Reklama

Niedziela 6/2021

Szczegółowy spis treści

edytorial
3

Dla dojrzałych i odpowiedzialnych

Ks. Jarosław Grabowski

Bycie chrześcijaninem to nie jest pusty slogan, ono zobowiązuje...

obserwator
5-8

Obserwator

z jasnej góry
9

Z Jasnej Góry

Rubrykę przygotował o. Stanisław Tomoń, paulin

w oczekiwaniu na beatyfikację
16-18

Niewola, która staje się wolnością

O. Grzegorz Prus, paulin

W tym roku upływa 55 lat od obchodów polskiego Milenium, czyli Tysiąclecia Chrztu Polski, którego centralne uroczystości odbyły się 3 maja 1966 r. w sanktuarium Królowej Polski na Jasnej Górze.

moim zdaniem
19

Kocham śnieg w Komańczy

Bp Andrzej Przybylski

To nie słabość Kościoła jest przyczyną rozpadu moralnego, ale rozpad moralny ludzi wierzących jest przyczyną słabości Kościoła.

życie kościoła
20-23

Wiarę należy traktować poważnie

Marian Salwik

Ropica Polska, parafia w dekanacie gorlickim diecezji rzeszowskiej, trafiła na strony największych portali internetowych, na łamy dzienników ogólnopolskich i regionalnych oraz rozgrzała fora mediów społecznościowych. Dlaczego?

Oświadczenie Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie ws. przygotowania do bierzmowania w parafii Miłosierdzia Bożego w Ropicy Polskiej

Ks. Piotr Steczkowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie

Więźniów pocieszać

Tomasz Musiał

8 lutego obchodzimy Święto Służby Więziennej. Na tych osobach spoczywa ważne społecznie zadanie, które, jak wskazuje sama nazwa, jest służbą w imieniu społeczeństwa i dla społeczeństwa. Co o tym zadaniu mówi papież Franciszek?

Szczepionkowa „wolna amerykanka”

Ks. Paweł Rozpiątkowski

świadek wiary
24-25

Pamięci biskupa Adama

Oprac. ks. Łukasz Romańczuk

Wiele osób, które Pan Bóg postawił na drodze bp. Adama Dyczkowskiego, wspomina go z wielką życzliwością. Wśród nich jest prof. Wacław Leszczyński z UP we Wrocławiu.

punkt widzenia
26-29

Wyrok Trybunału ocali życie tysiącom dzieci

Artur Stelmasiak

Po opublikowaniu przez rząd wyroku Trybunału Konstytucyjnego aborcja eugeniczna w Polsce przestała być legalna. To moralne świadectwo dla świata i wielka szansa na innowacyjność polskiej medycyny.

Unia pozwana do Trybunału

Paweł Sarafin

Instytut na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris zaskarżył kontrowersyjną rezolucję Parlamentu Europejskiego ws. ochrony życia w Polsce. W precedensowej sprawie przed Trybunałem Sprawiedliwości UE będzie się domagać uchylenia tego dokumentu.

kochane życie
30

Rwąca rzeka

Elżbieta Nowak

30

Bliźniacza dusza Ojca Pio. Matka Speranza

Ireneusz Korpyś

Po spotkaniu z nią nawracali się nawet najbardziej zatwardziali ateiści.

niedziela z kulturą
31-41

Czy wiecie, że...

Ignacy Tarnobrzeski

Wielka wyprawa

w.d.

Układ z ojcem

j.k.

Badanie świętego

w.d.

Kariera Gorbaczowa

w.d.

Zwykli ludzie, niezwykła historia

Cezary Gryczewski

Świadomość znaczenia Powstania Warszawskiego dla naszej historii jest w młodym pokoleniu wciąż niska. Powinniśmy zatem robić wszystko, aby to zmienić.

moim zdaniem
44-45

Remanent zamiast świętowania

Piotr Grzybowski

Platforma Obywatelska i jej działacze z partią polityczną mają coraz mniej wspólnego – poza partyjną kasą i dostatnim życiem na koszt podatników dzięki parlamentarnym mandatom.

Podróż pandemiczna

Jacek Pałkiewicz

Przestrzeganie nakazów antykryzysowych musi się stać nowym nawykiem, integralną częścią naszej codziennej normalności.

nasza rozmowa
46-47

Jak Ojciec Pio przeżył epidemię

Włodzimierz Rędzioch

100 lat temu grypa hiszpanka zabiła na świecie 50 mln ludzi. Nie wszyscy wiedzą, że ta pandemia dotknęła także młodego włoskiego kapucyna z klasztoru w San Giovanni Rotondo – Ojca Pio i jego rodzinę. Ostatnio ukazała się książka Stefano Campanella opowiadająca o losach Ojca Pio w tamtym czasie.

47

Dla ducha i ciała na Wielki Post

Justyna Sprutta

Nikt nie jest skazany na samotność. Do wyjścia poza nią zachęca hasło Zdrapki Wielkopostnej 2021: „Przyjdźcie, bo już wszystko gotowe”.

sprawy rodzinne
48-51

Dlaczego młodzi są agresywni?

Łukasz Prysiński

Niedawno cała Polska mówiła o 15-latku, który zabił swoją 13-letnią ciężarną dziewczynę. Kilka miesięcy temu media regularnie donosiły o krwawych bójkach między nastoletnimi dziewczynami, a specjaliści alarmują, że pandemia jeszcze wzmaga te agresywne zachowania. Jak rozpoznać wroga i jak z nim walczyć?

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

sprawy rodzinne
52

Gdzie po pomoc?

Karolina Mysłek

Nie lekceważmy złego zachowania dzieci, wnuków, czy wychowanków. Zacznijmy działać, gdy przestajemy sobie radzić z ich napadami złości. Nie liczmy na to, że z tego wyrosną. Szukajmy wsparcia.

moim zdaniem
53

Tato, po prostu bądź!

Michał Piekara

Niezależnie od tego, jak realizowałeś dotychczas swoje ojcostwo, zobowiąż się przed samym sobą, że twoje dzieci będą miały pierwszeństwo przed twoją pracą.

listy
54

Chcą korespondować

Pozostawiona sama sobie

Aleksandra

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

dobre rady
56-59

Na tłusty czwartek

j.m.

Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku, który rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Wypada on dokładnie 52 dni przed Wielkanocą – w tym roku 11 lutego.

Racuszki drożdżowe

Pączki serowe

Rotawirusy w dobie korony

akw

W kalendarzu szczepień najmłodszych dzieci nastąpiła ważna zmiana – od stycznia 2021 r. szczepionka przeciw rotawirusom jest bezpłatna.

Moc witamin i minerałów

Ojciec Henryk

Aby zapobiegać chorobom, powinniśmy codziennie dostarczać do naszego organizmu odpowiednią ilość witamin i minerałów.

Ślub... dla babci?

Ks. Michał Wieczorek, doktor prawa kanonicznego

Ksiądz odmówił udzielenia sakramentu małżeństwa, gdy narzeczeni przyznali, że im ślub niepotrzebny, a robią to tylko dla babci. Czy postąpił zgodnie z prawem kościelnym?

Niepożądane skutki szczepień

j.m.

historia
60-61

Zostawcie to Polakom!

Grzegorz Gadacz

Dwieście lat temu – 3 lutego 1821 r. zmarł Jan Leon Kozietulski – człowiek, którego nazwisko kojarzy się z całą epoką w polskiej historii. Mimo że wiele przeżył i brał udział w wielu bitwach, to dla Polaków najważniejsze było tylko 10 minut z jego życiorysu – czas szarży polskich szwoleżerów pod Somosierrą.

świat pod lupą
62-63

Morska fabryka pogody

Tomasz Chojnacki

Na klimat Europy, także Polski, duży wpływ ma Prąd Zatokowy, zwany Golfsztromem. Jest to właściwie cały system prądów podpowierzchniowych północnego Atlantyku, transportujący ciepłą wodę z tropików daleko na północ.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

prasa zagraniczna
64

Prasa zagraniczna

pr

moim zdaniem
65

Jak rozerwać sieć

Witold Gadowski

Przyszła pora na prawdziwą, międzyludzką solidarność. Nie ma się czego bać – mamy prawo do wolności, ale musimy się o to prawo upomnieć.

pomagamy
67

Póki bije jego serce, trzeba walczyć

Anna Janowska

Dominika i Piotr z radością oczekiwali na przyjście synka na świat. Niestety, dzień narodzin potwierdził obawy, które pojawiały się w czasie ciąży. Oluś urodził się z wadą serca.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela podlaska

Kto wierzy, nigdy nie jest sam

Ks. Jarosław Kuźmicki Duszpasterz Służby Zdrowia Diecezji Drohiczyńskiej

Kiedyś powiedziała mi bliska, starsza osoba, że największą chorobą człowieka jest samotność. Skoro tak, to spróbujmy poczuć się lekarzami i poszukać przyczyn tej „choroby”.

Esencja dziennikarstwa

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk, dziennikarka Katolickiego Radia Podlasie, portalu podlasie24.pl, Tygodnika Katolickiego Niedziela

Praca w mediach katolickich daje mi bardzo dużo, niezwykle ważne jest to, że pracuję dla katolickiego radia, że piszę dla katolickiej gazety – mówi Agnieszka Bolewska-Iwaniuk.

