Jak przypomniały jednak, dawca musi spełniać określone warunki i zgłaszać się do punktu bez osób towarzyszących. Zapewniają też, że w punktach krwiodawstwa bezwzględnie przestrzega się też zasad wzmożonej higieny i dezynfekcji, a personel (nie tylko medyczny), ale także osoby z przychodzące z zewnątrz zaopatrzone są w niezbędne środki ochrony.
Zaapelowały też o to, by w związku z wyjątkową sytuacją związaną z epidemią koronawirusa i wzrastającą liczbą osób hospitalizowanych, zarówno honorowi dawcy, jak również osoby, które o ostatnim czasie nie podróżowały do innych krajów i nie miały kontaktu z osobą zakażoną lub objętą kwarantanną zgłaszały się do centrów krwiodawstwa w całej Polsce, by oddać krew.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Pracownicy stacji krwiodawstwa przypominają, że oddawanie krwi jest bezpiecznym procesem.
„Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi. Oddawanie krwi nie szkodzi również zdrowiu” – zaznaczono w komunikacie zamieszczonym na stronie warszawskiego centrum krwiodawstwa.
Wyjaśniono w nim, że krew i jej składniki potrzebne są każdego dnia.
„Podawane są głównie osobom, u których występują braki krwi i jej składników. Braki te mogą wystąpić w wyniku wypadku albo zabiegu operacyjnego, zaburzeń krzepnięcia, po oparzeniach i urazach, a także u pacjentów z nowotworami, w trakcie i po chemioterapii oraz u pacjentów wymagających transplantacji lub zabiegów kardiochirurgicznych” – napisano.
Przypomniano też, że na stronach centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników, a wszystkie grupy krwi są potrzebne. Jednak „z użytecznego punktu widzenia najbardziej oczekiwana jest krew grupy O RhD-(ujemne), gdyż w nagłych wypadkach, przy braku krwi właściwej grupy, może być przetoczona każdemu biorcy. Problem polega na tym, że jest to jedna z rzadziej występujących grup krwi. Posiada ją zaledwie ok. 7 proc. Polaków” – wskazano w komunikacie.
Równocześnie zaznaczono, że krew lub jej składniki mogą oddawać osoby od 18 do 65 roku życia, które ważą co najmniej 50 kilogramów. Dodatkowo krwiodawca musi odpowiadać niezbędnym wymaganiom zdrowotnym, aby pobranie krwi nie wywołało ewentualnych ujemnych skutków dla jego zdrowia lub przyszłego biorcy.