich znajomych do tej pory pyta się, gdzie to jest. W tym roku minęło 20 lat działalności WTZ.

Tu dusza ludzka kruszeje

O posłudze kapelana w czasie pandemii i duszpasterstwie osób chorych z ks. Marcinem Hunią, kapelanem Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, duszpasterzem osób chorych archidiecezji przemyskiej, rozmawia ks. Maciej Flader.

Niedziela rzeszowska

Być przy chorym i dla chorego

Ks. Jacek Kaszycki

Światowy Dzień Chorego, który z ustanowienia św. Jana Pawła II obchodzimy od 29 lat jest okazją, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują.

Moje świadectwo o kapłanach

Iwona Józefiak, dziewica konsekrowana

Ostatnimi czasy wiele mówi się o księżach. Pozwólcie, że i ja opowiem o kilku, których znałam, o tym, jaki wpływ wywarli na życie moje i innych osób.

Wolność wyboru

Otwierając rano internet zastanawiam się, która ze znanych osób z szeroko rozumianego show biznesu, ogłosi swoje odejście z Kościoła. I jak zwykle stwierdzam, że odchodzą ci, którzy w nim nigdy nie byli.

Niedziela sandomierska

Zjednoczeni wokół Chrystusa

Ks. Wojciech Kania

W Janowie Lubelskim modlono się o jedność chrześcijan podczas diecezjalnego nabożeństwa ekumenicznego.

Trzywiekowy kult

Ks. Wojciech Kania

Rok św. Józefa ogłoszony przez papieża Franciszka zachęca nas, abyśmy odnajdowali miejsca szczególnego kultu świętego w naszej okolicy. Zapraszamy zatem do Klimontowa – położonego niedaleko od stolicy diecezji.

Dobrych wspomnień smak

Ks. Wojciech Kania

Pod takim tytułem ukazała się książka z przepisami przygotowanymi przez podopiecznych oraz pracowników Dziennego Domu Senior+ w Tarnobrzegu.

Niedziela sosnowiecka

Szczególne zobowiązanie

Piotr Lorenc

Na odnowionym cmentarzu wojennym Ofiar Holocaustu w Wolbromiu upamiętniono 600 dzieci, kobiet i mężczyzn pomordowanych przez niemieckich oprawców.

Dla Bożej chwały i potęgi

Z Jakubem Muchą, lektorem w kolegiacie św. Wojciecha i św. Katarzyny w Jaworznie, pasjonatem tematyki ludwisarskiej, rozmawia ks. Tomasz Zmarzły.

Historyczny dworzec bez inwestora

Piotr Lorenc

Dworzec kolejowy w Sosnowcu-Maczkach, gdzie niegdyś była granica Królestwa Polskiego i gdzie zatrzymywał się car, jest nieczynny od kilku lat. Niedawno ukazała się o nim książka Jacka Jakubka Od Granicy do Maczek.

Niedziela świdnicka

W chorym widzieć Jezusa

Z okazji Światowego Dnia Chorego, który w Kościele przeżywamy 11 lutego, z ks. Mateuszem Matusiakiem, kapelanem szpitala w Polanicy-Zdroju, rozmawia Marek Zygmunt.

Wojenne losy

Krystyna Smerd

Mija 80 lat od pierwszej, największej wywózki Polaków na Sybir. Ten okrutny czas wspomina ks. prał. Stanisław Pająk, kapelan wałbrzyskich Sybiraków.

Wielki remont u św. Jerzego

Ks. Mirosław Benedyk

Od początku XXI wieku w kościele św. Jerzego w Dzierżoniowie trwają szeroko zakrojone prace renowacyjne.

Niedziela szczecińsko-kamieńska (Kościół nad Odrą i Bałtykiem)

W walce o trzeźwość

Ks. Robert Gołębiowski

W sanktuarium Matki Bożej Cierpliwie Słuchającej w Rokitnie odbywają się comiesięczne dni skupienia w intencji o trzeźwość Polaków.

Odłączeni

O życiu bez telewizora z Ewą i Marcinem Szlendakami rozmawia Adam Szewczyk.

Gotowi i bliscy

Z Marcinem Górką o zadaniach, trudnościach i nabytych doświadczeniach żołnierzy 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej rozmawia Adam Szewczyk.

Niedziela toruńska

Brylantowy jubileusz

Ks. Paweł Borowski

Powołanie nie jest ciężarem, ale jest radością, darem, wolnością – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. z okazji 75. rocznicy powstania Prowincji Toruńskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Droga wiary

Renata Czerwińska

Tą drogą wiary idę ja i brat, Europa kroczy nią tyle lat – zabrzmiały słowa pieśni pielgrzymów, zmierzających do sanktuarium w Santiago de Compostela. W toruńskim kościele św. Jakuba Apostoła zainaugurowany został Rok św. Jakuba w diecezji toruńskiej.

