Reklama

Bazylika św. Elżbiety - skarb powierzony żołnierzom

Opowiada ks. płk January Wątroba, proboszcz parafii: 15 sierpnia to święto upamiętniające jedno z największych zwycięstw oręża polskiego odniesione w Bitwie Warszawskiej w 1920 r. nad Rosją Sowiecką. To święto, które nie zostało nigdy anulowane żadnym aktem prawnym. Obchodzono je podczas II wojny światowej i po jej zakończeniu, aż do 1947 r. W następnych latach zaniechano obchodów i ustanowiono Dzień Wojska Polskiego. Ustawa sejmowa z dnia 30 lipca 1992 r. przywróciła obchody Święta Wojska w dniu 15 sierpnia. Ta data to dobry pretekst, aby tu, we Wrocławiu, opowiedzieć o kościele św. Elżbiety Węgierskiej, jedynej na świecie garnizonowej bazylice mniejszej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kościół garnizonowy pw. św. Elżbiety

jest jedną z najstarszych i największych świątyń Wrocławia. Budowę świątyni rozpoczęto na początku XIV w. Fundatorem kościoła był książę Bolesław III. Gdyby mury mogły przemówić, dowiedzielibyśmy się wiele na temat wzlotów i upadków tej świątyni.
- 20 września 1975 r. wybuchł pożar. Całkowicie spalił się renesansowy hełm wieży. Zniszczone zostały kamienna balustrada tarasu i kamienne baldachimy. Ogień spalił częściowo drewnianą konstrukcję zawieszenia dzwonów, co spowodowało ich upadek. Jeden z trzech dzwonów pękł. W trakcie prac remontowych nastąpił drugi pożar, o wiele tragiczniejszy w skutkach. 9 czerwca 1976 r. ogień objął cały kościół. Zniszczone zostały organy główne, spłonęła więźba dachowa nawy głównej, południowej i północno-zachodniej.
- Intronizacja relikwii św. Elżbiety, sprowadzonych z Wiednia, odbędzie się 17 listopada, w związku z obchodami 800. rocznicy urodzin Patronki św. Elżbiety Węgierskiej.
- W styczniu 1991 r. Ojciec Święty Jan Paweł II dekretem Kongregacji d.s. Biskupów, przywrócił w Polsce, po przeszło pięćdziesięcioletniej przerwie, Ordynat Polowy Wojska Polskiego. Jego ordynariuszem mianował księdza biskupa Sławoja Leszka Głódzia. Na terenie archidiecezji wrocławskiej istnieje siedziba Dziekanatu Śląskiego Okręgu Wojskowego.

Burzliwe dzieje, trudna historia

Bazylika ma w swej historii różne wydarzenia, raz dosięgały ją tragedie, potem znów splendory. Nie omijały tragiczne pożary - ostatni w 1976 r. - udokumentowany, nawet sfilmowany. Wielu opowiadało się wtedy za tym, aby usunąć kościół z centrum miasta, chciano, jako obiekt zrujnowany, po prostu rozebrać. Ale udało się ją, na szczęście, odbudować. Motywacją do przyspieszenia odbudowy była wizyta Ojca Świętego w 1997 r. podczas Kongresu Eucharystycznego. Dzięki staraniom ówczesnego biskupa polowego Sławoja Leszka Głódzia i kard. Gulbinowicza udało się zdobyć środki finansowe, aby 21 maja Ojciec Święty mógł wejść w mury bazyliki i ją poświęcić. To był ewenement, bowiem był to pierwszy i prawdopodobnie jedyny kościół garnizonowy na świecie poświęcony przez Jana Pawła II. W 2002 r. kościół został podniesiony do godności bazyliki mniejszej - to znów ewenement, ponieważ nie ma drugiego kościoła garnizonowego na świecie, który by taki tytuł posiadał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Powstanie parafii

W 1998 r. kard. Gulbinowicz utworzył przy kościele garnizonowym parafię cywilną, wyznaczając jej terytorium: Rynek i przyległe do niego ulice. Obecnie parafia ma ok. dwóch tysięcy parafian terytorialnych i prawie siedemdziesiąt tysięcy parafian personalnych, czyli wojsko i wojskowe rodziny. Wszystkie rodziny wojskowe we Wrocławiu personalnie przynależą do tej parafii. Większość osób jednak angażuje się w życie parafii, na terenie których mieszka. Są i tacy, którzy przyjeżdżają tutaj nawet z odległych zakątków miasta.

Centrum kultury

Kościół garnizonowy stał się niejako centrum życia kulturalnego Wrocławia. Odbywa się tutaj wiele koncertów, choćby Wratislavia Cantans. Jest wiele wystaw w środku i przed kościołem. Ze względu na swoje położenie ta świątynia odgrywa szczególną rolę. Wszystkie święta narodowe i uroczystości odbywają się właśnie tutaj.

Trudności i potrzeby

Jednak mimo, iż bazylika została przywrócona do sprawowania kultu, to jednak pozostało mnóstwo prac konserwatorskich, które trzeba wykonać. Są w kościele znakomicie zachowane osiemnastowieczne freski, są kaplice boczne, które wymagają szybkiej pomocy. Trzeba jednak najpierw osuszyć cały budynek, bo wszystkie prace muszą być wykonywane w określonej kolejności. Zewnętrzne epitafia, które ze względu na działanie czynników atmosferycznych ulegają dewastacji, trzeba otoczyć szczególną troską. Jednak nie jesteśmy sami. Duża pomoc przychodzi od władz miasta, ministerstwa kultury i dziedzictwa narodowego, ale również od wojska. Ten kościół to prawdziwy zabytek, a o zabytki trzeba się troszczyć. I to właśnie staramy się robić.

Wysłuchała i zebrała Agnieszka Bugała

Porządek nabożeństw w kościele św. Elżbiety: niedziele i święta: o godz. 8, 10, 12 (suma), 18, dni powszednie: o godz. 7, 18, święta zniesione: o godz. 8, 12, 18, raz na kwartał o godz. 12 odprawiana jest Msza św. w intencji żołnierzy, emerytów i rencistów wojskowych oraz pracowników cywilnych wojska z udziałem kompanii honorowej i orkiestry wojskowej.

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w Rzeszowie

2024-04-21 20:23

Ks. Jakub Nagi/. J. Oczkowicz

W sobotę, 20 kwietnia 2024 r. do Rzeszowa przyjechali członkowie męskiej wspólnoty Wojowników Maryi z Polski oraz z innych krajów Europy, by razem dawać świadectwo swojej wiary. Łącznie w spotkaniu zatytułowanym „Ojciec i syn” wzięło udział ponad 8 tysięcy mężczyzn. Modlitwie przewodniczył bp Jan Wątroba i ks. Dominik Chmielewski, założyciel Wojowników Maryi.

Więcej ...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

2024-04-23 12:01

Karol Porwich "/Niedziela"

Ojciec Święty Franciszek mianował biskupem sosnowieckim dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji tarnowskiej Artura Ważnego.

Więcej ...

W Lublinie rozpoczęło się spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec

2024-04-24 17:59

Konferencja Episkopatu Polski/Facebook

W dniach 23-25 kwietnia br. odbywa się coroczne spotkanie grupy kontaktowej Episkopatów Polski i Niemiec. Gospodarzem spotkania jest w tym roku abp Stanisław Budzik, przewodniczący Zespołu KEP ds. Kontaktów z Konferencją Episkopatu Niemiec.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bóg pragnie naszego zbawienia

Wiara

Bóg pragnie naszego zbawienia

Droga nawrócenia św. Augustyna

Święci i błogosławieni

Droga nawrócenia św. Augustyna

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Kościół

Bp Artur Ważny o swojej nominacji: Idę służyć Bogu i...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Kościół

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...