Reklama

Odpust ku czci Matki Bożej w Lipach

Niedziela toruńska 29/2007

W dniach 1 i 2 lipca w Lipach koło Lubawy tysiące wiernych modliło się podczas odpustu z okazji uroczystości Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W niedzielne popołudnie Nieszporom w Lubawie i Eucharystii w Lipach przewodził bp Andrzej Suski, pasterz Kościoła toruńskiego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Matka Boża w maleńkiej posturze, która oddala wszelkie burze” - tak śpiewają lubawianie o figurce Maryi z Dzieciątkiem, królującej w sanktuarium w Lipach. Corocznie w uroczystość Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny do Lubawy-Lip przybywają tysiące wiernych, by uczcić swoją Królową. W niedzielne popołudnie i wieczór uroczystościom rozpoczynającym dwudniowy odpust przewodził bp Andrzej Suski.
Przez całą niedzielę do Lubawy zmierzały piesze pielgrzymki, m.in. z Prątnicy, Sampławy, Rumiana, aby o godz. 15 w kościele św. Jana Chrzciciela rozpocząć odpust ku czci Matki Bożej Lipskiej - Nieszporami z Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. Następnie wierni przeszli w procesji za figurką Matki Bożej do odległego o kilka kilometrów sanktuarium w Lipach. Od samego początku uroczystościom przewodzi ksiądz biskup Andrzej Suski, ordynariusz diecezji toruńskiej. Na przykościelnym placu pod lipami przy polowym ołtarzu ksiądz biskup z kapłanami z diecezji odprawił Eucharystię.
Wierni z Lubawy i Lip przygotowali się do odpustu poprzez rekolekcje. - Wdzięczni Bogu za dar tego miejsca, pragniemy wielbić Jezusa i Jego Matkę - witał zebranych gospodarz miejsca, ks. Mieczysław Rozmarynowicz.
- Jesteśmy wszyscy u siebie, bo jesteśmy w Domu Matki - rozpoczął Ksiądz Biskup i odpowiedział od razu, dlaczego tyle tysięcy wiernych przybyło do Lip. - Nie jesteśmy tu z powodu zwyczaju, folkloru, nie jesteśmy na wiecu, czy z powodu polityki. Jesteśmy tu, by nabierać mocy w łasce u Tej, która jest pełna łaski. Jesteśmy tu, dlatego, że kochamy Jezusa i Jego Matkę, że kochamy Kościół - mówił ksiądz biskup i nie ukrywał radości z ilości wiernych przybyłych na uroczystość. - Jak patrzę na ten las głów, to raduje się serce, a najbardziej Jej serce - dodał Pasterz Kościoła toruńskiego.
Nawiązując do osoby Maryi, Ksiądz Biskup w homilii zwrócił uwagę na Jej postawę służby. Słowo służba staje się współcześnie nieobecne, traci sens. Mówimy co prawda o służbach drogowych o służbie zdrowia, ale jakże są one odległe od rzeczywistości - mówił Kaznodzieja - Służba to bezinteresowny dar z siebie, ofiarowanie drugiemu człowiekowi swych sił, swojego czasu. Wiemy, co się dzieje, kiedy zabraknie ducha służby - przypomniał ksiądz biskup - Uczmy się od Maryi ducha służby, tej bezinteresownej służby bliźniemu, a tylko człowiek napełniony Bogiem idzie i służy bliźniemu - przypomniał bp Andrzej Suski.
Nie wiadomo, skąd figura Matki Bożej znalazła się na ziemi lubawskiej, jednak stara legenda głosi, że znaleziona figurka została zaniesiona do kościoła w Lubawie. „Ale nie było to zgodne z zamiarami Bogurodzicy. Nie miasto wybrała na swoją siedzibę. Objawiła się, by pomóc w pracy misyjnej i wyrugować resztki pogaństwa z ziemi lubawskiej. Dlatego figurka znikła z lubawskiego kościoła w cudowny sposób i znowu ukazała się na drzewie lipskiego uroczyska” - głosi legenda.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież Franciszek zatwierdził kult Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego

2024-05-19 10:38

Grzegorz Gałązka

Specjalny list apostolski “Fide incensus” (“Zapalony wiarą”) wydany został dzisiaj z osobistej inicjatywy („motu proprio”) papieża. Na mocy listu apostolskiego Gwidon z Montpellier został wpisany do katalogu błogosławionych, a jego wspomnienie liturgiczne będzie obchodzone 7 lutego jako obowiązkowe w Zgromadzeniu i wspólnotach inspirowanych jego charyzmatem.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Prosimy Ducha Świętego o jedność

2024-05-19 12:44
Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

Tradycją już jest, że Archidiecezjalna Pielgrzymka Ludzi Pracy odbywa się w Henrykowie. Tym razem, przy strugach deszczu, Mszę przy Klasztorze Księgi Henrykowskiej odprawił bp Jacek Kiciński CMF.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: jeśli chcemy mieć pełnie życia,...

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

Wiara

Kiedy żyjemy według Ducha Świętego, Bóg jest...

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 19.): Strzelaj. Nie spudłujesz

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj