Reklama

Płacząca Królowa Lublina

Niedziela lubelska 29/2007

3 lipca 1949 r. rozpoczął się nowy czas dla Kościoła lubelskiego. Wtedy, pierwszego dnia posługi bp. Piotra Kałwy, który odnowił akt poświęcenia diecezji i parafii Niepokalanemu Sercu Maryi, Matka Boża na obrazie w archikatedrze lubelskiej zapłakała. To wydarzenie zaowocowało eksplozją wiary i odrodzeniem duchowym, którego nie mogły zahamować nawet represje podejmowane przez ówczesne władze. W tym roku, gdy mija 58 lat od tamtego wydarzenia, kult Matki Bożej Płaczącej nadal trwa, a cud łez jest nieustannym wezwaniem do nawrócenia, pokuty i wyznania wiary w Chrystusa.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Aktualne wezwanie

Mimo upływu czasu przed koronowanym 26 czerwca 1988 r. przez kard. Józefa Glempa wizerunkiem Matki Bożej Płaczącej, umieszczonym na honorowym miejscu w podniesionej do rangi sanktuarium archikatedrze lubelskiej, codziennie i o każdej porze gromadzą się na modlitwie ludzie. W księgach parafialnych odnotowano wiele cudów, jakie dokonały się za przyczyną Pani Katedralnej, a świadectwem wysłuchanych modlitw są także tabliczki umieszczone vis a vis ołtarza Maryi. Cud łez, ożywiając kult maryjny w archidiecezji, wzniecając nadzieję i pobudzając do refleksji nad osobistym przeżywaniem wiary, stał się czytelnym znakiem obecności Matki wśród pielgrzymującego Kościoła. Kontemplacja łez Maryi, jaka towarzyszy uroczystościom rocznicowym, nieustannie inspiruje do spojrzenia na historię i dzień dzisiejszy Lublina, i dostrzeżenia znaków czynnej obecności Matki Bożej. Tym bardziej, że jak mówił Jan Paweł II: „Wezwanie Maryi nie jest jednorazowe. Jest otwarte ku coraz nowym pokoleniom, ku coraz nowym znakom czasu. Trzeba do niego wciąż powracać. Podejmować je wciąż na nowo”.

Jeśli nie miłość, to co?

Przygotowaniem do uroczystości rocznicowych cudu łez, wpisującej się w obchody 20. rocznicy pobytu w Lublinie Jana Pawła II, był Tydzień Maryjny. Wierni gromadzący się na wspólnej modlitwie w archikatedrze lubelskiej słuchali rozważań pt. „Jeśli nie miłość, to co?”, które głosił ks. Jerzy Smoleń. W przygotowanie włączyli się wierni parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy i św. Anny w Lubartowie, Matki Bożej Częstochowskiej w Ostrówku, Świętej Rodziny w Lublinie i św. Ignacego Loyoli w Niemcach, którzy prowadzili codzienne czuwanie maryjne. Natomiast 1 lipca, odbył się koncert uwielbienia ku czci Matki Bożej połączony z adoracją Jezusa Eucharystycznego. Przygotowali go i prowadzili członkowie wspólnot Odnowy w Duchu Świętym i Szkoła Formacji Duchowej. Licznie zgromadzeni kontemplowali cud łez w kontekście Orędzia Fatimskiego oraz modlili się za Lublin.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Szkoła Maryi

„Maryja to świadek obecności Boga pośród ludzi - mówił pasterz diecezji zamojsko-lubaczowskiej bp Wacław Depo do wiernych zgromadzonych na Eucharystii przed archikatedrą lubelską. - Pamięć Maryi jest szczególnym źródłem poznania Chrystusa, z niczym nieporównywalnym. Maryja jest bowiem pierwszym świadkiem tajemnicy wcielenia, z którą współpracowała w sposób świadomy i wolny - mówił Ksiądz Biskup. - To Ona z kobiecą delikatnością i umiejętnością łączenia spraw Bożych i ludzkich uczy, jak wiarą żyć, jak w niej wzrastać, jak obcować z tajemnicą Boga w zwyczajnych, codziennych momentach życia. Wyznajemy dzisiaj w tym zgromadzeniu wiary i modlitwy, że ta macierzyńska więź, i pamięć Maryi jest szczególnie ważna dla Bosko-ludzkiej tożsamości Kościoła. Dlatego dzisiaj na nowo chcemy uczyć się w szkole Maryi - podkreślał bp Wacław. - Ewangelie, krzyż Chrystusa i sakramenty wiary Kościoła były następstwem tego pierwszego dialogu Boga z Maryją. Reszta to następstwo włączenia się Jej w sprawy Boże - podkreślił.

Zawierzenie

„Ofiarujemy Ci każdego z nas, nasze miasto, całą diecezję, przynosząc kruchość naszej nadziei, słabość wiary, niedoskonałość miłości, a Ty wyproś u Syna dar prawdziwej świętości, wrażliwość serca, gotowość służenia Kościołowi i głoszenia Ewangelii Chrystusa. Bądź dla nas orędowniczką i przewodniczką na drogach trzeciego tysiąclecia. Nie dozwól, byśmy ulegli zwątpieniu, by nie ogarnął nas pesymizm, do swego Syna nas prowadź” - prosił Panią Płaczącą abp Życiński, któremu w czasie Mszy św. dziękowano za 10 lat posługi pasterskiej w archidiecezji lubelskiej. Po wieńczącej uroczystość procesji różańcowej, w czasie której wierni, niosąc zapalone lampiony i rozważając radosne tajemnice życia Maryi, przeszli ulicami, zatrzymując się przed pięcioma ołtarzami. Dając świadectwo, że są wierni, pamiętają, a ich serca płoną, zgromadzeni na placu katedralnym odśpiewali Apel Jasnogórski, a ich modlitwa została przypieczętowana błogosławieństwem pasterskim, które zanieśli sprzed tronu Płaczącej Królowej Lublina do swoich domów.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

Więcej ...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

wikipedia.org

Orvieto, katedra pw. Najświętszej Maryi Panny

W dzisiejszej Belgii, w Mont-Cornillion niedaleko Liege (ówczesne Leodium), młoda zakonnica augustiańska Julianna otrzymała w latach 1209-11 objawienia, podczas których Pan Jezus prosił o ustanowienie święta Bożego Ciała.

Więcej ...

Biskupi na Boże Ciało: wartość Eucharystii, jedność, prawo do publicznego wyrażania wiary

2024-05-30 21:50

Karol Porwich / Niedziela

Znaczenie Eucharystii, uczestnictwo we Mszy świętej, świadectwo wiary, konieczność ewangelizacji, ale także kwestie społeczne takie jak prawo do publicznego wyznawania wiary, miejsce symboli religijnych w przestrzeni publicznej, religia w szkołach czy aborcja były tematem kazań polskich biskupów na uroczystość Bożego Ciała.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

Kościół

Boże Ciało - 10 faktów, o których nie wiesz

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Kościół

W których diecezjach jest dyspensa w piątek po Bożym...

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Kościół

Znaczenie Bożego Ciała i nadużycia w procesji...

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Święta i uroczystości

Jak doszło do ustanowienia święta Bożego Ciała?

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania