Reklama

Spór o Boga w preambule

Rada Warszawy przyjęła projekt statutu. „Konstytucja stolicy” decentralizuje sposób zarządzania miastem. Jednak to nie nowe rozwiązania wywołują spór polityczny między samorządowcami, lecz fragment preambuły, w którym mówi się o Bogu jako źródle siły i wytrwałości.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tekst preambuły został zaproponowany przez Hannę Gronkiewicz-Waltz. Jest on przepisany z programu wyborczego obecnej Pani Prezydent. Budzący emocje wśród lokalnych polityków fragment brzmi: „...ufni, że w pracy dla naszego miasta nie zabraknie nam sił i wytrwałości, których źródłem dla wielu z nas jest wiara w Boga, a dla wszystkich - wiara w głęboki sens publicznej służby...”.
Przywołanie Boga nie spodobało się politykom Socjaldemokracji Polskiej (SdPl). Zaprotestowali po tym, gdy Rada Warszawy przyjęła - bez głosu sprzeciwu, 32 głosy za projektem i 5 wstrzymujących - projekt statutu. SdPl zaproponowało, aby po słowach że „źródłem dla wielu z nas jest wiara w Boga” dopisać „a dla wielu z nas nie jest.”
Kolejne głosy krytyki posypały się po tym, kiedy projekt stołecznej konstytucji powędrował do poszczególnych dzielnic miasta - w celu zaopiniowania. Wówczas okazało się, że preambuła zaproponowana przez Gronkiewicz-Waltz budzi sprzeciw także wśród samorządowców PO. Na wniosek Elżbiety Igras, rada dzielnicy Ursynów przyjęła zupełnie nowy tekst preambuły, w którym nie ma odwołania do Boga. Sama Igras określiła tekst autorstwa Gronkiewicz-Waltz, a więc swojej partyjnej koleżanki, jako: patetyczny, niegramatyczny, pretensjonalny, niezrozumiały i śmieszny.
W przeciwnym kierunku poszli natomiast radni Pragi-Północ. Ich zdaniem z preambuły należy wykreślić słowa „wielu z nas”. Oznacza to, że Bóg jest źródłem motywacji do pracy dla wszystkich. Także dla osób niewierzących.
Gdy oddawaliśmy ten numer „Niedzieli w Warszawie” do druku, nowy statut miały opiniować pozostałe rady dzielnic. Ich opinie i poprawki zostaną przekazane komisji statutowo-regulaminowej, a następnie trafią do Rady Warszawy, która zdecyduje o ostatecznym kształcie statutu i preambuły. - Powinniśmy to zrobić pod koniec sierpnia lub na początku września - powiedział nam Lech Jaworski, były przewodniczący komisji statutowo-regulaminowej Rady Miasta Stołecznego Warszawy. - Przyjęty przez radę dokument trafi następnie na biurko premiera.

Ks. prof. Piotr Mazurkiewicz, dyrektor Instytutu Politologii UKSW
Zaproponowany tekst preambuły nie jest klasycznym invocatio Dei. W takim przypadku odwołanie się do Boga ma charakter normatywny i oznacza uznanie odpowiedzialności za swoje postępowanie przed Stwórcą.
Tymczasem projekt preambuły warszawskiej mówi o Bogu na sposób opisowy. Jest to stwierdzenie, że w mieście tym żyją ludzie wierzący, dla których motywacja religijna jest ważna. Fakt, że są tacy ludzie, nie oznacza jednak, że nie ma osób, które z innych źródeł czerpią swoją motywacje do tego, aby troszczyć się o dobro wspólne.
Przypomnę, że podobną formułę zastosowano wiele lat wcześniej w Konstytucji III RP. Wówczas też budziło to protesty, lecz ostatecznie zostało zaakceptowane przez większość społeczeństwa w referendum. W przypadku statutu stolicy referendum się nie odbędzie. Niemniej obecny spór wokół tekstu preambuły może budzić wątpliwość, czy nie wynika on z faktu, że pewna grupa osób nie akceptuje zapisów ustawy zasadniczej.

Wysłuchał Andrzej Tarwid

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Obrońca wiary

Św. Atanazy Wielki

commons.wikimedia.org

Św. Atanazy Wielki

Za życia nazywany był „Ojcem prawowierności”, po śmierci mówiono o nim, że jest „filarem Kościoła”.

Więcej ...

Święty Atanazy z Aleksandrii

www.fundacjamaximilianum.pl

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

2024-05-02 20:32

Mat.prasowy

Dlaczego Maryja jest Królową Polski? Kto to w ogóle wymyślił? Co to właściwie oznacza dla współczesnych Polaków i czy faktycznie jest to sprawa wyłącznie religijna? Zapraszamy na trzeci odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski przybliża fascynujące początki królowania Maryi w naszej Ojczyźnie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady