Reklama

Lato z muzyką

Niedziela lubelska 28/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach (al. Jana Pawła II 11) trwa XI Międzynarodowy Festiwal Organowy. Wakacyjne spotkania z dobrą muzyką w mistrzowskim wydaniu 27 czerwca zainaugurował duet Magdalena Idzik (śpiew) i Robert Grudzień (organy) oraz Krzysztof Zanussi, który podzielił się z publicznością refleksjami osnutymi na kanwie „Listu do artystów” Jana Pawła II.
Letni festiwal w gościnnych progach papieskiej parafii od wielu lat gromadzi zarówno koneserów muzyki poważnej, jak i tych, którzy tylko w nieznacznym stopniu znają twórczość W. A. Mozarta czy J. S. Bacha. Dla wielu osób - tak biskupów, polityków, samorządowców, kapłanów, jak i zapracowanych rodziców z wypoczywającymi dziećmi - środowe wieczory zarezerwowane są na koncerty. Znaczna część publiczności poddaje się urokowi dyrektora festiwalu Roberta Grudnia, który z roku na rok podnosi poprzeczkę, zapraszając do koncertowania znanych i nieznanych, ale wybitnych muzyków. W świątyni, nad którą pieczę sprawuje ks. kan. Ryszard Jurak, zawsze panuje życzliwa atmosfera i zrozumienie. Muzyka rozbrzmiewająca w kościele zbliża słuchaczy do Boga i pozwala na kontemplację piękna, ukrytego w różnorodnych instrumentach i śpiewie. Ponadto wstęp na koncerty jest bezpłatny, dzięki czemu nikt nie może wymówić się brakiem pieniędzy na zakup biletów. W ten sposób muzyka klasyczna dla wielu może stawać się miejscem spotkania ze Stwórcą.
O wysoki poziom koncertów i dobór repertuaru troszczy się Robert Grudzień, znany nie tylko w Polsce wirtuoz muzyki organowej. Dzięki niemu lublinianie mieli okazję zobaczyć i wysłuchać popisów wielu znanych mistrzów: Teresy Żylis-Gary, Konstantego A. Kulki, Wiesława Ochmana czy „Poznańskich Słowików” z charyzmatycznym Stefanem Stuligroszem. Sam dyrektor, wyjątkowo utalentowany organista, często występuje przed publicznością solo lub w duecie, zwłaszcza w towarzystwie powszechnie znanego i lubianego mistrza fletni Pana Georgija Agratiny. Doba Roberta Grudnia z pewnością ma więcej niż 24 godziny, bo pomimo stałej pracy (wykłada na Politechnice Radomskiej) jest równocześnie twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się w 48 miastach na terenie Polski południowo-wschodniej. Grudzień pełni także funkcję dyrektora Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz ratowania zabytkowych organów w Polsce.
Niezwykłe brzmienie koncertów, szczególnie organowych, to także zasługa samego instrumentu. Organy w kościele Świętej Rodziny w Lublinie pochodzą z Monachium, gdzie zostały zbudowane w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Posiadają elektryczną trakturę gry i rejestracji; odznaczają się wspaniałymi walorami brzmieniowymi, zaś materiał piszczałkowy zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Kolorytu muzyce dodają promieniście zamontowane piszczałki, zwane hiszpańską trąbką. W 1995 r. instrument został przekazany w darze lubelskiej parafii, gdzie montażu, adaptacji architektonicznej i akustycznej z powodzeniem podjął się organista i organmistrz Jerzy Kukla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Spór o religię w szkołach - władza wykonawcza nie szanuje wyroków TK

2025-07-02 09:12

Adobe Stock

Strona ministerialna pozostaje głucha na argumenty dotyczące nauczania religii w szkołach, co budzi uzasadniony sprzeciw. Przede wszystkim chodzi tu nie tylko o zmianę przepisów, ale o przestrzeganie już obowiązującego prawa - powiedział ks. prof. Piotr Tomasik, koordynator Biura Programowania Katechezy przy Komisji KEP ds. Wychowania Katolickiego, pracownikiem Wydziału Teologicznego UKSW. W rozmowie z KAI poruszył m.in. temat ograniczania lekcji religii w szkołach, przyszłość katechezy parafialnej, jakości nauczania religii oraz potrzeby współpracy państwa z Kościołem w tym temacie.

Więcej ...

Niezbędnik Katolika miej zawsze pod ręką

Red.

Do wersji od lat istniejącej w naszej przestrzeni internetowej niezbędnika katolika, która każdego miesiąca inspiruje do modlitwy miliony katolików, dołączamy wersję papierową. Każdego miesiąca będziemy przygotowywać niewielki i poręczny modlitewnik, który dotrze do Państwa rąk razem z naszym tygodnikiem w ostatnią niedzielę każdego miesiąca.

Więcej ...

"Ofiara złożona kulturze śmierci". Brytyjska Izba Gmin przyjęła ustawę o eutanazji

2025-07-02 12:25

Adobe.Stock.pl

Ofiara złożona kulturze śmierci - tak Akademia Jana Pawła II ds. Życia Ludzkiego i Rodziny (JAHLF) komentuje przyjętą przez brytyjską Izbę Gmin ustawę o tzw. wspomaganym samobójstwie. W oświadczeniu instytucja, zrzeszająca byłych członków Papieskiej Akademii Pro vita, wskazała na moralny upadek i 60 lat zaniedbań katechetycznych jako główne przyczyny tej porażki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Kościół

Najwyższy pomnik Jana Pawła II na świecie zdewastowany

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Wiadomości

Rodzice mogą iść do sądu. Jak szkolne świadectwo bez...

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

Wiadomości

Policjanci znaleźli ciało poszukiwanego sprawcy...

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Kościół

27 czerwca nie obowiązuje wstrzemięźliwość od...

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany personalne 2025

Kościół

Zmiany personalne 2025

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Kościół

#LudzkieSerceBoga: Poznaj Serce Jezusa, tak bliskie...

Trzech polskich metropolitów otrzyma w niedzielę paliusze...

Kościół

Trzech polskich metropolitów otrzyma w niedzielę paliusze...