Zachowanie Miłości

Ks. Robert Grzybowski

Obserwując dziś Jezusa Chrystusa i wsłuchując się w Jego głos, możemy odkrywać zachowanie Miłości.

Niedziela małopolska

Pokazuje wiarę w Boga

Ewa Biedroń

Uroczystość święceń nowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej, ks. Artura Ważnego, odbyła się 30 stycznia w kościele w Tarnowie-Mościcach, gdzie duchowny był wikariuszem i proboszczem.

Ratunek dla strapionych

Anna Bandura

Jeśli spotkacie człowieka ubogiego, bezdomnego, uzależnionego, który na pytanie, „czy chcesz poznać Boga?” odpowie „tak” – przywieźcie go do nas. Wyspowiadamy go, nakarmimy, wyślemy na terapię, będziemy odwiedzać – czytamy na stronie apostolowiemilosci.pl.

Więcej szczęścia jest w dawaniu

Maria Fortuna-Sudor

Wszyscy mamy w sobie potrzebę czynienie dobra, a tutaj jest możliwość ukonkretnienia tej działalności – przekonuje ks. Janusz Widur, proboszcz parafii św. Jadwigi w Lipniku, członek zarządu Stowarzyszenia Hospicyjnego „BĄDŹMY RAZEM”.

Niedziela przemyska

Chcieli go złamać, stał się niezłomny

Krzysztof Fil

Mija 103. rocznica urodzin abp. Ignacego Tokarczuka. Uważał, że komunizm nie ma przyszłości. Sprzeciwiał się polityce „grubej kreski”, zabrakło mu rozliczenia komunistów i lustracji na polskiej scenie politycznej po 1989 r.

Nie chciałem tu pracować

Grzegorz Szubiak

4.45. Wstaję, myję się, ubieram i do roboty. Miejsce: Warsztat Terapii Zajęciowej w Leżajsku przy Jarosławskiej 4. Drogę znam na pamięć. Większość moich znajomych do tej pory pyta się, gdzie to jest. W tym roku minęło 20 lat działalności WTZ.

Tu dusza ludzka kruszeje

O posłudze kapelana w czasie pandemii i duszpasterstwie osób chorych z ks. Marcinem Hunią, kapelanem Wojewódzkiego Szpitala im. św. Ojca Pio w Przemyślu, duszpasterzem osób chorych archidiecezji przemyskiej, rozmawia ks. Maciej Flader.

Niedziela toruńska

Brylantowy jubileusz

Ks. Paweł Borowski

Powołanie nie jest ciężarem, ale jest radością, darem, wolnością – mówił bp Wiesław Śmigiel podczas Mszy św. z okazji 75. rocznicy powstania Prowincji Toruńskiej Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety.

Droga wiary

Renata Czerwińska

Tą drogą wiary idę ja i brat, Europa kroczy nią tyle lat – zabrzmiały słowa pieśni pielgrzymów, zmierzających do sanktuarium w Santiago de Compostela. W toruńskim kościele św. Jakuba Apostoła zainaugurowany został Rok św. Jakuba w diecezji toruńskiej.

Próba wiary

Ewa Melerska

Zdrowie i bycie w dobrej formie psychicznej i fizycznej mają ogromną wartość dla człowieka. Kiedy składamy komuś życzenia, zawsze podkreślamy, że życzymy mu zdrowia, bo ono jest najważniejsze.

Niedziela zielonogórsko-gorzowska (Aspekty)

Biskupi spoczęli w katedrze

Kamil Krasowski

Uobecniali zbawczą miłość, moc Bożą i prawdę Chrystusową – mówił bp Paweł Socha w czasie Mszy św. pogrzebowej w Gorzowie o śp. biskupach Antonim Stankiewiczu i Adamie Dyczkowskim, którzy zmarli przed kilkoma tygodniami.

Biskup Pluta oczami bp. Jeża (2)

Bogdan Nowak

Gdy 21 stycznia 2002 r. w katedrze gorzowskiej rozpoczynał się proces beatyfikacyjny bp. Wilhelma Pluty, wspomnieniami ze wspólnej posługi podzielił się były sufragan gorzowski, później pierwszy biskup koszalińsko-kołobrzeski bp Ignacy Jeż. Dziś to bezcenne świadectwo.

Zbiory z Paradyża zdygitalizowane

Kamil Krasowski

Zielonogórska Biblioteka Cyfrowa poddała digitalizacji manuskrypty, starodruki i teksty liturgiczne ze zbiorów Seminarium Duchownego w Paradyżu. Prace sprzed setek lat stały się ogólnodostępne.

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...