Próba wiary

Ewa Melerska

Zdrowie i bycie w dobrej formie psychicznej i fizycznej mają ogromną wartość dla człowieka. Kiedy składamy komuś życzenia, zawsze podkreślamy, że życzymy mu zdrowia, bo ono jest najważniejsze.

Niedziela warszawska

Być narzędziem Boga

Z Anną Małecką rozmawiał Łukasz Krzysztofka

O pośrednictwie świętych, niespodziewanym działaniu Boga w życiu człowieka i znaczeniu wiary w chorobie z Anną Małecką rozmawia Łukasz Krzysztofka.

W intencji młodzieży

Magdalena Wojtak

W parafii bł. Honorata Koźmińskiego w Chrośli wierni modlą się o nawrócenie młodych osób. Można do nich dołączyć on-line.

Choroba. Pandemia. Samotność

Katarzyna Kasjanowicz

Pacjenci szpitali, podopieczni Zakładów Opiekuńczo-Leczniczych i mieszkańcy Domów Pomocy Społecznej zostali odizolowani od swoich najbliższych wiosną 2020 r. Ten stan trwa do dzisiaj w wielu placówkach, inne znajdują bezpieczne rozwiązania.

Niedziela wrocławska

Bóg nie zostawia nas samych

Marzena Cyfert

Cierpienie dotyka każdego z nas. Dzieje się to w różny sposób, w różnym czasie i okolicznościach. Jest tajemnicą wiary i zaufania Jezusowi, który sam przyjął cierpienie dla naszego zbawienia.

Miejsce odwagi i pokory

Marek Zygmunt

Wrocławscy bonifratrzy od wielu lat prowadzą Hospicjum św. Jana Bożego. Każdego dnia są świadkami bólu i cierpienia, ale także miłości i wdzięczności.

Wrocławskie ślady Sybiraków

Grzegorz Kryszczuk

Historia Polski i Polaków naznaczona jest wielkimi dramatami. Wpisują się w nie wywózki naszych rodaków na nieludzką ziemię.

Niedziela zamojsko-lubaczowska

Krwiodawcy na posterunku

Joanna Ferens

Rozpoczął się nowy rok, a wraz z nim kolejne zbiórki krwi w powiecie biłgorajskim. W styczniu odbyły się 3 akcje poboru, a honorowi krwiodawcy wciąż są gotowi do ratowania ludzkiego życia i zdrowia.

Lekcja szacunku względem bohaterów

Ewa Monastyrska

Powstanie Styczniowe choć ostatecznie zakończyło się klęską, to pozostawiło po sobie ślad w świadomości Polaków.

Drewniane cerkwie – atrakcją turystyczną

Adam Łazar

Muzeum Kresów w Lubaczowie zorganizowało seminarium na temat: Drewniana architektura sakralna w Ukrainie i w Polsce – możliwość ochrony oraz wykorzystania w turystyce dziedzictwa kulturowego regionu Karpat.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Biskupi spoczęli w katedrze

Kamil Krasowski

Uobecniali zbawczą miłość, moc Bożą i prawdę Chrystusową – mówił bp Paweł Socha w czasie Mszy św. pogrzebowej w Gorzowie o śp. biskupach Antonim Stankiewiczu i Adamie Dyczkowskim, którzy zmarli przed kilkoma tygodniami.

Biskup Pluta oczami bp. Jeża (2)

Bogdan Nowak

Gdy 21 stycznia 2002 r. w katedrze gorzowskiej rozpoczynał się proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty, wspomnieniami ze wspólnej posługi podzielił się były sufragan gorzowski, później pierwszy biskup koszalińsko-kołobrzeski bp Ignacy Jeż. Dziś to bezcenne świadectwo.

Zbiory z Paradyża zdygitalizowane

Kamil Krasowski

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa poddała digitalizacji manuskrypty, starodruki i teksty liturgiczne ze zbiorów Seminarium Duchownego w Paradyżu. Prace sprzed setek lat stały się ogólnodostępne.

Reklama

Najpopularniejsze

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Wiara

Matka Boża Płacząca. Mija 175 lat od objawień w La...

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Wiara

Tajemnica stygmatów Ojca Pio

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Kościół

Andrea Tornielli: nowe spojrzenie na spowiedź, sakrament...

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Wiara

Jak będzie w Niebie? Poznaj kilka niezwykłych wizji od...

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Niemcy

Niemcy: papież nie przyjął rezygnacji arcybiskupa...

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Wiara

Podziękuj Bogu za drugą, trzecią i kolejną szansę,...

Ona wskaże drogę

Kościół

Ona wskaże drogę

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego

Wiara

86. rocznica objawienia Koronki do Miłosierdzia Bożego