Reklama

Lato z muzyką

Niedziela lubelska 28/2007

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W kościele parafialnym pw. Świętej Rodziny na lubelskich Czubach (al. Jana Pawła II 11) trwa XI Międzynarodowy Festiwal Organowy. Wakacyjne spotkania z dobrą muzyką w mistrzowskim wydaniu 27 czerwca zainaugurował duet Magdalena Idzik (śpiew) i Robert Grudzień (organy) oraz Krzysztof Zanussi, który podzielił się z publicznością refleksjami osnutymi na kanwie „Listu do artystów” Jana Pawła II.
Letni festiwal w gościnnych progach papieskiej parafii od wielu lat gromadzi zarówno koneserów muzyki poważnej, jak i tych, którzy tylko w nieznacznym stopniu znają twórczość W. A. Mozarta czy J. S. Bacha. Dla wielu osób - tak biskupów, polityków, samorządowców, kapłanów, jak i zapracowanych rodziców z wypoczywającymi dziećmi - środowe wieczory zarezerwowane są na koncerty. Znaczna część publiczności poddaje się urokowi dyrektora festiwalu Roberta Grudnia, który z roku na rok podnosi poprzeczkę, zapraszając do koncertowania znanych i nieznanych, ale wybitnych muzyków. W świątyni, nad którą pieczę sprawuje ks. kan. Ryszard Jurak, zawsze panuje życzliwa atmosfera i zrozumienie. Muzyka rozbrzmiewająca w kościele zbliża słuchaczy do Boga i pozwala na kontemplację piękna, ukrytego w różnorodnych instrumentach i śpiewie. Ponadto wstęp na koncerty jest bezpłatny, dzięki czemu nikt nie może wymówić się brakiem pieniędzy na zakup biletów. W ten sposób muzyka klasyczna dla wielu może stawać się miejscem spotkania ze Stwórcą.
O wysoki poziom koncertów i dobór repertuaru troszczy się Robert Grudzień, znany nie tylko w Polsce wirtuoz muzyki organowej. Dzięki niemu lublinianie mieli okazję zobaczyć i wysłuchać popisów wielu znanych mistrzów: Teresy Żylis-Gary, Konstantego A. Kulki, Wiesława Ochmana czy „Poznańskich Słowików” z charyzmatycznym Stefanem Stuligroszem. Sam dyrektor, wyjątkowo utalentowany organista, często występuje przed publicznością solo lub w duecie, zwłaszcza w towarzystwie powszechnie znanego i lubianego mistrza fletni Pana Georgija Agratiny. Doba Roberta Grudnia z pewnością ma więcej niż 24 godziny, bo pomimo stałej pracy (wykłada na Politechnice Radomskiej) jest równocześnie twórcą i dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się w 48 miastach na terenie Polski południowo-wschodniej. Grudzień pełni także funkcję dyrektora Fundacji im. Mikołaja z Radomia, organizatora festiwali organowych i akcji na rzecz ratowania zabytkowych organów w Polsce.
Niezwykłe brzmienie koncertów, szczególnie organowych, to także zasługa samego instrumentu. Organy w kościele Świętej Rodziny w Lublinie pochodzą z Monachium, gdzie zostały zbudowane w drugiej połowie lat 50. XX wieku. Posiadają elektryczną trakturę gry i rejestracji; odznaczają się wspaniałymi walorami brzmieniowymi, zaś materiał piszczałkowy zachowany jest w bardzo dobrym stanie. Kolorytu muzyce dodają promieniście zamontowane piszczałki, zwane hiszpańską trąbką. W 1995 r. instrument został przekazany w darze lubelskiej parafii, gdzie montażu, adaptacji architektonicznej i akustycznej z powodzeniem podjął się organista i organmistrz Jerzy Kukla.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah do alumnów WSD: niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja

2024-05-15 19:25
Kard. Robert Sarah

Włodzimierz Rędzioch

Kard. Robert Sarah

- Módlcie się cały czas, bo bez Jezusa nie możecie nic uczynić - mówił kard. Robert Sarah podczas Mszy św. sprawowanej w kościele seminaryjnym św. Witalisa we Włocławku. Były prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów przybył do Polski w związku z diecezjalną pielgrzymką kapłanów diecezji włocławskiej do sanktuarium św. Józefa, patrona diecezji, w Sieradzu. - Niech wasze życie budują trzy filary: krzyż, Eucharystia i Maryja - zwrócił się do alumnów.

Więcej ...

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie.

Więcej ...

100. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę

2024-05-16 16:19

BPJG

Pod hasłem „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła” w dniach 18-19 maja odbędzie się na Jasnej Górze 100. Pielgrzymka Służby Zdrowia. Poprzedzą ją dwudniowe rekolekcje, które rozpoczną się już jutro (17 maja). Jasnogórskie spotkanie gromadzi lekarzy, pielęgniarki, położne, ratowników medycznych, laborantów i asystentów oraz pracowników pionu technicznego i administracyjnego szpitali.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Wiara

Św. Andrzej Bobola, prezbiter i męczennik

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

Wiara

Dopóki żyjemy to wiara i Ewangelia mają być głoszone w...

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 16.): Śpij, Jasieńku, śpij

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania