Reklama

Tradycyjna sztuka ludowa

W Muzeum Regionalnym w Lubartowie do końca września czynna jest wystawa czasowa zatytułowana „Tradycyjna sztuka ludowa powiatu lubartowskiego”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wsalach budynku przy ul. Kościuszki 28 zgromadzono ponad 270 prac, zarówno ze zbiorów Muzeum, jak i prywatnych zbiorów twórców ludowych.
W latach 70. i 80. XX wieku w okolicach Lubartowa przypadał rozkwit sztuki ludowej. Pracowało wówczas ponad 20 twórców, których prace możemy podziwiać. Na wystawie zgromadzone są eksponaty, które można zaszeregować do takich dziedzin sztuki ludowej jak plecionki, garncarstwo, tkactwo, zdobnictwo wnętrz oraz hafty, rzeźby i plastyka zdobnicza.
W podlubartowskich wsiach, rozciągniętych wzdłuż rzeki Wieprz, a więc w Wólce Rokickiej, Szczekarkowie i Chlewiskach, rozwinęło się plecionkarstwo z wikliny. Tu wykonywano różnego rodzaju i kształtu koszyki, stosując technikę żeberkowo-krzyżową. Najbardziej cenione były prace Stanisława Niewczasa z Chlewisk i Mariana Kobyłki ze Szczkarkowa. Innym surowcem do plecenia była słoma. Wyrabiano z niej m.in. naczynia zasobowe, w tym beczki. Stosowano technikę spiralną. Ignacy Abramik z Jam koło Ostrowa Lubelskiego tą techniką wykonywał różne misterne przedmioty. Wśród tkanin mikroregionu najliczniejszą grupę stanowiły pasiaki i kraciaki, tkane prostym splotem. Kilimy z początku XX wieku posiadały pasy o ciemnych, spokojnych kolorach, przetykanych wąskimi, jaskrawymi prążkami. Ta dziedzina sztuki ludowej rozwinęła się m.in. w Sułoszynie, Pałecznicy i Leszkowicach. Przywołując twórców ludowych i ich prace, warto wspomnieć postać żyjącego w latach 1928-1952 w Stanisławowie Dużym Ignacego Dobrzyńskiego. Był on jednym z najsłynniejszych polskich wycinkarzy. Z kolei Izabela Prażmo z Siedlisk haftowała sztandary, serwety i bieżniki. Na tym terenie istniały też ośrodki garncarskie. Naczynia gliniane powstawały m.in. w Firleju i Michowie. Obecnie ta dziedzina sztuki ludowej w okolicach Lubartowa zaginęła. Na wystawie prezentowane są również rzeźby w drewnie Józefa Kuli z Abramowa, które dokumentują sceny z życia dawnej wsi. Są też prace o tematyce religijnej. Jedynym malarzem ludowym tego regionu był Józef Karwat z Baranówki, który utrwalał pejzaże i sceny wiejskie. Za to do dziś żywa jest plastyka zdobnicza; posługują się nią m.in. Helena Kołodziej z Wielkolasu i jej syn Stanisław z Wolicy. Z kolei Stanisława Baran z Majdanu Kozłowieckiego i jej córka Janina Wadowska z Annoboru wykonują prace ze słomy, suchych kwiatów i traw, tzw. galanterię plecionkarską, czyli ozdoby choinkowe, palmy, stroiki, baranki.
Wizyta w Muzeum Regionalnym w Lubartowie z pewnością nie będzie czasem straconym. Serdecznie polecam, szczególnie rodzinom z dziećmi, które mogą poznać trochę historii swojej małej ojczyzny.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

0 0
2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Abp Galbas do kapłanów: biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem

2024-03-28 13:23

Episkopat News/Facebook

Biskup nie jest dozorcą księdza, ani jego strażnikiem. Jeśli ksiądz prowadzi podwójne życie, jakąkolwiek postać miałoby ono mieć, powinien to jak najszybciej przerwać - powiedział abp Adrian Galbas do kapłanów. Metropolita katowicki przewodniczył Mszy św. Krzyżma w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Podczas liturgii błogosławił oleje chorych i katechumenów oraz poświęca krzyżmo.

Więcej ...

Kielce: w rękach policji wandal, który zniszczył kapliczkę maryjną przy ruchliwej trasie

2024-03-27 14:47

www.diecezja.kielce.pl

Kieleccy policjanci zatrzymali wandala, który we wtorek 26 marca zniszczył niedawno odnowioną kapliczkę Matki Bożej, znajdującą się przy rondzie w Czerwonej Górze, przy trasie Kielce - Kraków w gminie Chęciny. Kapliczka jesienią 2023 r. została odnowiona i pozostawiona na tym miejscu, mimo budowy ronda i remontu drogi.

Więcej ...

Kongres Eucharystyczny zainaugurowany

2024-03-28 17:43

Biuro Prasowe AK

– Bez kontemplacji i modlitwy działalność duszpasterska staje się pustym aktywizmem – powiedział abp Marek Jędraszewski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Wiara

Tajemnica Wielkiego Czwartku wciąga nas w przepastną...

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...